Banka HesaplarıBağış Yap

Günler biri birini kovaladı ve bir yıl daha böylece geçip gitti

Günler biri birini kovaladı ve bir yıl daha böylece geçip gitti

Zaman; nehirde akan su misali akıp geçiyor… Hızla akan zamanımızı nasıl değerlendirdik, değerlendiriyoruz hiç düşündünüz mü?

Ömrümüz kısıtlı, vaktimiz her geçen günle birlikte bir gün daha kısalıyor. Dünyadan ahirete olan bu yolculuğumuzda yanımızda götürebileceğimiz en önemli şey yaptığımız iyiliklerimiz…

İyi insanların bir araya gelip iyilik üretmek ve dünyanın neresinde olursa olsun mazlum ve mağdur insanlara bu iyilikleri ulaştırmak için kurduğu Yardımeli Derneği, 2022 yılında heybesinde taşıdığı iyiliklerle dolu dolu bir yıl daha geçirdi hamdolsun. Bağışçılarımızın destekleriyle Asya’dan Afrika’ya, Ortadoğu’dan Balkanlara dünyanın bir çok noktasına Anadolu’nun yardım elini uzattık.

Gelin hep birlikte geçen son bir yılda iyilik heybemize neler doldurduğumuzu birlikte hatırlayalım;

‘Mülteci Kadın Olmak’

Yılın ilk aylarında Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz ‘Mülteci Kadın Olmak’ panelimizle, farklı ülkelerden farklı sebeplerle ülkemize hicret etmiş ve burada hayata tutunmaya çalışan kadınların yaşadıklarını kamuoyunun gündemine getirdik. Davet ettiğimiz Afganistanlı, Arakanlı, Doğu Türkistanlı, Filistinli, Mısırlı, Suriyeli, Yemenli kadınlar; savaşın ortasında anne olmayı, direnmeyi, yaban ellerde horlanmayı, acılarını, umutlarını ve hayallerini anlattılar.

Kardeş Aile;

Ensar-Muhacir kardeşliğinden ilham alan, dayanışmayı ve yardımlaşmayı merkeze alan ve insanlar arasında kardeşlik köprüsü kuran Kardeş Aile projemiz ile 2022 yılında 2.943 kardeş ailemizi her ay düzenli nakdi yardımla desteklemeye devam ettik. Yıl boyunca belli aralıklarla bu kardeş ailelerimiz temsilci, gönüllü ve genel merkezden görevli arkadaşlarımızca ziyaret edildi.

Rahmet ve bereket ayı ramazan…

Ramazanın gelişiyle birlikte heyecanla yollara düştük. Heybemize bağışçılarımızı koyup bize emanet ettikleri fiili duaları; infakları, sadakaları, zekâtları, adakları, kurbanları.. bağışları- uzak yakın demeden- yetimlere, mazlumlara, ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.

Bu yıl Ramazan bizim için çok bereketli geçti. Son iki yıldır pandemiden dolayı gidemediğimiz ülkelerdeki, gidemediğimiz illerdeki, gidemediğimiz şehirlerdeki, gidemediğimiz hanelerdeki kardeşlerimize de gittik. Bangladeş’e gittik, Arakan Kampları, Kosova, Somali, Sudan, Uganda, Suriye-İdlib, Cerablus, Lübnan, Afganistan, Arnavutluk’a gittik; Moğolistan, Pakistan, Yemen, Filistin-Gazze ve Kudüs’te idik..   Kardeşlerimize Anadolu’dan iyilik taşıdık, kardeşlik taşıdık, dua taşıdık. Önce yakınımızdan başladık elbette; Anadolu’yu bir uçtan bir uca dolaştık. Hakkari’den İstanbul’a, Hatay’dan İzmir’e, Ankara’dan Bartın’a, Aydın’dan Van’a kadar hemen tüm illerimize Yardımellerinden hasıl olan iyiliği ulaştırdık. Bir ay boyunca elden ele, dilden dile, gönülden gönüle dua taşıdık.

*Ramazan ayı boyunca 20bin kumanya, 24bin iftar-iftariyelik, 9bin bayramlık kıyafet ile ülkemizde ve dünyada mazluma ulaşmaya gayret ettik.

Bir yudum SU!

İnsan hayatı için su, ikamesi olmayan doğal bir kaynak. Afrika ilkimi sebebi ile kurak bir bölge olduğu için suya ulaşmak en zahmetli yerlerden biri. Ama kuraklık su problemi için tek koşul değil. İçilebilir, temiz suya ulaşmakta ayrı bir problem. Özellikle Afganistan, Bangladeş, Pakistan gibi muson yağmurlarının olduğu bölgelerde de temiz suya ulaşmada ciddi sorunlar yaşanıyor.

