Banka HesaplarıOnline Bağış

Dernek Başkanımız Somali İçin Finlandiya da

Dernek Başkanımız Somali İçin Finlandiya da

Dernek Başkanımız Dr. Sadık Danışman, Somali Diasporası’nın Finlandiya Hükümeti ile ortaklaşa düzenlediği ve ülkemizden sadece Yardımeli’nin davet edildiği Somali konulu uluslar ar

Dernek Başkanımız Dr. Sadık Danışman, Somali Diasporası’nın Finlandiya Hükümeti ile ortaklaşa düzenlediği ve ülkemizden sadece Yardımeli’nin davet edildiği Somali konulu uluslar arası bir toplantıya katılmak üzere Finlandiya’ya gitti. Toplantıda Somali'de yaşanan dramın kalıcı çözümü için istişareler yapılacak.

Dr. Sadık Danışman, katılacağı uluslar arası toplantıda Somali’nin başkenti Mogadişu’da yapımı devam eden “Kadın Doğum Ünitesi ve Çocuk Hastanesi” başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışında yaptığımız faaliyetlerimiz ve Somali’deki kalıcı projelerimiz hakkında bilgi verecek. Ayrıca Danışman, Finlandiya Hükümeti’nden üst düzey bürokratlarla, iş adamlarıyla, Sivil Toplum Kuruluşları’nın önde gelen isimleriyle görüşmelerde bulunacak.

Neden Somali Çocuk Hastanesi?

Birleşmiş Milletler’in açıkladığı rapora göre, dünyada çocuk ölümlerinin en sık yaşandığı ülkenin Somali olduğu bildirildi. Raporda, Somali'de 5 yaş altı çocuklar arasındaki ölüm oranının diğer ülkelerden daha yüksek olduğu belirtildi.

Yardımeli’nin bu acı gerçekten yola çıkarak,  “Çocuklar Ölmesin, Anneler Ölüm Nöbeti Tutmasın” parolasıyla ve temelini Başbakan Yardımcımız Sayın Bekir Bozdağ’ın attığı “Somali Kadın Doğum Ünitesi ve Çocuk Hastanesi”  Afrika’nın en büyük Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi olma özelliğine sahip.

Bundaki esas amacımız; “Somalili Çocuklar Ölmesin, Anneler Ölüm Nöbeti tutmasın!” Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat yaşamak Somalili yavrularımızın, kardeşlerimizin de hakkıdır.

Somali’nin başkenti Mogadişu’da 18 bin metrekare arsa üzerine inşa edilecek 100 Yataklı Çocuk Hastanesi’nde acil servis, ameliyathane, gözlem odaları, laboratuvarlar, Somali'de sık rastlanan enfeksiyon hastalıkları ve beslenme problemlerinin tedavisine yönelik bölümler ile 1 yaş üzerindeki çocuklar için servis odaları bulunacak. Ayrıca hastanede görev yapacak Somalili sağlık personeli de Türkiye'de eğitilecek.

Paylaş