Banka HesaplarıBağış Yap

Gün Kardeşlik ve Paylaşma Günü

Gün Kardeşlik ve Paylaşma Günü

KARDEŞLİK VE PAYLAŞMA AYI, Mübarek Ramazan-ı Şerif geldi. Hazır mıyız O’nu karşılamaya, O’nu yüreğimizde, gönlümüzde konuk etmeye, hayatımızda gündem etmeye..

Tüm dünyanın mücadele ettiği salgın hastalık nedeniyle sevdiklerimizi, yakınlarımızı, dostlarımızı kaybettik. Etrafımızda birçok insan hastalıkla imtihan edildi, işini kaybetti, maddi problemler nedeniyle geçim sıkıntıları yaşadı. Yaşadığımız şu zor günlerde, birlik, beraberlik, dayanışma ve paylaşmanın gücünü de yanımıza alarak, zorlukların üstesinden geleceğimize olan inancımızı hiç kaybetmedik. Bu inançla hiç durmadan, kesintisiz destek ve yardımlarımız devam etti.

“Ramazan” kelimesinin anlamlarından birinin de, “güzün yağan ve yeryüzünü tozdan, kirden temizleyen yağmur” anlamındaki ramadî kelimesinden geldiği söylenir.  Ramazan Ayı’nın oruç, paylaşma, Kur’an ayı; içinde Kadir gecesi gibi bir gece barındırması ve Müslümanların birbirlerine karşı daha hassas ve duyarlı oldukları bir zaman dilimi olması hasebiyle verilen bu anlamla örtüşmektedir.

Ayrıca, Allah Rasülü’nün (a.s) “Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu günahlardan kurtuluş” diye tarif ettiği oruç ve Kur’an ayı Ramazan’a bu perspektiften baktığımızda gerçekten bir “temizlenme ayı” olarak görmek ve böyle anlamak çok doğrudur.

Ramazan ayı 1500 yıllık İslam medeniyetimizde fakirlerin ve yoksulların gözetildiği, onların ihtiyaçlarının giderildiği, onlarla aynı sofraların paylaşıldığı, onların yüzlerinin güldürüldüğü, sevindirildiği bir ay olarak idrak edilmiştir.

Haydi, paylaşmanın tam zamanı

Yardımeli Derneği olarak her yıl olduğu gibi, bu Ramazan’da da kardeşliğimiz pekişsin, toplumun huzur ve mutluluğu çoğalsın amacıyla  “Gün Kardeşlik ve Paylaşma Günü” diyerek hazırlıklarımızı tamamladık. Bu Ramazan’da da veren el ile alan el arasındaki “Hayır Köprüsü” olma misyonumuzu yerine getirmek için kesintisiz gayretlerimiz devam ediyor.

Yurt içinde 81 ilimizde bulunan Şube, Temsilci ve gönüllü ekiplerimizle birlikte seferberlik halinde, kardeşlik bilinciyle bir koordinasyon içerisinde destek ve yardımlarımız ulaştırılacaktır. Salgın hastalık tedbirleri kapsamında, kalabalık ve toplu şekilde organizasyonlar yapılmayacak, birebir şekilde ayni ve nakdi yardımlar ihtiyaç sahiplerine teslim edilecektir.

Hayır sahiplerinin bizlere emanet ettiği infak, fitre ve zekatları; Hediye alış-veriş kartlarına, kumanya ve gıda paketlerine, bayramlık kıyafetlere, ev eşyalarına, sağlık desteklerine ve nakdi yardımlara dönüşerek, ihtiyaç sahibi ve yetim ailelere ulaştırılmaktadır.

Pandemiyi birlikte aşacağız

Pandemi günlerini yaşadığımız şu zor günlerde, paylaşma, dayanışma ve yardımlaşmanın bize verdiği güç ile, zor günler yaşayan ihtiyaç sahibi ailelerin ve yetimlerin yanında olmaya devam ediyoruz.

