Banka HesaplarıBağış Yap

Derneğimiz Hıtâmuhu Misk Programındaydı

Derneğimiz Hıtâmuhu Misk Programındaydı

Mustafa İslâmoğlu Hocamızın 5 yıldır sürdürdüğü Esmâ-i Hüsnâ dersleri, Haliç Kongre Merkezinde dün yapılan muhteşem bir kapanış programıyla sona erdi.

Mustafa İslâmoğlu Hocamızın 5 yıldır sürdürdüğü Esmâ-i Hüsnâ dersleri, Haliç Kongre Merkezinde dün yapılan muhteşem bir kapanış programıyla sona erdi.

Bu özel programa, İstanbul başta olmak üzere yurt içinden ve yurt dışından binlerce davetli katıldı.  Programa, sivil toplum, akademi, sanat ve siyaset camiasından önemli simalar da katıldı.

Programa katılanlar arasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Prof. Dr. Mehmet Okuyan, Ali Rıza Demircan Hocaefendi, Dr. Senai Demirci, AA Genel Müdürü Kemal Öztürk gibi saygın isimler de vardı.

Programa Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman, Yardımeli Derneği Genel Müdürü Erdoğan Karacakaya, Yardımeli Derneği Genel Koordinatörü Osman İlhan da katıldı. Yardımeli Derneğinin açtığı standa ilgi yoğundu; stand izleyiciler tarafından büyük bir beğeni ve takdir topladı.

Standımızı Avrupa’nın değişik ülkelerinden ve ülkemizin birçok farklı illerinden gelen misafirler ziyaret ederek, “Yardımeli Derneğini yurt içinde ve yurt dışında yaptığı birçok insanî ve sosyal faaliyetlerle ve projelerle tanıyoruz ve biliyoruz. İnşallah bu kalıcı faaliyetler ve projeler, kardeşliğimizin ve ümmet olma bilincinin yeniden fark edilmesini sağlayacaktır” dediler.

Stanttaki görevliler, misafirlerimizi devam eden projeler ve faaliyetlerle, Ramazan ayında yapacağımız projeler ve faaliyetler hakkında da bilgilendirdi.

Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilâvetiyle başladığı programın sunuculuğunu ise Hilâl tv ana spikeri Mehmet Can yaptı. Programın açılış konuşmasını Akabe Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Karakaş yaptı.

Program başta Hilâl tv olmak üzere; Dost tv, Vuslat tv, Konya tv olmak üzere 10 televizyon kanalından ve internet üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise böyle bir programa katılmaktan dolayı çok büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti.

Toplantıda konuşan Arınç, bu toplantının düzenlenmesi ile çok bereketli ve hayırlı bir çalışma yapıldığını ifade ederek, "Bunun ispatı da İstanbul'un bu en büyük toplantı salonunu dolduran binlerce kardeşimiz. Bir Kur'an, hadis, Esma-i Hüsna çalışmasının bu kadar ilgiyle takip edildiği, bu kadar memnun kalındığı, gönüllere, kalplere, dimağlara bu güzel bilgilerin böylesine yerleştiği ve herkesin eşini, dostunu, çocuklarını da davet ederek koşa koşa geldiği bu toplantının bereketinin anlaşılması lazım" dedi.

Arınç, Biz bugün kulluğumuzu ve Rabbimize olan vazifelerimizi hatırlarsak bu inşallah hepimizin dünya ve ahiret saadetimiz için gereklidir"  diye konuştu. Arınç, “Her zamankinden daha fazla toplumsal barışa, kardeşliğe, birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var”  dedi.

Kürsüye çıkan Mustafa İslâmoğlu Hocamız, “Vahyin Allah’ı tanıtan en iyi kılavuz olduğunu, hiçbir tasavvurun Allah’ı olduğu gibi algılayamayacağını, hiçbir aklın Allah’ı mutlak ve mükemmelliğiyle kavrayamayacağını” belirterek, “Hiçbir beşerî dil, sahibine Allah’ı gereği anlatma imkânı sunmaz. Allah’ın azameti karşısında akıllar dumura uğrar, diller lâl olur, mantık iflas eder, nutuk durur, sözün soluğu kesilir, kelimelerin nabız durur” dedi.

Esmâ derslerinin gayesini, “Allah’ı tanımanın en sağlıklı yolu esmâsını bilmektir, Allah’ın esmâsını bize bildiren en önemli kaynak ise vahiydir” şeklinde açıklayan Hocamız, geleneksel esmâ anlayışının ötesine geçerek Allah tasavvurunun inşasında esmânın rolüne önemli vurgular yaptı.

Mustafa İslâmoğlu Hocamız, “Niçin Esmâ-i Hüsnâ?” sorusuna ise şöyle cevap verdi: “Bu sorunun 3 maddelik bir cevabı var:

1- Allah’a inananların tasavvurları, vahyin inşa ettiği Allah tasavvurundan giderek uzaklaştı.

2- Doğru bir Allah tasavvuru olmadan, sahih bir kulluk, iman ve teslimiyet gerçekleşmezdi.

3- Allah doğru bilinip tanınmadan, anlaşılmadan, dünya ve ahiret saadeti gerçekleşmezdi.”

İslamoğlu Hocamız, “İnsan ve kâinat… Bu ikisi Allah’ın iki büyük projesidir. İnsan Allah’ın projesi olduğu içindir ki, “Allah insana şahdamarından daha yakındır.” Kâinat Allah’ın projesi olduğu içindir ki, “Allah göklerin ve yerin nurudur” dedi.

Hocamız, esmâ çalışmasının özelliklerini şöyle sıraladı: “Kur’an’a göre Esmâ-i Hüsnâyı diğerlerinden ayıran 5 özellik vardı:

1- Esmâ listemizin tamamı Allah’ın kitabındaki isimlerden oluşmuştur.

2- Bu isimler bir usule dayanarak tespit edilmiş, bir Esmâ-i Hüsnâ usûlü konulmuştur.

3- Esmâ listemiz, Kur’an’ın iniş sırasına göre işlenmiştir.

4- Her isim işlenirken lugavî-nazarî-Kur’anî çerçeve çizilmiştir.

5- Esmâ-i Hüsnâ’mız 5 yılda 83 ders süren bir maratonla halka arz edilmiştir.”

Hocamız, Allah’ın esmâsının hayatımıza tekabül ettiği noktaları da tek tek sıraladı ve Esmâ-i Hüsnâ’dan öğrenilenlerin paylaşılması gerektiğini kaydetti.

Hocamız, konuşmasının devamında toplumun bütün katmanlarına önemli tavsiye ve önerilerde bulundu ve helallik diledi.

Ayrıca önümüzdeki dönem Siratu’l-Kur’an projesi için söz verdi. Bu projede ile 23 yıllık vahyin nüzûl süreci ile Hz Muhammed’in mücadelesi iç içe anlatılacak.

Programda, Hocamız, Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç'a bir plaket takdim etti.

5 yıllık Esmâ-i Hüsnâ çalışmasının sinevizyonu ve Senai Demirci’nin esmâ duası ile son buldu.

Beş yıl boyunca halka açık olarak gerçekleştirilen, Pazar günleri Hilâl Tv’de canlı olarak yayınlanan Esmâ-i Hüsnâ dersleri 3 ciltlik bir kitap olarak da düşünce ve ilim dünyasının istifadesine sunulmuş bulunmaktadır.

Paylaş