Banka HesaplarıBağış Yap

Çamaşırhanelerimiz Hayırlı Olsun

Çamaşırhanelerimiz Hayırlı Olsun

Kahramanmaraş merkezli 2 büyük deprem sonrası meydana gelen maddi ve manevi hasarların giderilmesi hususunda hepimize büyük görevler düşmektedir.

Deprem bölgelerinde ihtiyaç çok fazla..Bir çok kişi farklı illere gitmek zorunda kalmış; yerini yurdunu, hatıralarını, yaşanmışlıklarını bırakıp gitmiştir. Bölgede kalmak zorunda kalan aileler, yeni düzenlerine, zor yaşam şartlarına alışmaya çalışmaktadırlar. Sorumluluklarımızın bize yüklediği görevleri düşünerek hareket etmemiz gerekiyor her birimizin.

Depremin ilk günlerinden itibaren bölgelerde olan Yardımeli ekipleri, acil gıda, çadır, soba, battaniye, kışlık kıyafet, çocuk kıyafetleri, çocuk maması, içme suyu, yakacak, halı-kilim, sağlık gereçleri ve hijyen paketlerinden oluşan yardım malzemelerini depremzede kardeşlerimize ulaştırdılar. Her gün çıkarılan sıcak yemek, çorba ve ikramlıklar, 1 mobil aşevi, 2 seyyar mutfak ve diğer küçük araçlarla enkaz başında çalışanlara, yakınlarını bekleyenlere, mahallelerde park ve bahçelerde bekleyenlere ikram edilmiştir.

Temizlik ve hijyen şimdi önemli

Deprem bölgelerinde enkazların kaldırılma çalışmaları esnasında oluşan toz, toprak ve çamur temiz ve hijyen ortamların oluşmasını zora sokmaktadır.

İnsanların giyeceği kıyafetleri zaten sınırlı sayıda olmakla birlikte, temiz ve yıkanmış kıyafetler sağlık açısından büyük önem arzetmektedir.

7 farklı yerde kurulan Konteyner Çamaşırhane ve Yaşam evleri, özellikle çadırkentlerde ve konteyner kentlerde yaşam mücadelesi veren kardeşlerimizin çamaşırlarını yıkamalarına imkan sağlamaktadır.

Alt yapı çalışmaları ve çamaşır makineleri ile kurutma makinelerinin  kurulumu tamamlanarak hizmete başlamıştır. Tamamen ücretsiz olan çamaşırhaneler, günün her saati hizmet vermektedir.

Her konteyner çamaşırhanenin yanına ayrıca kurulan Konteyner evlere yerleştirilen depremzede aileler, çamaşırhanede görevli olarak istihdam edilerek, 1 yıl boyunca hak edişleri hesaplarına yatırılacaktır.

Çamaşırhaneleriz nerede ?

Hatay/Kırıkhan                      6 Çamaşır Mak. + 6 Kurutma Mak.

Hatay/İskenderun                  7 Çamaşır Mak + 4 Kurutma Mak.

Kahramanmaraş/Merkez       6 Çamaşır Mak. + 4 Kurutma Mak.

Adıyaman/Merkez                  4 Çamaşır MAk. +4 Kurutma Mak.

Malatya/Merkez                      6 Çamaşır Mak. + 4 Kurutma Mak.

Kahramanmaraş/Pazarcık      4 Çamaşır Mak. + 4 Kurutma Mak.

Her biri 10 kg lık yıkama kapasitesine sahip makineler, gün boyu ücretsiz hizmet vermektedir.

Çamaşırhanelerimizin nerelere kurulacağı ve çalışma esasları, AFAD ve yetkili makamlarla yapılan istişare ve koordine çerçevesinde belirlenmektedir. Bağışçılarımızın desteği ve ihtiyaçların durumuna göre, çamaşırhanelerimizin sayısı ve kapasitesi artırılabilmektedir.

Paylaş