Banka HesaplarıBağış Yap

Dünya Yetimler Günü

Dünya Yetimler Günü

“Velisi Allah, ümmete ve insanlığa emanet olan Yetimler…”

Her doğan gün yetimler günüdür.Ancak sembol  olarak ta olsa 15 Ramazan  yetimler günü olarak anılmakta.

Yaşadığımız dünyamızda  yetimlerin sayısı ile ilgili sağlıklı bir rakam olmamakla beraber yetim sayısı doğal afetler,savaş,açlık,kuraklık ve hastalıklar nedeni ile hızla artmakta.

Günümüzde UNICEF verilerine göre yaklaşık 200 milyon yetim, sivil toplum kuruluşları verilerine göre ise 300 milyonu aşkın yetim çocuğumuz mevcut. Sadece ABD - IRAK işgali sonrası  Irak’ta  5 milyon, Filistin’de  1 milyon ve Afrika’da 40 milyonu aşkın yetim çocuğumuz var. Suriye insanlık dramında ve iç savaşta kaç çocuğun yetim kaldığı henüz çok net olmamakla beraber yetim çocuk sayısının  2 milyonu aştığı tahmin edilmekte.

Ümmet coğrafyasında yetim çocuklarımız artarken yetim çocuklarımızın problemleri sorunları gün geçtikçe artmakta ve zorlaşmakta.

Yetimler bugün organ kaçakçılarının, batının meçhulünde,kötü niyetli insanların ve bazı örgütlerin ellerinde esaret hayatı yaşamaktalar.

Tüm bu olumsuzluklara karşı yetimlere karşı olan sorumluluğumuzu hatırlayıp kendi öz çocuğumuza olan sevgimizi,  merhametimizi  ve yaklaşımımızı yetim çocuklarımıza da göstermekle mükellefiz.

İnsanlığa hidayet ve hayat kitabı olarak gönderilen  Kuran-ı Kerim de yetimler hep ayetler ile gözetilmekte ve yetimlere karşı sorumluluğumuz hatırlatılmakta.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in yetim oluşu yetimleri sevindirmenin Peygamber efendimizi sevindirmektir.Yetimin saçını okşamak sadakadır.

Yetim gülümserse dünyaya huzur ve barış gelir.

Yardımeli  Derneği olarak yetime karşı sorumluluğumuz ve yetimi sevindirme adına her Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi 81 ilimizde ve 20 ayrı ülkede Yetimi giydirme  proğramı ile yetimlere “Bayramlık Giyim Paketi” hediye edilmekte ve özellikle anlaştığımız mağazalara Yetim çocuklarımız anneleri ile birlikte davet edilerek, çocuklarımız beğendikleri kıyafetleri almakta.

Yardımeli Derneği Yetimlerin Eğitimlerine önem vermekte Yetimler için Sudan, Bangladeş ve Moritanya’da  Yetim Eğitim Kurum ve Komleksleri inşa etmiş ve yetimlerin vahiyle inşa olmaları Dini ve İlmi yönden  en güzel  şekilde eğitim olarak yetişmeleri için siz değerli bağışçılarımızdan aldığımız destek ile büyük bir  gayret  sarfedilmekte.

Dünya üzerindeki Yetim çocuklarımız Yardımeli Derneğimizin öncelikli faaliyet alanını teşkil eder.

15 RAMAZAN Yetimler Gününde dünya üzerindeki yetim çocuklarımızın artmaması duası ile tekrardan  Yetimlerin velisi Allah ve Yetimler bizlere, ümmete, insanlığa emanettir.

Yetimleri sevindirmekten daha güzel ne olabilir.

Rabbim bizlere, ümmete,İnsanlığa  nasip etsin.

Paylaş