Banka HesaplarıOnline Bağış

Filistin Yiğitleri Yurda Dönmeye Başladı

Filistin Yiğitleri Yurda Dönmeye Başladı

İsrail'in saldırısına uğrayan 466 yardım gönüllüsü ve 9 cenazeyi taşıyan 3 uçak, gece saat 02:45'te İstanbul Atatürk Havalimanına iniş yaptı

 

02:45 : İsrail'in saldırısına uğrayan 466 yardım gönüllüsü ve 9 cenazeyi taşıyan 3 uçak, gece saat 02:45'te İstanbul Atatürk Havalimanına iniş yaptı.

 

SAAT: 12.40 - CEZAYİR, 32 VATANDAŞININ SERBEST BIRAKILDIĞINI DOĞRULADI
Cezayir, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırılarının ardından gözaltına alınan 32 vatandaşının serbest bırakıldığını doğruladı. Cezayir Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ''Cezayir'in aralarında Türkiye, Mısır ve Ürdün'ün de bulunduğu bazı dost ülke hükümetleri nezdinde sarf ettiği çabalar, İsrail'in özgürlük filosuna kanlı baskınından sonra uluslararası kuralları ihlal ederek gözaltına alınan 32 Cezayir vatandaşının bu sabah 04.00'de serbest bırakılmasıyla sonuçlanmıştır'' denildi.

 

 

 

SAAT: 12.58 - DAVUTOĞLU: 210 VATANDAŞ HAVAALANINA İNTİKAL ETTİ
Dışişleri Bakanı AHmet Davutoğlu İsrail'deki gönüllülerin Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili son bilgileri verdi: Şu anda 210 vatandaşımız uçağa intikal etmiş durumda. AK Parti Ankara Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, AK Parti Tokat Milletvekili Zeyit Aslan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Halit Çevik Başbakanımızın talimatıyla İsrail'e gitti. Tüm Türk vatandaşlarımız ve yabancı sivil gönüllüler yurda dönene kadar geri gelmeyecekler. Gönüllüler ve cenazeler İstanbul'a gelecek, yaralılar ise Ankara'ya inecek. İki ağır yaralı vatandaşımız, hareket edemeyecekleriiçin İsrial'de tedavi görecekler ama başlarında bir Türk doktor bekleyecek. Hiç bir vatandaşımız kimsenin merhametine bırakacak değiliz.

 

13.56 - YARALILAR VE GEMİDEKİ DİĞER YOLCULARI TÜRKİYE'YE TAŞIYACAK UÇAKLAR İSTANBUL'A BİRLİKTE HAREKET EDECEK

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren filoya saldırısının ardından, Türkiye'ye doğru yola çıkmayı bekleyen yaralılar ve diğer gemi yolcularının, Tel Aviv'deki Ben Gurion havalimanına nakli devam ediyor.

Edinilen bilgiye göre, havalimanında yaralılar ve diğer yolcuları taşımak üzere bekleyen uçaklardan biri yolcuları uçağa almayı tamamladı. Uçakların, tüm yolcuları yerleştirmeyi tamamladıktan sonra hep birlikte İstanbul'a doğru yola koyulacakları da öğrenildi.  

İki adet CASA tipi Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçak, bir THY uçağı ve Sağlık Bakanlığı'na ait bir uçak, gemi yolcularını almak üzere bu sabah Türkiye'den İsrail'e gelmişti. İsrail Bakanlar Kurulu, İsrail askerlerine saldırıda bulunanların da hiçbir kovuşturma yapılmadan gönderilmesi yönünde dün gece bir karar almıştı.

Kudüs ve Tel Aviv'deki yaralılar, Kızılay görevlileri ve İsrail'in ilk yardım kuruluşu Magen David Adom aracılığıyla sabah saatlerinde Ben Gurion'a getirildi. Diğer iki kentteki hastanelerde bulunan yaralıların da havalimanına doğru yola çıktıkları öğrenildi.

Ayrıca, Ber Şeva'daki Ela cezaevinde tutulan, büyük çoğunluğu Türk olmak üzere değişik ülkelere mensup 500'den fazla kişinin Türk uçaklarıyla nakledilmek üzere havalimanına transferinin sürdüğü belirtiliyor. Öğle saatleri itibarıyla, 100'den fazla gemi yolcusunun ise halen Ber Şeva'dan çıkamadığı da belirtiliyor.

İSTANBUL'A GELMESİ BEKLENEN YİĞİTLERİN YAKINLARI, ATATÜRK HAVALİMANI'NDA TOPLANMAYA BAŞLADI

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırının ardından, bugün Türkiye'ye gelmesi beklenen aktivistlerin yakınları Atatürk Havalimanı'nda toplanmaya başladı.

Yolcu yakınları saat 12.00'den itibaren Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ne geldiler. Ellerinde, Türk ve Filistin bayrakları taşıyan vatandaşlar, yakınlarını çiçeklerle karşılamak için bekliyorlar.

Bu arada, Atatürk Havalimanı'na inen Tel Aviv-İstanbul tarifeli uçağında ise gemiden herhangi bir yolcu çıkmadı.

 Siyonist İsrail’in tamamen haksız ve hukuksuz bir şekilde saldırdığı, korsanlık yaptığı , tam techizatlı askerlerle operasyon yaptığı  gemilerdeki yiğitler bugün uçaklarla İstanbul’a dönüyorlar. Saat:21:00 de Taksim Meydanında  karşılama ve kucaklaşma programı gerçekleştirilecektir

Ajanslar

Paylaş