Banka HesaplarıBağış Yap

Geçen günlerin şahidliği ile yola devam..

Geçen günlerin şahidliği ile yola devam..

Pandemi gölgesinde bir yıl daha geçti...

Her geçen gün, hepimizin üzerinde izler bıraktığı gibi, geleceğe dair alacağımız kararları da etkilemektedir. Geriye doğru baktığımızda, hayatın koşturmacası içerisinde yapmış olduğumuz tüm amellerin kaydedildiğini bilmek, pişmanlıklarımızı mı, yoksa şükür ve hamdimizi mi artırıyor?

Yeni bir yıl demek, yeni bir heyecan, yeni bir başlangıç, bir öz eleştiri, geçmişin muhasebesi, geleceğin planlanmasıdır aslında..

Pandemi nedeniyle hayatın biraz yavaşladığı, alışkanlıkların değiştiği, biraz daha içbükey bir ilişkinin yoğunlaştığı zor günleri hep beraber yaşadık. Bu süreçte insanoğlunun acziyetine ve zayıflığına bir kez şahid olduk.  

Kurulduğu günden bu tarafa, mazlumun, mağdurun, yetimin, garip, gurabanın yanında olmaya çalışan Yardımeli Derneği, hayır sahiplerinin destekleri ile faaliyetlerine kesintisiz devam etmektedir. Yaşadığımız her olaydan, dokunduğumuz her kişiden, ulaştığımız her mağdurdan öğrendiklerimiz oldu, kazanımlarımız oldu..

Ve hep şunu düşündük; biz bu imtihanın neresindeyiz, kazananlar tarafında mı, kaybedenler tarafında mı..

Geçen son bir yılı birlikte hatırlayalım:

2020 yılında biraz ara verdiğimiz yurt dışı ziyaretlerine, 2021 yılı başı itibarı ile yeniden başladık. İlk ziyaretimiz, Suriye Cerablus’ta inşa edilen Yardımeli Kardeşlik Köyüne gerçekleşti. Yaklaşık 11 yıldır devam eden iç savaş ve kargaşanın mağduru yetim ailelerin yerleştirildiği köyde, aileler ziyaret edilerek ayni ve nakdi yardımlar kendilerine ulaştırıldı, ihtiyaç ve durum tespitleri yapıldı.

Sınır bölgesinde Suriye tarafında kalan mağdur diğer bölgeler de unutulmadı. Özellikle İdlib, savaş bölgelerinden gelen sivil halkın çok olduğu, kendi imkanları ile oluşturdukları çadırlardan kurulan kamplarda, elverişsiz şartlar altında yaşam mücadelesi vermekteler. Kamplarda elektrik yok, su yok, yakacak yok, gıda yok, kıyafet yok, eğitim yok, eşya yok, yok,yok,yok.. İnanır mısınız corona bile gündemlerinde değil. Gündemlerini meşgul eden o kadar sorun, problem ve ihtiyaç var ki,  coronaya sıra gelmemiş adeta. Bölgede bulunan kamplar için her gün düzenli ekmek üreten fırınlara tüm yıl boyunca belirli aralıklarla un ve gıda konvoyları gönderildi. Kamplarda bulunan çocuklara, yetimhanelere kışlık kıyafet, oyuncak ve hediyeler dağıtıldı.

Bölgeye her gittiğimizde cevabını bulamadığımız sorular, bizi hep rahatsız etti: Neden başlamıştı bu savaş, çıkar gruplarının amacı ne idi, insanlar, çocuklar neden ölüme terk edilir, mağduriyetlerin çözümü için neden bir şeyler yapılmaz, kendi çıkarları için neden insanlar öldürülür, çocukları yetim bırakmaya kimin hakkı var ki… bu ve buna benzer sorular işte. Siz cevabını bulabildiniz mi?

