Banka HesaplarıBağış Yap

Gün Kardeşlik ve Paylaşma Günü

Gün Kardeşlik ve Paylaşma Günü

Dünyada 821 milyon kişi açlık çekiyor. Her 9 kişiden biri aç yatıyor. Her 5 saniyede 1 çocuk açlıktan ölüyor. 68 milyon insan mülteci konumunda.

152 milyon çocuk, oyun oynamak yerine çalışmak zorunda kalıyor. Savaşlar ve toplu ölümler neticesinde 400 milyon yetim yaşam mücadelesi veriyor.

Oysa Paylaşabileceğimiz o kadar çok şeyimiz var ki. Paylaşarak çoğalmanın mutluluğunu yaşamak hepimizin hakkı değil mi..
 


Kardeşlik ve Paylaşma Günü hiç bitmesin…

Yardımeli Derneği yurt içinde 81 il, yurt dışında Yardımeli Ofisleri, temsilcilikleri ve partner kurumları ile 20 farklı ülkedeyetimlere bayramlık kıyafet ve hediyelerle (100.000 çocuk) birlikte İftar Sofraları kurarak 100.000 insan ile sofralar paylaşıldı, 70.000 adet Yardımeli Kumanya Kartları, Kumanya ve Gıda Dağıtımları yaparak, ihtiyaç sahiplerinin, mağdurların ve kimsesizlerin yüzlerini güldürüp, kırık kalpleri onarmak maksadıyla yola çıkmıştır.

100.000 yetim ve muhtaç çocuk, bayram öncesi bayramlık kıyafetlerini, mağazalardan kendileri seçtiler ve bayramı önceden yaşadılar.
 


Her Ramazanda olduğu gibi, İstanbul'da ''Ümmet İftarı'' düzenleyerek, ümmet coğrafyamızın değişik bölgelerinden davet ettiğimiz fakir kardeş ailelerle veren el ailelerimizi buluşturuldu.

Filistin'de yine kardeşlerimizin özgürlük mücadelelerin de yanlarında olduğumuzu hissettirmek amacıyla Ramazan Ayının son Cuması ''Kudüs İftarı'' düzenlendi.
 


Kur'an ayı Ramazan'da ihtiyaç duyulan yerlerde, Asya ve Afrika'da Hediye Kur'an'ı Kerim dağıtımları yapıldı. Muhtaç aileler evlerinde ziyaret edilerek, onlara misafir olunarak ve birlikte mütevazi iftar sofraları paylaşılıp, hediyeler takdim edildi.
 

        


Kardeş Aile ve Yetim Eğitim destekleri dağıtımı yapıldı

Türkiye’de ve 20 farklı ülkede uygulanan “Kardeş Aile Projesi”  ve “Yetim Eğitim Projesi” kapsamında 3 000 aileye (600.000 TL) ve 900 yetime (90.000 TL) aylık hakkedişleri Ramazan ayı içerisinde ödendi.
 


İDLİB unutulmadı

Ankara’dan yola çıkan 10 tır dolusu un, 3 tırı Hatay’da bulunan Suriyeli misafirlere verildi. 7 tır dolusu un Suriye tarafına İdlib çevresine gönderildi. Fırınlarda ekmek yapılarak, çevre köylere dağıtımları yapıldı.
 


Arakan Kamplarında her gün iftar sofraları kuruldu

Arakan kamplarında senenin 365 günü adeta oruç halinin devam ettiği kardeşlerimize hergün iftar sofraları kuruldu ve sıcak yemek dağıtımları yapıldı. Farklı kamplarda hergün 500 kişilik iftar (toplamda 20.000 iftar)ve sıcak yemek ikram edildi, kumanya-gıda paketleri (1.500 paket) dağıtıldı.
 


Gazze’nin bizim için ayrı bir önemi var

Gazze Yardımeli ofisi, Ramazan boyunca şehid ailelerine, yetimlere ve engelli kardeşlerimize iftar sofraları kurarak, kumanya paketleri ve hediyelik oyuncak ve bayramlık kıyafetlerle bayram sevincine ortak etti.
 


Yemen’de huzur çok yakında inşaallah

Yemen’de olan Yardımeli ekipleri, farklı bölgelerde iftar sofraları kurarak, gıda paketlerinin dağıtımlarını gerçekleştirdi. (10.000 iftar ve 1.000 gıda paketi)
 


Balkanlar hemen yanımızda

Balkanlar hemen yanımızda ve bizim kardeşlik ve dostluğumuza ihtiyaçları var. Arnavutluk, Bulgaristan, Kosova, Bosna’ya giden Yardımeli ekipleri, kardeşliğimizi hatırlatacak ve aramızdaki bağların güçlenmesi adına iftar sofralarımızı paylaştı, gıda paketleri ve bayramlık hediyeleri ulaştırdı. Özellikle Kur’anı Kerim hediyeleri bölgelerde dağıtıldı.
 


Afrika bizim bir parçamız

Afrika uzun yıllar ihmal ettiğimiz ve bize ihtiyaçlarının çok fazla olduğu bölgelerden biri. Sudan, Somali, Moritanya, Etiyopya’da bulunan Yardımeli ofisleri ve partner kurumlarına ilave olarak bölgelere giden  ekiplerimiz, hem oradaki çalışmalarımızı yerinde şahid oldu, hem de kurulan iftar sofraları, dağıtılan gıda kolileri ve bayramlık hediyeleri ile, Anadolu’dan gönül köprülerinin kurulmasını sağladı.
 


Asya ülkelerinin hep yanında olduk

Afganistan, Bangladeş, Türk Cumhuriyetleri, Pakistan, Keşmir’in zor zamanlarında hep yanlarında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Ramazan ayını vesile bilerek, yine kardeşlik köprüleri oluşturuldu, sofralar paylaşıldı, bayram sevinci katlanarak çoğaldı.
 

Paylaş