Banka HesaplarıBağış Yap

Dünya yetimler günü, Bayram Günü oldu

Dünya yetimler günü, Bayram Günü oldu

İslam İşbirliği Teşkilatının önerisi ile her yıl Ramazan Ayının 15’i “Dünya Yetimler Günü” olarak icra edilmektedir.

Dünya üzerinde 400 milyon yetim çocuktan bahsedilmektedir. Savaşlar, doğal afetler, açlık, susuzluk ve salgın hastalıklar nedeniyle toplu ölümlerin yaşandığı bölgelerde, çok sayıda kimsesiz, yetim çocuklar kendilerine uzanacak yardımellerini beklemektedirler. 

Yardımeli Derneği, kurulduğu ilk günden itibaren yetimlere yönelik hayata geçirdiği proje ve kalıcı eserlerle, onların hayata tutunmalarına, topluma karışmalarına yardımcı olmuştur.
 


Ramazan Ayının her günü bayram havasında geçti

Özellikle Ramazan Ayının gelmesi ile birlikte, 81 ilde bulunan Yardımeli Temsilcileri ve gönüllüleri koordine edilerek, her gün birkaç bölgede eş zamanlı olarak “Yetimlere Bayramlık Hediye” kapsamında kıyafetler, hediyeler verilerek; bayram sevinci yaşamaları sağlandı.

Ramazan Ayının 15.günü İstanbul başta olmak üzere tüm illerde aynı zamanda yetimler ve ihtiyaç sahibi çocuklar, mağazalara götürülerek, kendi istediklerini, beğendikleri kıyafetleri almalarına fırsat verildi. Ramazan Ayının başında “10.000 gülen yüz” hedefi ile çıkılan bu güzel yolda, belirlenen ilk hedef nerede ise tamamlandı. Ramazan sonuna kadar bu hedefin çok çok üstüne çıkılacağı şimdiden görülmekte hamdolsun.
 


Yardımeli Derneği YK Başkanı Dr.Sadık Danışman yaptığı açıklamada; “Vahyin mesajında  özel bir yeri olan yetimlere sahip çıkmamız bizim sorumluluğumuzun bir gereğidir. Yetimler bizlere emanettir çünkü. Yetimin yüzündeki bir gülücüğün, mutluluğun karşılığını neyle ölçebiliriz ki.. Dünyalara bedeldir o. Bizler kuruluşumuzdan bu tarafa imkanlar ölçüsünde yetimlere sahip çıkmaya, korlamaya gayret ediyoruz. Sadece bir gün değil, yetimlerin ihtiyaç hissettiği her an yanlarında olmaya gayret ediyoruz. Ama farkındalık oluşturmak, gündeme alınması adına 15 Ramazan’ın önemi gerçekten büyük. Ama maalesef, uluslararası basında ve Türkiye gündeminde çok yer bulamadı, yine gözardı edildi maalesef.” dedi.
 


Yetim Eğitim Projesi

Türkiye başta olmak üzere 10 farklı ülkede bulunan yetimlerin, eğitim masrafları ve desteklenmelerini amaçlayan proje başarı ile devam etmektedir. Bağışçılar tarafından yetimlerin ihtiyaçları için gönderilen miktarlar, 2 aylık periyodlar halinde yetimlere ulaştırılmaktadır. 

Eğitim için Kalıcı Eserler

Yetimlerin ve ihtiyaç sahibi ailelerin yoğun olduğu bölgelerde, kalıcı eserler inşa ederek, yetimlerin ve çocukların daha güzel ve modern binalarda eğitimlerine devam etmeleri ve barınmaları sağlanmıştır.

  • Sudan Akabe yetimler Külliyesi
  • Bangladeş Darul Hikme Eğitim Külliyesi
  • Pakistan Eyüp Sultan Köyü Kompleksi
  • Moritanya Eğitim Külliyesi
  • Gazze İslam Üniversitesi Bilgisayar Laboratuvarı 


Bu kalıcı eserlerin yanında, bölgelerde karşılaşılan daha küçük eğitim mekanlarının tamir, tadilat, araç ve gereçlerinin tamamlanması da sağlanmıştır.

Paylaş