Banka HesaplarıOnline Bağış

Filistin Halkına Destek Olmak Zorundayız

Filistin Halkına Destek Olmak Zorundayız

Yardımeli Derneği’nin Türk-Arap İlişkileri Merkezi (TAİM) ile Ali Emirî Kültür Merkezinde ortaklaşa düzenlediği Filistin Halkıyla Dayanışma Günü Programı büyük bir coşkuyla ve heye

FİLİSTİN HALKINA DESTEK OLMAK ZORUNDAYIZ

Yardımeli Derneği’nin Türk-Arap İlişkileri Merkezi (TAİM) ile Ali Emirî Kültür Merkezinde ortaklaşa düzenlediği Filistin Halkıyla Dayanışma Günü Programı büyük bir coşkuyla ve heyecanla geçti. 

Yoğun bir katılımın olduğu ve basının ilgi gösterdiği program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Daha sonra kürsüye gelen Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman 1948 yılından günümüze tarihi bir panorama sunduğu konuşmasında şunları söyledi :”Siyonist ve terörist İsrail her zaman olduğu yine alçakça saldırılarını sürdürerek Gazze’de katliamlara doymadı. Filistinli kardeşlerimiz 1948’ten bu yana İsrail işgali altında yaşıyor. Filistinli kardeşlerimiz kendi topraklarından sürülerek başta Suriye, Lübnan, Ürdün olmak üzere Dünyanın birçok ülkesinde mülteci olarak yaşamlarını sürdürmektedirler.

İsrail 1948’den bu yana çirkin ve alçakça saldırılarını sürdürmektedir. En son Kasım 2012’de yaptığı alçakça katliamda 162 Filistinli kardeşimizi şehit etti ve 1260 yaralı kardeşimiz var. İsrail, Filistin halkının yaşama haklarını ve özgürlüklerini her geçen gün daha da kısıtlarken, insan hakları ihlallerinde sınır tanımıyor.

Filistin toprakları Siyonistler tarafından işgal edilince, altı milyon Filistinli kardeşimiz dünyanın dört bir yanına göç etmiş, muhacir olmuştur. İsrail, bununla da yetinmemiş Gazze’yi havadan, karadan ve denizden abluka altına almış, 1 buçuk milyon insanı adeta açıkhava hapishanesinde yaşamaya mahkûm etmiştir. Bu nedenle de Gazze’de insanlar her şeyden mahrum; ilaç yok, mama yok, elektrik yok… Siyonist saldırılar nedeniyle Filistinli ve Gazzeli kardeşlerimizin can ve mal güvenlikleri yok. Gazze’deki abluka ve Siyonist saldırılardan sivil halk özellikle de bebekler, çocuklar, yaşlılar ve kadınlar çok olumsuz etkilenmektedir.

Bizler Yardımeli Derneği olarak dün olduğu gibi bugün de yarın da Filistinli kardeşlerimizin maddî manevî her konuda yanlarında olacağız.

Şu an itibariyle Filistin’de, Gazze’de 2500 Alan El Kardeş Ailemizmevcut;  Rabbim Veren El Kardeş Ailelerimizden razı olsun, onlara cennette en yüksek dereceleri nasip eylesin inşallah.  Yardımeli Gazze Ofisimiz aracılığıyla son saldırılarla birlikte Gazzeli kardeşlerimiz için (şehit, gazi, esir, muhtaç, mağdur vs) birer Kardeş Aile olalım, evi zarar görenlerin evlerini onaralım, onarım süresince kendilerine kira yardımında bulunalım. Filistin ve Gazze halkına selamlarımızı ve dualarımızı gönderelim; onlara yapacağımız yardım ve desteklerimizle her daim onların yanlarında olduğumuzu hissettirelim. Unutmayalım Filistin, Gazze, Kudüs ümmetin davasıdır!”

Kürsüye çıkan Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak ise yaptığı konuşmada: “Böyle bir etkinliği düzenlediği için Yardımeli Derneğini ve TAİM’i tebrik ettiğini,  Ümmetin birliğinin sağlanmasının yolunun bağımsız bir Filistin’den geçtiğini, tüm Ümmet-i Muhammed’in Filistin davasına sahip çıkması gerektiğini, İsrail’in yaptığı bu alçaklıklarının yanına kalmayacağını, Kudüs’ün biz Müslümanların ilk kıblesi olduğunu, Osmanlı Devleti döneminde hacıların mutlaka Kudüs’e uğradığını” belirterek “Hepimiz Gazze, Kudüs için varız, Filistin davası hepimizin davasıdır” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Filistin Âlimler Birliği Başkanı Dr. Abdülganî el-Tamimi ise Filistin davasına verdiği destekten dolayı Türkiye halkına, Yardımeli Derneğine, TAİM’e teşekkür ederek başladığı konuşmasında, ‘Müminlerin birbirlerine karşı muhabbette ve merhamette, yardımlaşma ve dayanışmada bir vücut gibi olduğunu; nasıl ki vücudun bir yeri rahatsız olduğunda bütün vücut rahatsız oluyorsa bütün müminlerin de birbirlerine karşı öyle olması gerektiği’ hadisine vurgu yaparak Ümmet-i Muhammed’in, Türkiyeli Müslümanların Filistin konusunda yardımlaşma ve dayanışma içinde olduğunu, bu yardımlaşma ve dayanışmanın devam etmesi gerektiğini, Siyonist ve işgalci İsrail’in Filistin topraklarından derhal geri çekilmesini, İsrail’in çoluk çocuk, genç ihtiyar demeden herkesi katlettiğini, zalim İsrail’in bu yaptıkları nedeniyle bir gün mutlaka hesabını vereceğini, Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın Siyonist İsrail işgalinden kurtarılmasını, Mescid-i Aksa’nın biz Müslümanların ilk kıblesi olduğunu” belirtti.

Programa ayrıca Gazeteci Yazar Ahmet Varol, Gazeteci Yazar Resul Tosun, Akabe Vakfı Genel Müdürü Nasuhi Günay, Akabe Vakfı Üst Kurul Başkanı Selçuk Karakaş, Akabe Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Fethi Güngör, çeşitli Sivil Toplum Kuruluşu üyeleri olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Program, “1948’den 2012’ye Kadar Resimlerle Filistin”  sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

Görüşlerini aldığımız katılımcılar ise böyle bir etkinlik vesilesiyle Yardımeli Derneğine, TAİM’e teşekkür ederek Filistin davasının Ümmet-i Muhammed’in davası olduğunu ve inşallah bir an önce Filistin’in, Gazze’nin, Kudüs’ün, Mescid-i Aksa’nın zalim ve Siyonist İsrail işgalinden kurtulmasını istediklerini söylediler. 

Paylaş