Banka HesaplarıBağış Yap

Dr.Sadık Danışman:Çocuklar Ölüm Sıralarını Beklemesin

Dr.Sadık Danışman:Çocuklar Ölüm Sıralarını Beklemesin

Yardımeli Derneği Başkanı Dr. Sadık Danışman ile ayağının tozuyla geldiği Somali’deki Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi hakkında konuştuk.

“Çocuklar Ölüm Sıralarını Beklemesin, Anneler Ölüm Nöbeti Tutmasın” 

Birleşmiş Milletler’in (BM) açıkladığı rapora göre, dünyada çocuk ölümlerinin en sık yaşandığı ülke Somali. Burada doğan her bin bebekten 186'sı hayatını kaybediyor. "Çocuklar Ölüm Sıralarını Beklemesin, Anneler Ölüm Nöbeti Tutmasın" parolasıyla yola çıktıklarını belirten Yardımeli Derneği Başkanı Dr. Sadık Danışman ile ayağının tozuyla geldiği Somali’deki Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi hakkında konuştuk.

Cengiz TAN: Somali'ye geçmeden önce Yardımeli Derneğinden bahseder misiniz?

Dr. Sadık DANIŞMAN:Öncelikle böyle bir imkân tanıdığınız için Moral Haber'e çok teşekkür ediyorum; Derneğimiz 2007 yılında ulusal ve uluslararası insanî yardım kuruluşu olarak kuruldu.

2012 Kasım ayında ise Bakanlar Kurulunun kararıyla ve Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'ün onayı ile Kamu Yararına Çalışan Dernek Statüsü kazandı.

C. TAN: Somali’de yaşanan insanlık dramının ilk gününden itibaren bölgede faaliyetlerinize ara vermeden devam ediyorsunuz. Bölgedeki son durum nasıl?

S. DANIŞMAN:Bölgede durum gerçekten çok vahim. Haber merkezlerine düşen görüntülerin kat kat fazlası insanlar mağdur ve perişan. Sözün bittiği yer. Oradaki mağduriyeti ifade edecek bir kelime bulamıyorum. İnsanların durumları çok kötü, adeta ölüm sırasının kendilerine gelmesini bekliyorlar. En çok etkilenen kesim ise çocuklar ve kadınlar oluyor. Bölgede yapılacak çok şey var. Bizler de inşallah bu yavrularımız için başkent Mogadişu’da “100 Yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi” inşa ediyoruz, Allahın izniyle kısa süre sonra faaliyete geçecek.

Somali’ye 5. gidişim, Türkiye Cumhuriyeti kurumları ve Sivil Toplum Kuruluşları Somali’nin başkenti Mogadişu’da çok yoğun bir şekilde çalışıyorlar; Allah hepsinden razı olsun. Kardeş ve ümmet olmanın gereği de bu zaten.


C. TAN: Somali'deki Hastane Uluslararası yönü olan bir proje bundan biraz bahsedelim?

S. DANIŞMAN:Somali 1991 yılından beri acılar ve sıkıntılar yaşamakta olan bir ülke… Özellikle emperyalist Batılı ülkelerin de kışkırtmasıyla Somali’de yıllardan beri kardeş kanı dökülüyor.  Yine son yıllarda şiddetli kuraklık ve açlık nedeniyle Somali’de çok sayıda bebek, çocuk ve anne öldü.

Başbakan Yardımcımız Sayın Bekir Bozdağ’ın temelini attığı ve inşaatına başladığımız hastanede Somalili bir anne, “Ben bebeğimi bir sağlık birimine götürdüm ve orada tedavi ettirdim” deme noktasına gelebilecek. Bu, Somalili kardeşlerimizin dünya insanlığından bekledikleri ve hak ettikleri bir hizmettir.

İnanıyoruz ki bu hastane orada bir model de oluşturmuş olacak. En azından doğumlarda çok basit yapılması gerekli olan bazı sağlık müdahaleleriyle  insanların hayata bağlanmalarını temin edecek.

C. TAN: Annelerin evlatlarının ölümünü beklemesi gerçekten çok acı veren bir durum. Peki, Somali’deki bebekler ve çocuklar hangi hastalıklardan dolayı hayatlarını kaybediyor?

S. DANIŞMAN:Somali'de 5 yaş altı çocuklar arasındaki ölüm oranı diğer ülkelere göre daha yüksek. Ülkedeki kıtlık felaketi ve salgın hastalıklar yüzünden çocuk ölümleri her geçen gün artıyor. Ölümler, daha çok kızamık, zatürre, sıtma, verem, malnütrisyon (beslenme bozukluğu) ve ishal gibi hastalıklardan oluyor.

C. TAN: Somali'ye giderken ülkemizden ne tür malzemeler götürdünüz?

S. DANIŞMAN:İnşaat için gerekli 750 tonluk inşaat malzemesini Somali’ye gitmeden önce gemiyle göndermiştik.  Bunların içinde gaz beton, lavabo, klozet, ıslak zemin karoları, kablolar ve jeneratör bulunuyor.

C. TAN: Sanırım inşaat'ta çalışan Somali'li vatandaşlara iş imkânı sağlıyorsunuz?

S. DANIŞMAN:Evet bu çok önemli. Orada istihdam sağlıyoruz halk çok fakir, inşaatta çalışan insanların alın teri soğumadan günlük yevmiyelerini ödüyoruz. Evlerine yiyecek götürme imkânları oluyor.

C. TAN: Hastanenin projesi kapsamında neler var?

S. DANIŞMAN38 bin metrekare arsa üzerine inşa ediliyor Afrika’nın en büyük KadınDoğum ve Çocuk Hastanesi olacak.100 Yataklı Çocuk Hastanesinde 5600 m2kapalı alan,acil servis, ameliyathane, gözlem odaları, laboratuarlar, Somali'de sık rastlanan enfeksiyon hastalıkları ve beslenme problemlerinin tedavisine yönelik bölümler ile çocuklar ve anneler için servis odaları bulunacak. Ayrıca hastanede görev yapacak Somalili sağlık personeli de Türkiye'de eğitilecek.

C. TAN: Yardım etmek isteyenler size nasıl ulaşabilir?

S. DANIŞMAN:Yardım etmek isteyenler www.yardimeli.org.tr internet sitemizden derneğimize kredi kartıyla online bağış, bankalar (Ziraat Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk, Bank Asya, Türkiye Finans Katılım Bankası) yoluyla bağış yapabilirler veya 0212 541 48 00 numaralı telefondan bizlerle irtibata geçebilirler.

C. TAN: Son olarak neler söylemek istersiniz?

S. DANIŞMAN:Ben de bu güzel röportaj için size ve Moral Haber’e en kalbî selam ve muhabbetlerimi iletirim.

Röportaj: Cengiz TAN

Paylaş