İşte bu bölgelerde açtığımız Su Kuyuları bölge insanları için çok önemli. Bir damla dahi temiz suyun israf edilmediği bu bölgelerde bu yıl 198 su kuyusu açılışı gerçekleştirdik.

5. Koordinasyon Toplantısı

Pandemi nedeniyle 2 yıldır yapılamayan, Temsilciler ve Gönüllülerle birlikte olduğumuz “Koordinasyon ve İstişare Toplantısı” 3-5 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da Genel Merkezde gerçekleştirdik. Anadolu’daki tüm temsilci ve gönüllüler birebir davet edilerek katılım sağladıkları toplantıya, Avrupa’dan Yardımeli Avrupa’yı temsilen Avrupa Koordinatörü Hayriye Tufanoğlu katılım sağladı.

Karanlığa bir ışık!

2016 yılında hasta kabulüne başlayan, 100 yataklı Yardımeli Somali Hastanesi, ülkenin hatta bölgenin, sağlıklı nesiller yetiştirilmesi hususunda umudu olmuştur. Hastanede uzman ekip tarafında verilen kaliteli hizmet, modern tıbbi donanım, işin ehli kalifiye kadro şifa dağıtmaya devam ediyor. Gelişen şartlar ve ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda hastanenin genişletilmesi için ek binaların ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi yerleşkesinin temelleri 2021 yılında atılmıştı. Bu yılda inşaat faaliyetleri hızla devam etti.

Afrika’da yaygın bir hastalık olan katarakt yüzünden binlerce insan karanlığa mahkum kalmakta. Somali Hastanemizde hijyenik ortamda ve uzman personel ile gerçekleştirilen operasyonlarla bu yıl da 571 kişiyi yeniden ışıkla buluşturduk.

Birlik ve Beraberlik = TEK GÜCÜMÜZ

Temmuz ayında Batı Karadeniz’de meydana gelen ve Zonguldak, Kastamonu, Bartın ve Karabük illerimizi vuran sel felaketinde Yardımeli sahadaydı. Yardımeli Bartın temsilciliğimiz; Bartın, Zonguldak, Kastamonu, Karabük merkez ve köylerindeki son durumu bölgedeki dostlarla irtibata geçerek, oluşturulan ekiplerle afet yaşanan bölgelere giderek  tespitler yaptı ve ihtiyaçları belirledi. Sürekli genel merkezle irtibat halinde olarak planlamalar yapıldı. Mağdur olan vatandaşlarımıza acil ihtiyaçlar kapsamında su ve ekmek dağıtımı yaptı.

Kurbanlarımız kardeşliğe, fidanlarımız insanlığa dua oldu…

"Kurbanlar Kardeşliğe, Fidanlar İnsanlığa" diyerek başladığımız ve 22 ülkede icra ettiğimiz kurban faaliyetimizi büyük bir heyecan, coşku, sevinç içerisinde tamamladık hamdolsun. Biliyorduk: kestiğimiz kurbanların ne etleri, ne kanları Allah'a ulaşırdı; ancak bizim takvamız/sorumluluğumuz, kurbanları vesile kılarak kardeşlerimize uzattığımız ellerimiz Allah'a ulaşırdı. Allah kardeşlerimize uzattığımız el ile kardeşimizin eli arasına girer ve bize her iki cihanda rahmet ederdi. Biz de veren el ile alan el arasında bu rahmeti celbetmek adına, kardeş elleri buluşturmak adına kardeşten kardeşe kurban taşıdık.

*Kurban organizasyonu kapsamında 8637 hisseyi ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırdık

15 Temmuz anısına, Toprağa kök salıyoruz..

15 Temmuz direnişinde şehir olan 251 kahraman için, Türkiye’de Kahramanmaraş, Van, Kırıkkale ve Konya’da, Afrika’da Sudan ve Somali’de her bir şehit adına 251 ‘er fidan dikilerek, toprakla buluştu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, şehit olan 251 kahramanın anısına Onikişubat Belediyesi ve Yardımeli Derneği işbirliğinde ‘15 Temmuz Şehitleri Adına Toprağa Kök Salıyoruz’ temasıyla EXPO 2023 Rekreasyon Alanı’nda 251 zeytin fidanı dikildi. Protokol mensuplarınca toprakla buluşturulan 251 yetişkin fidana, 251 şehidin isimlerinin olduğu plakalar takıldı. Fidanların can suyunu ise yine protokol mensupları ve çocuklar döktü.

Süt Keçisi

Sürdürülebilir ve kalıcı projelerimizden biri olan Süt Keçisi Projesi ile ekonomik yönden zayıf olan ailelere balık vermiyor, balık tutmayı öğretiyoruz adeta. Aileler kendilerine verilen bu süt keçileri hem kendi ihtiyaçlarını gideriyor, hem de fazla gelen sütü satarak aile bütçelerine katkı sağlıyorlar. Proje kapsamında Etiyopya ve Somali’de 318 adet süt keçisi ailelere teslim edilmiştir.

