Banka HesaplarıBağış Yap

Dünyaya İyiliği Taşıyarak İnsanlığa Umut Oldular

Dünyaya  İyiliği Taşıyarak İnsanlığa Umut Oldular

Yüzlerce sivilin katledildiği Gazze'de İsrail saldırıları devam ederken Yardımeli Derneğinden anlamlı bir destek geldi.

GAZZE ŞEHİTLERİNİN AİLELERİ YARDIMELİ'NE EMANET

Yüzlerce sivilin katledildiği Gazze'de İsrail saldırıları devam ederken Yardımeli Derneğinden anlamlı bir destek geldi. Ramazan çalışmaları kapsamında 22 ülkede faaliyet gösteren dernek; 9 kişilik ekibiyle bulunduğu Gazze'de son saldırılarda şehit olan Gazzelilerin ailelerine bakma kararı aldı. 2 bin 500 Gazzeli aileye nakit para yardımında bulunan Yardımeli derneği saldırıların devam ettiği bu zor günlerde çalışmalarını artırma kararı aldı.

Ramazan ayında dünyanın dört bir yanına dağılan iyilik elçileri on binlerce mazluma ulaştı. Savaş ve doğal afet gibi nedenlerle mağdur olan bir çok ülke ve bölgeye giden Yardımeli Uluslararası İnsani Yardım Derneği ekipleri on binlerce mazlumun sofrasına sıcak aş götürüp, gönüllere umut ve kardeşlik tohumları ekti. Mübarek Ramazan ayında yollara düşen Yardımeli Derneğinin görevli ve gönüllüleri Türkiye'de 40 il ve bölgede, dünyada ise Ortadoğu, Afrika, Asya, Balkanlarda 22 ülke ve bölgede on binlerce insanla kucaklaştı.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA İYİLİĞE KOŞTULAR

Dünyanın en ücra bölgelerine koşan iyilik elçileri binlerce aileye bir aylık mutfak ihtiyacını karşılayabilecek kumanya paketleri dağıttı, yetimlerini giydirdi ve Kardeş Aile dağıtımları yaptı. İyilik fedaileri; İsrail saldırıları altında oruç tutup iftarlarını çoğu zaman cennete açan insanların memleketi Filistin'de, Gazze'de, kuraklık ve iç karışıklıkların devam ettiği Sudan'da, Darfur'da, Budist Myanmar zulmü altında inleyen Arakan'da ve on binlerce Arakanlı'nın sığındığı Bangladeş'te, bombalar altında iftar açan ve her gün onlarcası katledilen Suriye'de, Çin zulmü altında inleyen ve oruç tutmanın adeta yasak olduğu bu yüzden insanların saklanarak oruç tuttuğu Doğu Türkistan'da, kısa süre önce sel felaketiyle sarsılan ve binlerce insanın evsiz kaldığı Bosna Hersek ile Pakistan, Keşmir, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Etiyopya, Irak, Somali, Afganistan, Bulgaristan, Kamboçya, Kudüs ve Moritanya'da on binlerce insanın yardımına koştu.

TÜRKYE: 5 BİN 900 AİLEYE YARDIM

Ramazan ayı ile beraber ülkenin değişik illerine dağılan yardım elçileri 40 ilde mülteci ve yoksulların evlerine konuk oldu. Ellerinde hediye ve kumanya paketleri ile misafir oldukları evlere neşe ve huzur taşıyan Yardımeli ekipleri binlerce yetim çocuğa da bayramlık kıyafet hediye etti. Türkiye de yardım muhtaç binlerce aileye de kardeş aile dağıtımları yapıldı. Binlerce aileye de nakit yerine geçen ve istediği ürünü almasını sağlayan Kumanya Kart dağıtıldı. 50 ile 100 TL arasında değişen Kumanya kartları ile ihtiyaç sahipleri istedikleri zamanda istedikleri ürünü marketlerden alabiliyor. Gittikleri bölgelerde sadece kumanya dağıtımıyla yetinmeyen iyilik elçileri, tespit ettikleri on binlerce yetim ve kimsesiz çocuğunda yüzünü güldürdü. Yardımeli ekipleri sadece Türkiye'de şu ana 5 bin 900 aileye bir aylık kumanya paketi, 15 bin yetime bayramlık kıyafet yardımı ve o binlerce insana günlük iftar yardımı yaptı.