Myanmar zulmünden kaçarak hayatlarını kurtaran Arakanlı müslümanların, Bangladeş’te zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiği kamplarda yardım ve desteklerimiz yıl boyu devam etti. Partner kurum aracılığı ile devam eden faaliyetlere, zaman zaman Genel Merkezden görevliler de iştirak etti. Kamplarda acil yardımlar, gıda, sıcak yemek, kıyafet, sağlık yardımları, kardeş aile destekleri, yetim eğitim destekleri, su kuyularının açılması, mescit, wc ve banyo kabinlerinin inşası, bambu evlerin yapımı, yumurta tavuğu proje destekleri, Ramazan ayı ve kurban organizasyonu yardımları ve Darul Hikme külliyesinde eğitim destekleri kesintisiz devam etti. 4 etap şeklinde inşa edilen bambu evlerden Yardımeli mahallesi oluşturularak şu ana kadar 200 bambu ev hak sahiplerine teslim edildi.

Somali’de 2010 yılında yaşanan insani dram karşısında ilgisiz kalmayarak başladığımız faaliyetlerimiz aralıksız devam etmektedir. 2016 yılında hasta kabulüne başlayan, 100 yataklı Yardımeli Somali Hastanesi, ülkenin hatta bölgenin, sağlıklı nesiller yetiştirilmesi hususunda umudu olmuştur. Hastanede uzman ekip tarafında verilen kaliteli hizmet, modern tıbbi donanım, işin ehli kalifiye kadro şifa dağıtmaya devam ediyor. Yıl 2021.. Gelişen şartlar ve ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak, mevcut Yardımeli Hastanesinin bahçesine yeni ek hastane binalarının ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi yerleşkesinin temelleri, Türkiye’den giden delegasyon ve yerelde bulunan resmi kurumların temsilcilerinin katılımı ile atıldı. Somali’de kardeş aile destekleri, yetim eğitim destekleri, su kuyularının açılması, süt keçisi projesi, ayni-nakdi acil yardımlar, Ramazan ayı ve kurban organizasyonu yardımları devam etmektedir.

Gazze bizim vazgeçilmezlerimiz arasında. Derneğin kurulduğu ilk günden itibaren, açık hava hapishanesi konumundaki Gazze hayata tutunmaya çalışan kardeşlerimize destek ve yardımlarımız hiç kesilmedi. Kardeş aile projesi destekleri, yetim eğitim yardımları, ayni ve nakdi acil yardımlar, sağlık yardımları, tamir-tadilat destekleri, tıbbi ve medikal yardımları, Ramazan yaı ve kurban organizasyonu yardımları hep devam etti.

Yaklaşık 16 yıldır karadan ve denizden abluka altında tutulan Gazze, zaman zaman da İsrail uçaklarından atılan bombaların hedefi olmaktadır. 2008 yılından bu tarafa Gazze’de faaliyetlerine devam eden Yardımeli Gazze Ofisi, 2019 ve 2020 yıllarındaki bombalamalarda, uçakların hedefi oldu ve atılan bombalarla yerle bir edildi.

Tamamen insani yardım faaliyeti yürüten bir ofisin hedef alınması ve bombalanması, iyiliğe ve merhamete yapılan bir saldırıdır, lanetliyoruz.

Yürek coğrafyamızın ağır yararlarından biri de Yemen.

İç karışıklık ve çatışmalar neticesinde en fazla zarar gören yaşlılar, kadınlar ve çocuklar, zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyorlar. Masum sivil halk, yeterli gıdaya ve temiz içme suyuna ulaşamamakta olup; bunun sonucunda meydana gelen salgın hastalık ve ölümlerle yüzleşmektedir maalesef.

Yemen uluslararası güç mücadelesi veren güçlerin vesayet savaş alanı, mezhepçiliğin ve sömürünün nesnesi olmuştur.

Yemen; gönül coğrafyamızın en yaralı yerlerinden biri..
Yemen; kıtlığın, yokluğun, iç savaşın diğer adı!
Yemen; Tarihi milli şuurumuza kazınmış ve "gidenlerin gelmemeyi" göze alacağı kadar bizden bir memleket..

Tüm kıtlık, yokluk, kuraklık üzerine son yıllarda birde iç savaşa maruz kalan ve acıyı, kederi, yokluğu, açlığı, ilaçsızlığı en ağır derecede yaşayan bir ülke…

Düzenli olarak gıda paketlerinin dağıtımı, su kuyularının açılması, Kurban ve Ramazan ayı yardımları, sağlık ve eğitim destekleri, yetimlere yapılan yardımlar kesintisiz devam etti. Gıda, ilaç, ayni ve nakdi yardımlarla Yemen’in acılarının dinmesine katkıda bulunmaya çalıştık.

