Banka HesaplarıBağış Yap

Görmezden gelmiyoruz..

Görmezden gelmiyoruz..

İklim şartlarının olumsuzluğu, ekonomik imkanların kısıtlılığı, sağlık sisteminin yetersizliği gibi bir çok problemle mücadele etmek zorunda kalan bölgelerde; ufak müdahale ve tedavilerle çözülecek sorunlara dahi çözümler üretilememekte, insanlar dertleri ile başbaşa bırakılmakta..

Afrika şartlarında kronik hale gelmiş olan katarakt problemi, bölgede yaşayan insanların çoğunun ortak sıkıntısı haline gelmiştir. Sıcak iklim, toz ve kum tanelerinin göze müdahalesi, ekonomik imkansızlıklar sonucu, insanlar ağrı, bulanık görme hayatlarına devam etmekte ve en sonunda görme yetisini kaybetmektedir.
 


Somali’de bulunan Yardımeli Hastanesi, bölge halkına şifa dağıtmaya, gelecek nesillere umut olmaya devam ediyor hamd olsun. Hamilelik, doğum esnasında ve doğumdan sonra anne ve çocuk ölümlerinin fazla olduğu Somali’de inşa edilen hastanede, kadın doğum ve çocuk bölümlerinin yanında, birçok bölümleri ile poliklinik hizmeti, laboratuvar hizmeti, her türlü ameliyatların yapıldığı ameliyathaneleri ile, Somali’nin örnek hastanelerinden biridir.
 


Yardımeli Somali Koordinatörü ve partner kurum işbirliği ile bölgelerden tespit edilen hastalar getirtilerek, katarakt ameliyatları ücretsiz yapılmaktadır. Ameliyatlar sonrası da takip edilen hastalar, tedavileri sonuçlanan kadar raporlanmaktadır.
 


Hastaların kilometrelerce uzaklardan geldiğini ifade eden Yardımeli Somali Koordinatörü Emre Çitil “insanlar gerçekten ekonomik olarak çok zor durumdalar. Hastalıklara karşı tedavi imkanları yok. Sağlık sisteminin, Yerel hastanelerin durumunu kelimelerle ifade etmek gerçekten zor. Yerel partner kurumla birlikte ihtiyaç sahibi hastaların tespitlerini yapıyoruz ve hemen tedavilerine başlıyoruz. Öyle hastalar var ki, yürüyerek çok uzaklardan geliyor. Ertesi güne kalan tedaviler için tekrar evine dönemiyor, hastane bahçesinde kalıyor birkaç gün. Bazen listede olmayan hastalar geliyor. Duymuş ve gelmiş. O da çok uzaklardan gelmiş. Hayır diyemiyoruz, geri gönderemiyoruz. Hastane bahçesinde kalıyorlar. Bazı hastalarımızın başka hastalıkları da çıkıyor. O hastalıklara da gerekli müdahale-muayene yapılıyor ve ilaçları veriliyor. En son 138 hastamızın katarakt ameliyatları başarı ile yapıldı hamd olsun. Hayır sahiplerinden, destek olanlardan, vesile olanlardan Allah razı olsun. “ dedi.

SİZ DE BİR MAĞDURUN GÖZ AYDINLIĞI OLMAK İSTER MİSİNİZ?

 

Paylaş