Banka HesaplarıBağış Yap

Filipinler için Yardım Seferberliği

Filipinler için  Yardım Seferberliği

Yardımeli Derneği doğal afetler, savaş, mültecilik, açlık, yoksulluk ve toplumsal çatışmalar vb gibi nedenlerle zor durumda kalan toplumlara ve ülkelere “İnsani Yardım”da bulunmayı görev bilmekte; din, dil, ırk, cinsiyet, bölge farkı gözetmeksizin ihtiyaç duyulan yerlere, süratle ve imkânların elver

Haiyan Tayfunu , Vietnam'da tropik fırtına olarak karayı vurmaya başladı. Filipinler'de binlerce kişinin ölümüne neden olan Haiyan tayfunu, Vietnam'da tropik fırtına biçiminde karayı vurmaya başladı. Vietnam ulusal hava durumu ajansı, Haiyan'ın, yerel saatle sabah 5'te ülkenin kuzeyinde Quang Ninh'de tropik fırtına olarak karaya indiğini, Çin'in güneyine doğru ilerlemesi beklenen fırtınanın gün sonunda etkisini yitirmesinin beklendiğini açıkladı. Haiyan'ın Vietnam'da can ya da mal kaybına neden olmadığı belirtildi. Filipinler'in 6 adasını vuran Haiyan, yılın en güçlü tayfunu olmuştu. Haiyan nedeniyle Filipinler'de 10 bin kişinin hayatını kaybettiğinden endişe ediliyor.

Filipinler’de yaşanan tayfun felaketi sonrasında Filipinler basınının bildirdiğine göre Filipinler'de 4,5 milyon kişinin tayfundan etkilenmiş, resmi rakamlara göre 1300, Filipin basınına göre ise yaklaşık 10 bin civarında insan hayatını kaybetmiş ve yaklaşık 331 bin kişinin evsiz kalmıştır.

Ülkenin orta kesimindeki 6 adada etkili olan tayfun, çok sayıda binaya, özellikle deniz kıyısındaki yapılara büyük zarar verdi. Can kaybı haberlerinin çoğu, Leyte Adası'ndan geldi. Özellikle Leyte'deki Tacloban'da büyük zarara yol açan tayfunun, hızını düşürerek Vietnam'a yöneldiği belirtildi. Saatteki hızı 250 kilometreye varan ve Vietnam'a doğru ilerleyişini sürdüren tayfun, kıyıdaki evlerin yerle bir olmasına neden oldu.

Çok şiddetli tayfuna uğrayan bölgelerde gıda bulamamanın yanı sıra salgın hastalıkların artmasından korkuluyor.

Yardımeli Derneği doğal afetler, savaş, mültecilik, açlık, yoksulluk ve toplumsal çatışmalar vb gibi nedenlerle zor durumda kalan toplumlara ve ülkelere “İnsani Yardım”da bulunmayı görev bilmekte; din, dil, ırk, cinsiyet, bölge farkı gözetmeksizin ihtiyaç duyulan yerlere, süratle ve imkânların elverdiği ölçüde Yardımeli’ni uzatmaktadır.

Filipinlerde yaşanan afetin ardından bölge halkına yardım etmek isteyen hayırseverler Kredi kartıyla web sitemizden bağış yapabilir ve  0212 541 48 00 numaralı telefondan derneğimize ulaşabilirler.

Paylaş