Banka HesaplarıOnline Bağış

Darul Hikme Külliyesi Proje Hakkında

Darul Hikme Külliyesi Proje Hakkında


Neden Bangladeş ?

Bangladeş Müslüman Halk Cumhuriyeti, Güney Asya'da bulunan 

Müslüman bir devlettir. 160 milyon nüfusu ile m2 başına düşen insan sayısının en yoğun olduğu ülkelerden biridir. %88’ Müslüman olan ülkede, yaşam standartı ve gelir seviyesi çok düşüktür.Ülkede devlet okullarında dini eğitim verilmiyor. Bu yüzden ülkenin farklı bölgelerine dağılmış çok sayıda özel statüde okul ve yetimhaneler bulunmakta.

 

Arakanlı Mültecilerin Sığınağı

Son rakamlara göre (2017), Miammar’daki zulüm ve katliamlardan kaçan Arakanlı Müslümanların sayısı 520 bin rakamına ulaşmıştır. Kamplarda ve ülkenin farklı bölgelerinde zor şartlarda yaşamlarını devam ettirmeye çalışan mültecilerin eğitim ve barınma ihtiyaçlarını karşılama hususunda problemler hat safhadadır.

Bu ihtiyaç göz önünde bulundurularak, Bangladeş Cox’s Bazaar'da 4000 m2 arsanın, 1000 m2 üzerine kurulu 3 katlı Yardımeli Darul Hikme Külliyesinin temeli Dernek yetkilileri ve Bangladeş masası heyetinin de katılımıyla Şubat 2015'de atıldı. Temel atıldıktan sonra inşaat çalışmaları hızlı bir şekilde devam etti ve 25 Mart 2017 Cumartesi günü, Türkiye’den giden delegasyonla birlikte, yerel yönetici ve vatandaşların katılımıyla eğitim öğretim hayatına başlamıştır.

Paylaş