Banka HesaplarıBağış Yap

Gazze’ye Yardımeli

Gazze’ye Yardımeli

Yardımeli Derneği kuruluşundan bugüne kadar dün Filistin’de Gazze’de, Kudüs’teydi. Bugün de orada olacak, yarında.

7 Ekim 2023 tarihinde başlayan ve Siyonist İsrail’in aralıksız bombalaması sonucu Gazze’de okullar, camiler/mescitler, hastaneler, fırınlar, mülteci kampları ve BM binaları vurularak kullanılmaz hale getirildi. İlk günden bu yana 4bini çocuk olmak üzere, 2500 kadın toplamda 10bini aşkın sivil Gazzeli kardeşimiz katil İsrail tarafından şehit edildi.

Tüm bu vahşet; Birleşmiş Milletler (BM), İslam İş birliği Teşkilatı (İTT), Arap Birliği, İslam alemi ve tüm dünyanın gözü önünde gerçekleşti.

Gazze halkını hiçbir zaman yalnız bırakmadık...

Yardımeli Derneği 2008 yılında Gazze’de açtığı ofisi aracılığı ile her türlü ayni ve nakdi yardımları Gazze halkına ulaştırdı. Özellikle Kardeş Aile projesi ile bugüne kadar 9binden fazla Gazzeli kardeşimiz desteklendi. Ramazan, Kurban faaliyetlerinin yanı sıra Gazze İslam Üniversitesi öğrencilerine her ay maddi destek sağlandı.

İsrail tarafından abluka altına alınıp adeta açık hava hapishanesine çevrilen Gazze; 7 ekimden sonra elektriği, suyu ve iletişimi tamamen kesilip 2 milyon insan açlığa susuzluğa ve ölüme terk edildi. İletişimin kesilmesinden sonra çok kısıtlı imkanlarla da olsa Yardımeli Gazze Ofis Müdürümüz Hani beyle ulaştık. Hani Bey Kuzey Gazze’de bulunan ofisimizdeki çalışanlarımızın, hayati risk altında olmalarından dolayı aile fertleri ile birlikte Gazze’nin güneyine geçiş yaptıkları bilgisini verdi. Yardım faaliyetlerini ancak bu şekilde yürütme imkânı bulunduğunu iletti. Ayrıca ofis çalışanlarımız tarafından gıda ve ihtiyaç malzemeleri dönem dönem dağıtılmakta.

Refah sınır kapısından yardımların geçişi kısıtlamalara tabi…

Mısır sınırında bulunan Refah sınır kapısından sayılı oranda yardım tırı Gazze’ye geçebilmekte. Geçiş yapan tırlar BM ve İsrail tarafından kontrol edilmektedir. Mısır yönetimi, Refah sınır kapısından sadece Mısır, Ürdün ve Filistin Kızılay’ına geçiş hakkı vermekte ve kısıtlı miktarda yardım malzemesinin geçişine onay vermektedir. Diğer ülkeler bu üç ülkenin Kızılay’ı ile iş birliği yapmak durumunda. Türk Kızılay’ı da Gazze içinde çalışmalar yapan yerel Kızılay görevlilerinden aldıkları ihtiyaç listelerini Mısır’dan temin ederek Gazze’ye göndermektedir.

Tıbbi malzemelerin temini için Türk Kızılay ile iş birliği…

Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman, Genel Müdür İmdat Kuzu ve Yardımeli Ankara Şube Müdürü Nuri Bahar Türk Kızılay Genel Başkanı Sayın Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz hanımefendiyi ziyaret ederek; Gazze’de ihtiyaç duyulan tıbbi malzemelerin temin edilerek ulaştırılması için bağışçılarımızdan aldığımız destek ile Türk Kızılay’ına 1.500.000TL bağışta bulunduk.

Yardımeli Derneği olarak Türk Kızılay’ının Gazze halkının bu zor günlerinde gösterdikleri destek ve yardımlaşmadan dolayı müteşekkiriz.

İlerleyen günlerde Gazze’den, Mısır ve Türkiye’ye getirilecek olan yaralılar ve refakatçilerinin tüm ihtiyaçlarına Yardımeli Derneği olarak destek olacağız. Ayrıca yakın zamanda Mısır’a ekiplerimiz gidecek ve bölgede yapılacak insani yardım çalışmalarını koordine edecek.

Yardımeli Derneği kuruluşundan bugüne kadar dün Filistin’de Gazze’de, Kudüs’teydi. Bugün de orada olacak, yarında. Bağışçılarımızdan aldığımız destek ile Filistin halkı ile dayanışma ve yardımlaşma içinde olacağız.

Paylaş