FİLİSTİN: 2 BİN 500 AİLEYE NAKİT YARDIMI

Son bir hafta içinde İsrail terör devletinin her türlü teknolojik silahlar kullanarak saldırdığı Gazze'yi bu zor günlerde de Yardımeli yalnız bırakmadı. İnsanların bombalar altında oruç tutup ve çoğu zaman iftarlarını cennete açtığı Gazze'de bir hafta içinde 160'ın üzerinde insan şehit oldu, 1000'den fazla kişi de yaralandı. İsrail saldırıları ile beraber Gazze yardımlarını artıran Yardımeli Derneği Ramazanın ilk günlerinde 2.500 aileye Kardeş Aile Projesi kapsamında  yaptığı nakit para yardımının artırdı. Dernek son saldırılarda şehit olan her Filistinlinin ailesini Kardeş Aile kapsamına aldı ve yaralılara da yardım çalışmaları başlattı.

BOMBLAR ALTINDA YARDIM ÇALIŞMLARI DEVAM EDİYOR

Bunun haricicinde son bir kaç gün içinde Gazze'de bin aileye kumanya yardımı yapıldı. Saldırılara rağmen insanların evine koşan dernek çalışanları kumanya yardımına devam etme kararı aldılar. Öncelikle şehit ve yaralı ailelerinin ihtiyaçlarının karşılanması için çalışan Yardımeli ekipleri saldırılarda yetim kalan çocukları da unutmadı. İsrail saldırıları sonucu binlerce çocuğun babasını veya annesini kaybettiği Gazze'de 200 yetime bayramlık kıyafet giydirildi. İsrail'den sonra Filistin'e en büyük darbeyi vuran Mısır'ın Refah sınır kapısını yaralılar dışında kapatması ise Gazze'de daha büyük sıkıntıların yaşanmasına neden oluyor. 2006 yılından beri ambargo altında olan Gazze'de ilaç sıkıntısının aşılması için acil ilaç yardımı başlatıldı.

ARAKAN: 1400 YETİME BAYRAMLIK KIYAFET

İslam dünyasının sürekli kanayan bir diğer coğrafyası olan Arakanda da binlerce insanın evine aş gönlüne umut taşındı. Temiz içme suyu sıkıntısının yaşandığı arakanda Ramazan ayı boyunca su kuyuları açılmasına devam edildi. Bu kapsamda onlar su kuyusu tamamlanarak hizmete açıldı. Yardımeli tarafından değişik bölgelerde yaptırılan 20 Mescid de ramazan ayı boyunca hem eğitim hem de iftar programları düzenleniyor. Şuana kadar 6 bin Arakanlı'ya iftar verildi. Yardımeli Eğitim medreselerinde 3 bin 600 öğrenciye eğitim verilmeye devam edilen Arkanda 1.400 yetim çocuğa da bayramlık kıyafet giydirildi. İftar ve eğitim faaliyetlerinin devam ettiği arakandan binlerce aileye de Ramazan kumanyası dağıtıldı.

SURİYE: KAMPLARDAKİ MÜLTECİLER YALNIZ BIRAKILMADI

Bir diğer kanayan yaramız olan Suriye'de de Yardımeli İnsani Yardım Derneğinin Suriye'de çalışmaları devam ediyor. Yıllardır evlerini terk edip göçmen hayatı yaşamaya mahkum edilmiş on binlerce insanın evlerine Ramazan iklimini ve bereketini taşıyan iyilik elçileri yaralı yüreklere umut oldu. Türkiye'ye sığınan yüz binlerce Suriyeliden yardıma muhtaç olanlarına Ramazan kumanyaları dağıtıldı. Hatay, İskenderun, Kilis, Mersin, Gaziantep, Kayseri ve İstanbul'da kumanyalarını alan 1800 Suriyeli aile hayırseverlerin yardımları ile ayakta durduklarını söyleyerek dua ettiler. 1000 Suriyeli yetim çocuk içinde çeşitli hediye paketleri hazırlandı ve hepsine bayramlık kıyafet dağıtımı yapıldı. 

