Banka HesaplarıBağış Yap

Felaketin izleri hâlâ belirgin, acılar hâlâ taze

Felaketin izleri hâlâ belirgin, acılar hâlâ taze

Ağustos ayında bölgede yaşanan sel felaketinden sonra yaralar sarılmaya başlanmış olsa da; acılar hâlâ taze, yakınlarını kaybedenlerin gözleri hâlâ yaşlı, felaketin büyüklüğünü gösteren izler sokaklarda ve binalarda hâlâ çok belirgin bir şeklinde sizi karşılıyor.

Bartın ve Kastamonu’da selden etkilenen yerlerde mağdur olan kardeşlerimize ulaşmak için ilk günden itibaren Bartın ve Kastamonu Temsilcilerimiz bölgeye hareket etmişlerdi. Zor şartlarda, ulaşım imkanının kısıtlı olduğu yerlere imkanlar ölçüsünde ulaşan ekiplerimiz, acil ihtiyaç maddelerini (gıda, kazma, kürek, piknik tüpü, el feneri, kafa lambası, battaniye, içme suyu vb) bölgeye ulaştırmaya çalıştılar. Bartın Temsilcimiz Özcan Yüzlü,  bizzat koordine ettiği çalışmalarla ilgili şunları söyledi : “O günkü durum gerçekten çok kötü idi. Yıllarca bu mevsimde bu kadar yağmurun yağdığına kimse şahid olmamıştır. Her şey bir anda oldu ve insanlar sadece canları kurtarma telaşına düştüler, başak bir şey düşünecek vakitleri yoktu. Bizler hemen felaket bölgelerine ulaşmaya çalıştık. Ama yollar göçmüş, köprüler yıkılmış ve haberleşme imkanı çok kısıtlı bir şekilde yollara düştük. Bazen heyelan ve göçüklerden dolayı kapalı yollardan geri döndük, başka güzergahlar denedik. Yiyecek ve gıdan ziyade insanlar bizlerden kazam, kürek, el feneri, çizme, kafa lambası, piknik tüpü gibi şeyler istediler. Bunları tedarik etmek te zordu, zira her taraf etkilenmiş ve esnaf, mağaza, dükkan kimse ticaretine bakmıyordu. Çevre yerlerden bulabildiğimiz malzemeleri hemen temin ederek insanlara ulaştırmaya çalıştık. Allah bu tür felaketlerden muhafaza eylesin . “ 

Bölgeden alınan bilgiler ve raporlar çerçevesinde, Genel Merkezden hazırlanan yardım malzemeleri Bartın ve Kastamonu’ya gönderildi.

İstanbul heyetimiz bölgeye ulaştı

Genel Başkan Yardımcımız Nuri Çalışkan başkanlığında bir heyet, İstanbul’dan yola çıkarak sel bölgesini ziyaret etti, istişarelerde bulundu ve sel mağduru kardeşlerimize yanlarında götürdükleri hediyeleri ve alış veriş kartlarını teslim ettiler. İki günlük yoğunlaştırılmış programda selden en çok etkilenen Bartın’da Kumluca ve Zafer köyünde okullar ziyaret edildi. Okul müdürlerine mağdur aileler ve öğrenciler için getirilen kıyafet, battaniye, kırtasiye malzemeleri, okul gereçleri, spor ayakkabıları ve alış veriş kartları teslim edildi. Okul müdürleri ile yapılan sohbet esnasında felaketin boyutları ve mağduriyetlerin büyüklüğü tek konuşulan konu idi. Kumluca bölgesinde bazı aileler de ziyaret edilerek, alış veriş kartları takdim edildi.

Programın 2.günü Kastamonu’ya hareket edildi. Kastamonu temsilcimizin ekibimizi karşılamış ile birlikte, hemen selden en çok etkilenen Bozkurt ilçesine hareket edildi. Dağlar arasındaki yollardan ilerlerken, çöken ve kayan yollar, yıkılan körüler yine bizleri karşıladı.

Yüzlerde hüzün, gözlerde yaş..

Yollarda gelirken gördüğümüz manzara zaten bizi oldukça etkilemişti. Ne zaman ki Bozkurt ilçesine geldik, tüm tasavvurumuz değişti. Zira sel ilçenin bir ucundan girmiş, diğer ucundan çıkmış. Ve geçtiği her yeri tar umar etmiş, yıkmış, dağıtmış.. Bu kadar  mı olur Allahım.. İnsanlar o günü anlatırken bile konuşamıyorlar hala.. Acılar o kadar taze, hüznün ve özlemin izleri yüzlerinde, göz yaşları hiç kurumuyor. Ama hayat devam ediyor ve mücadele ediyorlar. Yoklukla, mağduriyetle, özlemle, hatıralarla..

Evler yıkılmış, eşyalar kullanılamaz halde, sevdikleri, akrabaları hayatlarını kaybetmiş, güçlükle ayakta durmaya çalışan teyzeler amcalar.. Birçoğu yakınlarının, evlatlarının cesetlerini dahi bulamamışlar. Söyleyecek söz bulamadık, ne söylenebilir ki..Sabırlar niyaz ettik, Allah’a emanet ettik..

Ve açtık ellerimizi Rabbimize: Allahım sen affedicisin, affetmeyi seversin. Bizleri Affeyle Allahım. Yoksa yaptığımız amellerin, ibadetlerin bizi kurtarması zor.

Paylaş