Banka HesaplarıBağış Yap

Fidanlar nesillere armağan olsun..

Fidanlar nesillere armağan olsun..

“Geleceğe Nefes” projesi kapsamında, orman yangınları sonucu yok olan ağaçların yerine dikimi planlanan 20 bin fidanın ilk etabı Muğla’da İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün koordinesinde mağdurlara ulaştı ve toprakla buluştu.

İstanbul’da Dernek Başkanımız Dr.Sadık Danışman ve Başkan Yardımcımız Ali Osman Emrehan’ın da iştirak ettiği programda, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü nezaretinde 7500 adet zeytin ve 1000 adet incir fidanı yangında mağdur olan bölge halkına dağıtıldı.

Özellikle yangında en fazla etkilenen Kavaklıdere bölgesindeki üretici ve çiftçi bölge halkına fidanlar bire bir teslim edildi.

Önceden belirlenen hak sahiplerinin de hazır bulunduğu “Geleceğe nefes projesi kapsamında fidanlar toprakla buluşuyor” programı ve fidanların teslimi, Kavaklıdere Belediyesi önünde yapıldı.

Fidanların teslim programına Muğla Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, İlçe Kaymakamı Oray Güven, Belediye Başkan Vekili Halil İbrahim Doğramacı, İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Siyasi Parti Temsilcileri, Türk Kızılayı Muğla İl Başkanı, Ziraat Odası Başkanı, Bürokratlar ve ilçe halkı katıldı.

Devlet-millet dayanışmasının en güzel örneği verildi

Törende yapılan konuşmalarda özellikle böyle bir desteğe katkı sağlayan, emeği geçen ve hazırlayanlara teşekkür edildi. Zira yüz yılda bir olan böyle bir yangın afeti karşısında yaşanan çaresizlik kadar; birlikte yapılan mücadele, dayanışma ve yardımlaşma da hafızalardan kolay kolay silinmeyecektir. Devlet koordinesinde milletin her kesiminden, her bir bireyinden, sivil toplum kurum ve kuruluşlarından gelen destek ve yardımlar millet olarak en güçlü yanımızı bir kez daha ortaya çıkarmıştır.

Kavaklıdere bölgesi yangınlardan en çok etkilenen yerler arasındadır. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından belirlenen üretici ve çiftçi mağdur ailelere zeytin fidanları ve incir fidanları teslim edildi.

Özellikle zeytin ve incir ağaçlarının tercih edilme sebebini Dr.Sadık Danışman şöyle ifade ettiler : “ Bizler gerek 1 kurban 1 fidan projesini hazırlarken, gerekse geleceğe nefes projesi kapsamında planlamamızı yaparken, dikilecek fidanlardan azami derecede istifade edilsin istedik. Ağacın her türü mutlaka faydalı ve yararlıdır doğaya şüphesiz. Ama meyve ve ürün veren ağaçlar, ailelere de ekonomik katkı sağlamaktadırlar. Zeytin ağacı yüzlerce yıl ürün verebilmekte ve nesilden nesile aktarılabilmektedir. Bu fidanların sonuçlarını belki bizler göremeyeceğiz, ama gelecek nesiller bu ağaçların faydalarına ve doğaya sağladıkları katkılarına şahid olacaklardır. Bugün İl Müdürümüzün ihtiyaca binaen talebi ile birlikte 3000 adet kestane fidanını da alıp, İl Tarım Müdürlüğümüze teslimini yapacağız.Bu vesile ile en başta bu fidanların alınmasına katkı sağlayan bağışçılarımıza, bu proje kapsamında yoğun gayret gösteren Avrupa Koordinatörlüğümüze, Tarım ve Orman Bakanlığımıza, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün tüm ekibine şükranlarımızı sunarız.” Dedi.

Fidanların bir kısmı, köylerin ortak alanlarına köy muhtarı ve yetkililerle birlikte dikimi yapılarak toprakla buluşturuldu.

Geleceğe Nefes Projesi ve 1 Kurban 1 fidan Projesi kapsamında,  yangınlarda zarar gören yerlere ilişkin olarak fidan dikimlerimiz devam edecektir. Yetkili ve ilgili makamlar nezdindeki hazırlık ve çalışmalar neticesinde toplamda 20 bin fidan mağdur bölge halkına hediye dilecektir.

Paylaş