Banka HesaplarıBağış Yap

Fidanlar umut olacak...

Fidanlar umut olacak...

1 Kurban 1 fidan projesi ile başlayan 2018 Kurban organizasyonu kapsamında, bölgelerde bulunan görevli ekiplerimiz tarafından ilk etap meyve fidanların dikimi yapıldı.

Kesilen her kurban için dikilecek olan meyve fidanları, kurumuş çorak topraklara hayat verirken, gelecek nesiller için de umut olacak. İlk etapta Moritanya, Sudan, Somali ve Türkiye’de dikimi yapılacak olan fidanlar, Yardımeli ekipleri ve görevlendirdiği kişiler tarafından bakımı ve muhafazası yapılacak, kontrol edilecek. Bölgenin şartlarına, toprak yapısına ve iklimine uygun olarak seçilen meyve fidanları, ağaç dikim döneminde toprakla buluşturulacak.

Proje ile ilgili Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sadık Danışman “hayırlı olsun”  diyerek başladığı açıklamasında bilgiler aktardı: “Kesilen her kurban için mutlaka meyve fidanları dikilecek. Ama bu sene piloy uygulama olması hasebiyle sadece 4 ülkede fidanlarımızın dikimini yapacağız. Somali, Moritanya, Sudan ve Türkiye olarak belirlediğimiz ülkelerde kendi ofislerimiz ve görevli arkadaşlarımız olduğundan bu bölgeler tercih edildi. Kurban vesilesi ile o bölgelere giden arkadaşlarımız da temsili fidanları hemen diktiler. Ama asıl dikim, ağaç dikimi zamanında yapılacak. Ve meyve bahçeleri, o bölgelere hayat verecek, can katacak inşallah. Bölgede yaşayan insanların da zihinsel dönüşümüne fayda sağlayacak olan proje, gelecek nesiller için de umut olacak. İklime olan katkısı, meyvesinden istifade, gölgesinden sağlanacak fayda vb. hepsini düşündüğümüzde; toplumsal faydası çok daha fazla olacaktır. 1 fidan belki oralarda yeni bir başlangıç ve milat olacaktır. Buna vesile olan tüm bağışçılarımıza bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. KURBANLAR KARDEŞLİĞİMİZ, FİDANLAR UMUDUMUZ OLSUN.” dedi.

Bölgenin yetkili ziraat kurumları ile koordineli yapılacak olan çalışma sonunda, yurt dışında belli bölgelerde “Türkiye Meyve Bahçeleri” oluşturulacaktır.

Paylaş