81 ilimizde Yardımeli ekipleri aileleri birebir yerinde ziyaret ederek, hediye alış-veriş kartlarını, kumanya-gıda paketlerini, bayramlık hediyelerini, yetimlerin bayramlık kıyafetlerini, ev eşyalarını hak sahiplerine ulaştırmaktadır.

Kalabalık ve kapalı salon organizasyonlarının, salgın tedbirleri kapsamında yapılmayacaktır. Ancak, ailelere ve yetim çocuklara hediyeleri ve emanetler bire bir ulaştırılacaktır.

Hediye alış-veriş kartları ve Kumanya Paketleri

İhtiyaç sahibi ailelere ve yetimlere ulaştırılacak olan Hediye Alış-veriş kartları, aileler için hem pratik, hem hızlı; hem de özgürce alış veriş yapma imkanı sağlamakta, ihtiyacına göre tercihte bulunma fırsatı vermektedir. Türkiye genelinde yaygın bir market zinciri ile yapılan anlaşma gereği, aileler hediye kartlarla diledikleri şekilde ihtiyaçlarını almaktadırlar.

Aynı zamanda, kamu yararına çalışan dernek statüsünde olan Derneğimiz, gıda bankacılığı kapsamında ayni bağışları da kabul etmekte ve hak sahiplerine ulaştırmaktadır. Gıda bankacılığı kapsamında; Gıda, yakacak, kıyafet ve temizlik maddelerini ayni olarak bağışlayan gelir ve kurumlar vergisi mükellefi bağışçılarımız, vergisel olarak mevzuatın sağladığı avantajlardan da istifade etmektedirler. Derneğe emanet edilen ayni bağışlar da kumanya paketleri haline getirilerek, ailelere ulaştırılmaktadır.

İftarlar ve iftariyelik gıdalar

Bu Ramazan’da da yine Filistin ve Gazze’de, Asya, Afrika’da, Balkanlar’da, Anadolu’da, Orta Asya’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde kardeşlerimizle birlikte tedbirler alınarak uygun yerlerde iftar sofraları kurulacak, hazırlanan iftariyelikler ve sıcak yemekler evlere ulaştırılacaktır.

Özellikle, ambargo ve ablukanın devam ettiği Gazze’ye, en son meydana gelen yangın ile evleri-eşyaları kül olan Arakan kamplarına, Sudan, Somali, Etiyopya, Moritanya, Uganda’da da mağdur ve muhtaç ailelerine, Suriye, Irak, Yemen ve Mısır’da bulunan kardeşlerimize, evini-yurdunu terk etmek zorunda kalan mültecilere bağışlarınızı ve dualarınızı götürmek için Yardımeli ekipleri hazır beklemektedir.

Yetimlere Bayramlık kıyafetler

Yetim yavrularımızı da bayram sevincine ortak etmenin en güzel yolundan biri de, Bayramlık Kıyafet Hediyesidir. Bayram öncesinde, tespit edilen yetim çocuklar, gruplar halinde mağazalara getirilerek, yeni kıyafetleri hediye edilmektedir.

Mağazalardan istediği modeli, beğendiği rengi, üzerine deneyerek alan çocuklar, bayram sabahının sevincini şimdiden yaşamaktadırlar.

Ramazan’ın rahmetini, bereketini, sevincini hep beraber hissetmenin tek yolunun paylaşmaktan geçtiğini bir kez daha hatırlatıyor ve diyoruz ki;

Gün Kardeşlik ve Paylaşma Günüdür.

Gelen Ramazan'dır!   Gelen Hayr'dır!  

Gelen berekettir!  Gelen kardeşliktir!

Gün, kardeşliğin ve paylaşmanın imanımıza ve insanlığımıza katacağı imkândan yararlanma günüdür.

Bu imkândan mahrum kalmayalım ve Yardımellerimizi kardeşlerimize ve kardeşliğe uzatalım.

RAMAZAN - ONLİNE BAĞIŞ

Paylaş