Banka HesaplarıBağış Yap

Cerablus Yetim Aile Köyü

Cerablus Yetim Aile Köyü

Suriye’de yaşanan dramın ilk günlerinden itibaren bölgede çalışmalarını devam ettiren Yardımeli, Kurban Bayramı öncesi yeni bir projeyi hayata geçirerek, yetimlere bayram müjdesini verdi: YARDIMELİ CERABLUS YETİM AİLE KÖYÜ

Suriye’de 7 yıldır devam eden karışıklık ve iç savaştan en çok etkilenen çocuklar, yaşlılar ve kadınlar oldu. Çocuklar yetim, anneler dul, babalar evlatsız kaldı. Bu dram karşısında ilk günden itibaren gıda, kıyafet, sağlık ve eğitim desteklerimiz hiç kesilmeden aralıksız devam etti.

Türkiye’ye yoğun gelişlerin yaşandığı Hatay, Kilis ve Şanlıurfa’da temsilciliklerimiz aracılığı ile, Suriyeli misafirlerimizin hep yanında olduk. Bir nesil yok olmasın diyerek başladığımız eğitim çalışmasında, Hatay’da açılan 4 okulda 3200 öğrenci eğitim öğretimine devam etti.

Şimdi Suriye tarafında Cerablus’ta yetim aileler için bir köy yapılmaktadır. Suriye Cerablus Şuheda Mahallesi Yaşayan yolu caddesinde 10 020 m2 arsa üzerine, 40 adet prefabrik konut, iş atölyeleri ve mescitten oluşan bir köy inşa edilecek. Yasal izinleri ve sözleşmeleri imzalanan “Yetim Aile Köyü”altı ay içerisinde hak sahiplerine teslim edilecek. Konutlar 51m2, 2+1 odadan oluşmaktadır. Tüm çevre düzenlemeleri, yeşil alanlar ve oyun alanları da Yardımeli tarafından yaptırılıp, ailelere teslim edilecektir. 

Cerablus Yerel Meclisi ile yapılan protokol gereği, köyün yönetimi ortaklaşa yapılacaktır. Köye yerleştirilecek yetim aileler oluşturulacak bir komisyon tarafından belirlenecek ve kontrol edilecektir. Evler satılamayacak, yönetimin bilgisi haricinde devredilemeyecek, kiralanamayacak ve amacı dışında kullanılamayacaktır. mescit ve iş atölyeleri- dükkanlar köyün ve çevrenin ortak kullanımına açık olacaktır. Konutlara yerleştirilecek yetim aileler Cerablus’un yerel halkından seçilecektir.

Nasıl katkı sağlarım?

Yardımeli Cerablus Yetim Aile Köyü inşa edilecek bir konutun maliyeti: 55 000 TL (kur:5,5 TL/usd olarak sabitlendi. 10 000 USD)

Ancak, oluşturulacak bağış havuzuna her miktarda bağış yapılabilmektedir. (Her bir m2 200 usd) 

Konutlar tamamlandıktan sonra ev eşyası (mobilya-beyaz eşya)ve tefrişatına yönelik bağışlar kabul edilmektedir. İş atölyelerinde kullanılmak üzere malzeme ve el aletleri de bağışlanabilmektedir.

Yapılan bağışlar neticesinde hayrat sahibinin ismi (veya vermek istediği isim) konutlar üzerine yazılacaktır. Mescitin inşası ve içinin tefrişatı ile ilgili yapılan bağış neticesinde, hayır sahibinin ismi mescite isim olarak verilecektir.

Paylaş