SUDAN:AFRİKA'NIN EN BÜYÜK YETİMHANESİNDE RAMAZAN COŞKUSU

Yardımeli tarafından Sudan'ının başkenti Hartum'da yaptırılan, içinde yüzlerce yetime barınma ve eğitim imkanı sağlayan Sudan Akabe Yetimler Külliyesine Ramazan ayı ile beraber adeta bereket yağdı. İç savaş ve doğal afetlerde yetim kalan çocukların barındığı yetimhaneye Türkiye'den gönderilen yardımlar ile yüzlerce çocuğun yüzü güldü. Her gün iftar programlarının düzenlendiği külliyede teravih namazlarından sonra çeşitli etkinliklerle çocuklar doyasıya eğleniyor. Ramazan ayının gelmesiyle yardımların ulaştırıldığı Sudan Akabe Yetimhanesinde çocuklar için iftar programları düzenleniyor. Rahmet ayında kendilerini yalnız bırakmayan Türkiyeli kardeşlerinin desteğiyle her günü bayram havasında yaşayan çocukların yüzlerinden tebessüm eksilmiyor. Yetim çocuklarla beraber Sudandaki yoksul ve kimsesizleri de unutmayan Yardımeli Derneği belirlenen ihtiyaç sahiplerine kumanya ve nakit para yardımında bulundu. Düzenlenen toplu iftarlarla insanların bir biriyle kaynaşması için iftar sonrası sohbetlerle halk bilinçlendiriliyor. Bu kapsamda her gün 400 aileye iftar veriliyor. Misyonerlerin cirit attığı Sudan'da yetim çocukların korunması ve eğitimi için büyük yatırımlarla Akabe Yetimler Külliyesini hayata geçiren Yardımeli derneği yüzlerce çocuğun hayatını kurtardı. Yetimhanede okul derslikleri, yatakhane, kütüphane, yemekhane, revir, oyun odaları, cami, çok amaçlı salonlar ve aktivite mekanları bulunuyor

PAKİSTAN: YARDIMELİ PAKİSTAN'DA KUMANYA DAĞITTI

Ramazan bereketini yer yüzüne yayan iyilik elçileri Pakistan'da da selzede ve yoksulların evlerini bayram yerine çevirdi. 2010 yılında yüz yılın sel felaketine maruz kalan Pakistan’da binlerce insana yeniden yaşam alanları oluşturan Yardımeli İnsani Yardım Derneği Ramazan'da da onları yalnız bırakmadı. Pakistan'da da dev projeler hayata geçiren Yardımeli Derneği 4 ay önce Pakistan'da tamamlayarak selzedelere teslim ettiği "Eyüp Sultan Köyü"nde kumanya paketleri dağıttı. Pakistan’ın Peşaver eyaletinin Çarşad iline bağlı Eyyüp Sultan Köyünde ki kumanya dağıtımları Ramazan ayı boyunca devam edecek. Kumanya paketlerini alan Pakistanlıların gözlerinde sevinç dillerinde ise dua eksilmedi. Yardımeli Derneğinin dağıttığı kumanya paketleri 5 kişilik bir ailenin bir aylık mutfak ihtiyacını karşılıyor. Kumanya paketlerinde, pirinç, un, yağ, seker, reçel, salça gibi temel gıda maddeleri bulunuyor.

BOSNA: 300 AİLEYE KARDEŞ AİLE DESTEĞİ

Pakistan gibi sel mağduru olan bir diğer İslam coğrafyası Bosna Hersek de yalnız bırakılmadı. Ramazan ayı boyunca Bosna'da çalışan Yardımeli ekipleri kardeş aile kapsamına alınan 300 Bosnalı aileye nakit yardımında bulundu. Üç yüzün üzerinde aileye de kumanya dağıtımı yapıldı. Yine her gün yüzlerce aileye iftar yemeği veriliyor.

NEREDE MAZLUM ORDA YARDIMELİ

Ramazan çalışmaları kapsamında, Arnavutluk, Makedonya, Moritanya, Kosova, Habeşistan, Doğu Türkistan, Kudüs'te hayır severlerin gönderdiği zekat ve bağışlarla yüzlerce aileye nakit para yardımı, kumanya yardımı ile çeşitli sosyal projeler hazırlandı. Yine Kamboçya'da kumanya dağıtımı yapıldı ve 20 bin adet Kuran'ı Kerim Meali bastırılarak dağıtıldı.  Somali'de de 300 yetim çocuk giydirildi, beş bin kişiye iftar verildi ve 666 aileye kumanya dağıtımı yapıldı.

Paylaş