Banka HesaplarıBağış Yap

Derneğimizden Anlamlı Bir Sergi

Derneğimizden Anlamlı Bir Sergi

İslam Kültür ve Sanat Platformu öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın himayelerinde 99 el yazması Kur'an-ı Kerim mushafından oluşan "Mukaddes Miras Sergisi", Yardımeli Derneği Zinciriye Medresesi Mezopotamya Kur’an Çalışmaları Merkezinde düzenlenen törenle açıldı.

İslam Kültür ve Sanat Platformu öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın himayelerinde 99 el yazması Kur'an-ı Kerim mushafından oluşan "Mukaddes Miras Sergisi", Yardımeli Derneği Zinciriye Medresesi Mezopotamya Kur’an Çalışmaları Merkezinde düzenlenen törenle açıldı. Sergiye vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Yardımeli Derneğinin evsahipliğinde gerçekleştirilen serginin açılışına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman,  AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirtaş, Yardımeli gönüllüsü ve AK Parti Disiplin Kurulu Üyesi Vahdettin Bahadır’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Organizasyonda yer alan Yardımeli Derneği Diyarbakır Temsilcisi Rufai Şimşek, böyle bir serginin Diyarbakır’da ilk defa gerçekleştiğini söyledi.

Serginin 2014 yılının sonuna kadar toplam 20 ilde sergileneceğini belirten Şimşek, "Mushaf-ı Şerif İslam Coğrafyasının en büyük el yazması Kur'an-ı Kerim Sergilerinden bir tanesidir. Bundan önce İstanbul ve Urfa'da sergilendi, üçüncü sırada da Diyarbakır'ımızda sergilendi. Allah nasip ederse buradan da Mardin, Konya ve daha sonra da henüz netleşmemiş 20 ilde sergilenecek. Mushaf, bizim bir değerimizdir. Açık konuşmak gerekirse ihmal etmiş kitabın suretleridir ve tarih süresi içerisinde gerçekleşmiş olan büyük emeklerle, el emeği göz nuruyla yazılmış olan bu eserler gerçekten çok dikkat çekici bir vaziyettedir. Toplum da ciddi anlamda bir rağbet gösteriyor. Rağbet göstermesi de güzel bir şey, en azından insan şunu da fark ediyor ki bizim halkımız kendi öz mayasını henüz kaybetmiş değil. İmani duygularının üstü biraz örtünmüş olsa bile, toprak serptirilmiş olsa bile sonuçta bu maya var ve bu tip şeyler o mayayı dışarı çıkarıyor. Halkımız ilgiyle ziyaret ediyor, teveccüh gösteriyor. Tüm halkımızın gelip bunu görmesinde fayda var” diye konuştu.

Açılış konuşmaların sonra törene katılanlar medrese içinde sergilenen mushafları ziyaret etti. Ziyaretçiler, "Mukaddes Miras Sergisi"ne evsahipliği yapan Yardımeli Derneğine ve HayatDer’e teşekkür ettiler, böyle anlamlı sergilerin devam etmesini istediler.

Paylaş