Banka HesaplarıBağış Yap

Eyüp Sultan Köyü Projesi Hakkında

Eyüp Sultan Köyü Projesi Hakkında


Kardeş Ülke Pakistan

Pakistan İslam Cumhuriyeti ile tarihten gelen bir kardeşlik bağı vardır. Yaklaşık 200 milyon nüfusu ile kalabalık Müslüman ülkelerden biridir.

Kardeşlerimizin hep yanında olduk

Pakistan 2010 yılında yüzyılın en büyük sel felaketiyle karşı karşıya kaldı. Hayber Pahtunva, Sind, Pencap ve Belucistan eyaletlerinde 2010 yılının Temmuz ayının sonunda ağır sağanaklar sonucu başlayan sel İndus nehri vadisini büyük bir hasara uğrattı ve Pakistan’ın yaklaşık beşte biri sular altında kaldı. Pakistan hükümetinin verdiği bilgilere göre bu felaket yaklaşık 2000’e yakın insanın ölümüne ve 20 milyon insanın doğrudan etkilenmesine neden oldu.

Bu felaket ardında binlerce ölü beden ve 136 milyar dolarlık maddi hasar bıraktı.

Yardımeli felaket haberini alır almaz yardım çalışmalarına başladı. Yardımeli afetzedelere yiyecek, barınak, sağlık hizmetleri ve temiz içme suyu sağladı.

Neden Bir KÖY?

Yardımeli bu facianın ardından Çarsada bölgesinde kalıcı bir yardım olması amacıyla insanların refah içinde yaşayabileceği model bir köy inşaa etmeye karar verdi.

Bunun amacı, mağdur insanlara sadece bir ev sağlamak değil aynı zamanda İslam’a uygun ve modern değerlere dayanan bir yaşayış sağlamaktı. Bu köye, Peygamberimiz Hz Muhammed (SAV) Efendimizi Medine’de evinde ilk ağırlayan kişi Hz Ebu Eyüp Ensari’nin adı verildi.

Eyüp Sultan model köyü başkent İslamabad’a 120 km uzaklıkta Çarsadda’da bölgesinde inşa edildi. Köyümüz 40 dönüm bir alan üzerine toplam 40 ev, ayrıca İstanbul alışveriş merkezi, Yardımeli Sağlık merkezi, Hamidiye temiz su çeşmesi, Cıvıltılı oyun alanı, Akabe Hasan Ali Kasır Mescidi ve en önemlisi Çağrı ilkokulu ile tüm ihtiyaçlar düşünülerek planlanmıştır.

Eyüp Sultan Model Köyü’nün resmi açılışı, 11 Nisan 2014, Cuma günü Türkiye’den giden delegasyon ve yerel yönetici, vatandaşlar ve misafirlerin katılımıyla yapılmış ve hak sahiplerine evleri teslim edilmiştir.

Paylaş