Banka HesaplarıBağış Yap

Doğu Türkistan’daki Zulmü Şiddetle Kınıyoruz

Doğu Türkistan’daki Zulmü Şiddetle Kınıyoruz

Doğu Türkistan’da, uzun yıllardır Çin yönetimleri tarafından büyük bir zulüm uygulanıyor.

Doğu Türkistan’da, uzun yıllardır Çin yönetimleri tarafından büyük bir zulüm uygulanıyor. Uygur Türklerinin yaşadığı bu coğrafyada inanç ve ibadet temelli her unsur baskı altında tutuluyor. Dini ve milli kimliklerinden dolayı çeşitli dayatmalara uğrayan mazlum halk sesini duyurmakta güçlük çekiyor.

Çin yönetiminin hukuk dışı dayatmaları Ramazan ayında da devam ediyor.  Doğu Türkistan okullarında, öğrencilerin sağlıklarını korumak bahanesiyle oruç tutmak yasaklandı. Ayrıca Müslümanların işlettiği restoran ve dükkanlarda sigara ve alkol satışının dayatıldığı da bölgeden gelen haberler arasında yer buluyor.

Çin yönetiminin protestolar sonrası uygulamaları da oldukça ağır. Yüzlerce kişi stadyumlarda toplanarak hukuksuz bir şekilde sayısız mahkumiyet kararı veriliyor. Son protestolarda Çin polisinin açtığı ateş sonucu resmi rakamlara göre 18, yerel kaynaklardan gelen haberlere göre ise 100 kişi hayatını kaybetmiş durumda.

Birleşmiş Milletlere çeşitli dosyalar ve delillerle defalarca başvuran Uygur Türklerinin her seferinde talepleri geri çevrildi, yalnız bırakıldılar. BM’nin dışında diğer Dünya ülkeleri ve Uluslararası örgütler de yaşananları adeta görmezden geliyor. Türkiye’deki Sivil İnisiyatifler ve devlet nezdinde yapılan girişimlerin dışında konunun uluslararası kamuoyunda yer bulmaması, önemsenmemesi ise ayrı bir şaşkınlık oluşturuyor.

Derneğimiz kuruluşundan bugüne kadar gerçekleştirdiği onlarca projede, Türkiye veya Dünyada, doğal sebepler, sosyal yaralar ya da farkı nedenlerden kaynaklanan mağduriyetleri giderilmesinde önemli roller oynadı, katkılar sağladı. Bu faaliyetlerinde harekete geçmek için mağduriyetin varlığı temel sebep, mağduriyetin giderilmesi ise temel motivasyon kaynağımız oldu. Yine, söz konusu zulmün oluşturduğu mağduriyetler de aynı gerekçelerle harekete geçmemize sebep oldu.

Tüm bağışçılarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Paylaş