Banka HesaplarıBağış Yap

Darul Hikme Külliyesi öğrencilerle şenlendi

Darul Hikme Külliyesi öğrencilerle şenlendi

Yardımeli Bangladeş Darul Hikme Külliyesi, eğitim ve öğretimine hız kesmeden devam ediyor.

Bangladeş Cox’s Bazaar'da 4000 m2 arsa üzerine, 1000 m2 oturumlu  3 katlı Külliye’de, 1000 öğrenci hizmet alabilecek kapasitedir. Şu an 700 öğrencinin eğitimine devam ettiği külliyede, 100 yetim öğrenci de yatılı kalarak eğitim görmektedir.

Arakanlı muhacirlerin yoğun olarak hicret ettiği ve kamplarda zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiği ülkede, bu şekilde bir donanıma ve kapasiteye sahip eğitim mekanlarına çok fazla ihtiyaç var. Taş duvarlar ve binalar, çocukların sesleri ve sevinci ile bir anlam kazandı. Onların sevinci ve mutluluğu, bizleri de mutlu etti.
 


Çocuklar hep gülmeli, çocuklar hep sevinmeli, çocuklar her şeyin güzeline layık. Çünkü, çocuklar hep güzeldir… 

Kamplarda Yaşam

Myanmar’daki zulüm ve baskılardan kaçarak hayatlarını kurtarmayı başaran Arakanlı muhacirleri, kamplarda zor şartlar beklemektedir. Derme çatma barakalarda yaşam mücadelesi veren Arakanlıların, kamp dışına çıkmaları izne bağlıdır. Çoğu kadın, yaşlı ve çocuklardan oluşan kamp sakinlerine, ilk günden itibaren Yardımeli Bangladeş Ofisi yardımları ulaştırmaya devam etmektedir.
 


Kamplarda neler yapıldı 

Yardımeli Bangladeş Ofisi, gerek sınır bölgesinde, gerekse farklı bölgelerde oluşturulan kamplarda, birebir insanlara ulaşarak acil gıda, kıyafet ve yardımları ulaştırmaktadır:

  • Kardeş Aile Desteği
  • Yetim Eğitim Desteği
  • Cami - Mescit inşası
  • WC - Duş kabinleri
  • Temiz su için Su Kuyuları
  • Acil gıda - sağlık- Kıyafet yardımları
  • Ramazan ve Kurban organizasyonları
     

 

Eğitim ve Müfredat

Önceliği Arakanlı yetim çocuklar olmak üzere, ülkedeki siyasi ve etnik durumdan dolayı Bangladeşli yetim ve fakir ailelerin çocukları da külliyeden istifade etmektedirler. Toplam 1000 öğrenci kapasiteli Külliyede, yetim ve kimsesiz 100 öğrencinin kalabileceği donanımda yatakhane ve yemekhane mevcuttur.

Orta okul ve lise eğitiminin verildiği müfredat, Bangladeş yasalarına uygun içeriktedir. Yerel öğretmen ve idarecilerin gözetimindeki Yardımeli Darul Hikme Külliyesi, Yardımeli Bangladeş ofisi aracılığı ile Genel Merkez tarafından denetlenmekte ve yönlendirmeler yapılmaktadır.

Nasıl Katkı Sağlarım?

Külliyede verilen eğitim ve barınma tamamen ücretsizdir. Eğitim – öğretim giderleri, yetim öğrencilerin barınma ve iaşeleri, külliyenin ve caminin genel giderleri bağışçıların destekleri ile karşılanmaktadır.

BANGLADEŞ DARUL HİKME KÜLLİYESİ - ONLİNE BAĞIŞ

Paylaş