Su kuyularının açılması devam etti

Asya ve Afrika bölgelerinde, temiz içme suyuna ulaşamayan kardeşlerimizin yaşadığı yerlere açılan su kuyuları, bölgede yaşayanlar için sevinç kaynağı oldu. Çad, Uganda, Sudan, Somali, Pakistan, Bangladeş ve Afganistan’da açılan su kuyuları, kardeşlik bağlarımızı güçlendirdi, birbirimize dua oldu. Sevinenler sevincimiz oldu. 

Ramazan ayı içerisinde yurt içi ve yurt dışında kardeşlik, yardımlaşma ve paylaşma seferberliği yaşandı. Zekat ve fitrelerin muhtaçlara ulaşması, iftar ve sahur sofralarına kumanya ve gıda paketleri ile katkı sunulması, bayramlık kıyafet ve harçlıklarla çocukların yüzlerinin gülmesi yetimlerin sevinmesi; kardeşliğin ve dayanışmanın en güzel örnekleriydi..Mescidi Aksa bahçesinde verilen iftar, Arakan kamplarında dağıtılan gıda paketleri ve sıcak yemekler, Yemen’de mağdurlara ulaşan gıda kolileri, Gazze’de kurulan iftar sofraları, İdlib’te çadırlara ulaştırılan gıda paketleri, iftariyelikler, Somali’de yetimler için kurulan iftar sofraları, verilen gıda paketleri Anadolu ile yürek coğrafyamız arasında sevgi bağları kurmuştur. Yurt içerinde 81 ilimizde ulaştırılan kumanya kartları, gıda paketleri, yetimlere bayramlık kıyafetler ve hediyeler bayram sevincimizi kat be kat artırmıştır.

Kurban bayramı vesilesi ile, yurt içi ve yurt dışında ziyaret edilen ailelere, kurban payları hediye edilmiş, bayramlaşılmış , dualar gözyaşlarına karışarak  paylaşma ve dayanışmanın en güzel örnekleri verilmiştir. Bayram öncesi yetim çocuklara hediye edilen bayramlık kıyafetlerle, bayram sevinci ikiye katlanmıştır.

1 kurban 1 fidan projesi kapsamında yurt içinde ve yurt dışında fidan dikimleri devam etmektedir.2021 yılında ülkemizde meydana gelen orman yangınları nedeniyle, yanan ağaçların yerine dikilmek üzere 20 bin fidan planlaması yapılmış ve yangın bölgelerinde yetkili makamlarla koordineli şekilde dikimleri yapılmaktadır.

2021 yılı Bazı Proje verileri

 

Ayrıca Kırıkkale, Malatya, Somali ve Sudan’da 15 Temmuz anısına, şehid olan 251 kardeşimiz için 251 er fidan dikilerek hatıra ormanı oluşturulmuştur.

Derneğimizin 7.Olağan Genel Kurulu da 2021 yılı içerisinde yapılmış ve yeni yönetim göreve başlamıştır.

Kışın gelmesi ve havaların soğuması ile birlikte, ülkemizdeki mağdur ve muhtaç aileler için kışlık yakacak, soba, battaniye, bot ve mont birebir adreslerine teslim edilmiştir. Karadeniz’de meydana gelen sel felaketi sonrası zarar gören yerler ziyaret edilmiş, tespitler yapılarak, yardım ve destekler ulaştırılmıştır.

Yardımeli Derneğinin hayata dokunan projelerinden biri de, 2021 yılı içerisinde uygulamaya başlamıştır. Evinde yatalak olan, hasta, yaşlı, engelli kişiler için hasta yıkama setleri tespit edilen ve talepte bulunan ailelere ulaştırılmaktadır.

Bir yıl daha geride kaldı.. Bir başka deyişle, Ömrümüzden bir yıl daha gitti. Önümüzde daha yaşayacağımız kaç gün var bilemiyoruz. Etrafımızdaki dostlarımızdan, sevdiklerimizden bir çok kişi, şu an aramızda yok farkında mısınız..

Yaşadığımız, nefes alıp verebildiğimiz şu anın değerini bilmek ve şükrünü eda edebilmek için daha ne bekliyoruz ki..
 

Paylaş