Banka HesaplarıBağış Yap

EĞİTİM, EN ÖNCELİKLİ DERDİMİZDİR.

EĞİTİM, EN ÖNCELİKLİ DERDİMİZDİR.

Yeryüzünde adaletin ve kardeşliğin tesis edilmesi için yapılması gerekenleri rabbimiz söylemiştir.

Bunların başında cehaletle mücadele etmek, cahilliği ortadan kaldırmak için çalışmak gelmektedir. Eğitim ve öğretim bu noktada en önemli sıraya yerleşmektedir. Eğitimi yarım olan milletlerin yarım olacağı, eğitimi olmayan milletlerin olamayacağını, başka milletler karşısında nesneleşip yok olacağını, özünü ve değerlerini yitirip yok olacağını hepimiz bilmekteyiz.

Eğitimin en temel haklardan olduğunu, eğitimden mahrum kalmanın, eğitimden yoksun olmanın bir yetimlik olduğunu, “eğitim yetimliği” olduğunu biliyoruz. Eğitimden mahrum olan, eğitim almakta zorlanan, eğitim imkanlarından yeterince yararlanamayan çocukların vebalinin hepimizin sırtında olduğunu biliyoruz. 

Yetimler ve eğitim önceliklerimiz..

Bu nedenle, Yardımeli olarak, varoluş sebeplerimizin en temel gerekçelerinden biri, misyonumuzun en önemli unsuru eğitime destek vermektir. Kurulduğumuz 2007 Yılından bu yana sadece ülkemizde değil, diğer kardeş coğrafyalarda eğitim desteklerimiz hiç ara vermeden devam ediyor. Afrika ülkelerindeki yetimhanelerimiz, külliyelerimiz, okullara verdiğimiz destek, öğrencilere ulaştırdığımız eğitim gereçleri ve nakit yardımları bu sorumluluğumuzun sonucudur.

Ülkemizde ise hemen her ilimizde bulunan temsilcilerimiz aracılığıyla yüzlerce öğrencimize eğitim desteği vermekteyiz. İmkanları dar çocuklarımıza gereken desteği vermekteyiz. Bundan böyle de eğitim ve “eğitim yetimleri” , çocuklarımız yardım ve destek kalemlerimizin en başında olmaya devam edecek.

Biz biliyoruz ki; mürekkebin akmadığı yerde kan ve gözyaşı akar. Biliyoruz ki; eğitim imkanına kavuşamayan çocuklar sadece ailelerin değil, sadece devletin değil kademeli olarak hepimizin sorumluluğudur.

Geleceğini, gelecek nesillerini dert edinen her milletin, her medeniyetin eğitim birincil derdi olmalıdır. Eğitimin önündeki bütün engelleri kaldırmak, eğitime ulaşamayan ya da tam olarak eğitimden yararlanamayan, maddi durumu olmayan çocuklarımıza imkan sağlamak, onları desteklemek İslam toplumları başta olmak üzere tüm insanlığın görevidir.

Neden Eğitim ?

“Oku!” diye başlayan bir dinin “okut!” dememesi mümkün mü?

Yetimliği ortadan kaldırmak maksadıyla inzal olmuş bir dinin “eğitimden yetim” olanlara destek vermemizi söylememiş olması mümkün mü?

Cehaleti karanlığın en koyu hali sayan, “hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” diyen  bir dinin eğitimi ihmal etmiş olması düşünülebilir mi?

Bir kişiye okuma yazma öğreten her esire özgürlüğünü veren Allah Rasülünün (a.s) eğitim konusunu ümmetin en birincil konusu olarak görmemesine inanmak mümkün mü?

“Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” diyen Hz. Ali’nin, bu ifadesinin Kur’an’dan çıkarılmış bir hikmet olmamasına inanılabilir mi?

Gittiği her yere ilk önce medreseler kurmuş bir medeniyetin, eğitimi ihmal etmiş olması düşünülebilir mi?

İşte bundandır ki, eğitimi desteklemeye, eğitimden yetim evladımızın kalmaması için elimizden geleni yapıyoruz. 

Eğitim konusunda da Veren El-Alan El arasında köprü olma misyonumuzu büyük bir gayretle sürdürüyoruz.

Paylaş