Banka HesaplarıBağış Yap

Eğitim Yardımları

Eğitim Yardımları

Fertlerin ve toplumların maddî ve manevî her alanda yükselmelerini sağlayan unsurların başında eğitim gelmektedir. Her Müslüman dinî görevlerini yerine getirmek, Hakk’ı batıldan, doğruyu yanlıştan, helali haramdan ayırt edecek kadar eğitim görmekle, ilim tahsil etmekle mükelleftir. Bu sebeple dinimizin ilk emri “oku”dur. Bu okuma sıradan bir okuma değil, Cenab-ı Hakk’ın adıyla başlayan ve O’nun rızasıyla devam eden bir okumadır. İlk inen ayetlerde Yüce Allah: “Oku! Yaratan Rabbinin adıyla oku!” (Alak, 96/1-5) buyurarak okumanın, eğitimin önemine dikkat çekmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) de bir hadis-i şerifin de: “Ben muallim olarak gönderildim” buyurarak ilme, eğitim ve öğretime verilen değeri açıklamıştır.

Eğitimin insan ve toplum hayatındaki önemini çok iyi idrak eden Yardımeli, yurt içinde ve yurt dışında ihtiyaç sahibi öğrencilere birçok alanda eğitim desteği veriyor. Maddî imkânsızlıklar ve yetersizlikler nedeniyle öğrenimine devam edemeyen öğrenciler için sağladığı imkânlarla binlerce çocuğun geleceğine ışık tutan Derneğimiz, muhtaç ve kimsesiz öğrencilere “Eğitim Bursları” ve “Kırtasiye Yardımları” yapmaktadır.

Yardımeli’nin 21 bin metrekare alan üzerine inşa ettirdiği ve 2012 Ağustos’unda hizmete soktuğu Akabe Yetimler Külliyesi Afrika’nın en büyük yetimhanesi olma özelliğine sahiptir. Bir “Eğitim Yuvası” olan Külliyede geleceğin âlimleri, müçtehitleri, fatihleri yetişecek; Sudan’a, ümmete ve insanlığa hizmet edeceklerdir.

Külliyemizde, beşerî/pozitif ilimler yanında, Kur’anî ilimler de verilmektedir. Külliye içerisinde ilköğretim okulu derslikleri, sanat atölyeleri, yatakhane, kütüphane, yemekhane, revir, oyun odaları, cami, çok amaçlı salonlar ve aktivite mekânları bulunmaktadır.

Yardımeli, 2010 yılında Pakistan’da yaşanan sel felaketi sonrasında Pakistan Keşmir’inin başkenti Muzafferabad’a 40 km mesafede olan Hattian Bala bölgesinde Yardımeli Koleji’ni açarak 200 Pakistanlı çocuğun eğitim-öğretim görmesini sağladı.

Yine başarıyla uyguladığımız “7 Bölge 7 İl 7 Okul” projesi ile ülkemizin farklı bölgelerinde, kasaba, köy veya bölge okullarının fiziki şartlarının iyileştirilmesi amacıyla çalışmalar yapmaktayız. Bu çerçevede tespit edilen okullarımızla ilgili gerekli fizibilite çalışmaları, maliyet hesapları yapılıyor; ilgili yerin resmi ve mülki makamları ile de istişareler yapılıp, uygulamaya geçiliyor. Hayırseverlerimiz desteği ile okullarımızın fiziki şartları iyileştirilip, öğrenciler için getirilen hediye ve kırtasiye malzemeleri dağıtılmaktadır. Bu anlamda memleketlerindeki ve bölgelerindeki okullarının tadilatının yapılmasını isteyen bağışçılarımızın aynî malzeme destekleri de Derneğimiz tarafından kabul edilmektedir.

Bu bağlamda ülkemizdeki birçok okula “Yabancı Dil Laboratuvarı” ve  “Bilgisayar Laboratuvarı” kazandırdık.   

Yine Yardımeli, 28 Aralık 2008’de İsrail’in saldırıları sonrası çok büyük hasar gören Gazze İslam Üniversitesi’ndeki bazı binaları onarmış, “Bilgisayar Laboratuvarı” kurmuş, çeşitli ders araç ve gereçleri yardımı yapmıştır.

Paylaş