Pakistanlı Kardeşlerimiz İçin Harekete Geçtik…

Son 30 yılın en büyük muson yağmurlarına maruz kalan Pakistan’da, yaşanan sel felaketi sonrası 30 milyondan fazla insan etkilenmiş, ülkenin üçte biri sular altında kalmıştı.

Bölgede bulunan partner kurum aracılığı ile Yardımeli ekipleri sel bölgelerinde acil yardımları ulaştırdı ve gerekli ihtiyaç tespitlerini yaptı. 

Selin meydana gelmesinden hemen sonra Yardımeli ekipleri, sel bölgelerinde gıda paketleri, temiz içme suyu dağıtımları ve farklı bölgelerde kurulan yemek kazanlarında pişirilen yemeklerin dağıtımı gerçekleştirildi.

Yardımeli ekipleri, selden mağdur olan aileler için, SINDH bölgesinde Çadır Köy oluşturarak, sel mağduru aileleri yerleştirdi. Yardımeli Çadır Köyünde bulunan çocukların eğitimlerinin aksamaması için, Çadır Okulumuz da hizmete başladı

Bangladeş - Arakan

Myanmar zulmünden kaçarak hayatlarını kurtaran Arakanlı Müslümanların, Bangladeş’te zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiği kamplarda yardım ve desteklerimiz yıl boyu devam etti. Partner kurum aracılığı ile devam eden faaliyetlere, zaman zaman Genel Merkezden görevliler de iştirak etti. Kamplarda acil yardımlar, gıda, sıcak yemek, kıyafet, sağlık yardımları, kardeş aile destekleri, yetim eğitim destekleri, su kuyularının açılması, mescit, WC ve banyo kabinlerinin inşası, bambu evlerin yapımı, yumurta tavuğu proje destekleri, Ramazan ayı ve kurban organizasyonu yardımları ve Darul Hikme külliyesinde eğitim destekleri kesintisiz devam etti.

*Bu yıl kamplarda inşa ettiğimiz 29 Bambu evi daha teslim ettik. Ayrıca bu yıl, mikro-finans projelerimizden biri olan Yumurta Tavuğu projesi kapsamında 456 yumurta tavuğu ailelere teslim edildi.

İşgal Devleti Yine Bombaladı..

İşgal ve zulüm devleti, her zamanki gibi masum ve savunmasız sivil halkın üzerine bombalarla saldırdı. Zaten ambargo ve abluka altında yaşam mücadelesi veren Gazzelilerin, bu saldırılar sonucunda yaşamları daha da zorlaştı.

Yardımeli Gazze Ofisi mağdur olan ailelerin yanında olmaya devam ediyor.

1. Şehit ve yaralı ailelere ayni ve nakdi yardımların yapılması

2. Şehit ve yaralı aileler kardeş aile projesi kapsamında desteklenmesi

3. Hastanedeki yaralı çocukların ziyaret edilerek ihtiyaçlarının giderilmesi ve nakdi yardım veya hediyelerin verilmesi

4. Tıbbi malzeme, ilaç ve sağlık gereçlerinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması

5. Bombalama sonucu yıkılan, hasar gören evlerin sahiplerine ev eşyaları, kira yardımı ve nakdi yardımların ulaştırılması.

Gönüllü Teşekküller Zirvesi Yapıldı

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV), İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları (İDSB) iş birliğinde 28-30 Ekim 2022'de Kocaeli, Karatepe’de gönüllü teşekküller zirvesi yaptı. 

Zirve sonrasında yayımlanan bildiride sivil toplum kuruluşların gençleştirilmesi, sosyal medya, mülteciler, insani yardım ve din eğitimi konularında kararlar alındı.

70 STK’dan 150 temsilcinin katıldığı zirvede Başkan Yardımcımız Ali Osman Emrehan, mülteciler sorunu ve çözüm yollarına ilişkin sunumu ile, Genel Müdürümüz Bahri Bulut ise insani yardım çalışmalarında işbirliğine dair sunumu ile zirveye katkı sağladılar.

Bu Kış Anadolu’nun Her Yerinde Yardımelleri’nin Sıcaklığı Hissediliyor!

“Kışın Kardeşlerimiz Üşümesin” parolasıyla revan olduğumuz yolda kardeşlerini unutmayan bağışçılarımızın destekleri hiç kesilmedi ve artarak devam etti. Soğuk duvarların arasındaki buz kesmiş hanelere ulaştık, ayağı okul yollarında ıslanan evlatlarımızın ayaklarını ısıttık, dumanı tütmeyen evlerin sakinlerine bağışçılarımızın yüreklerinin sıcaklığını taşıdık. Umut taşıdık, sevinç taşıdık, sevindirdik ve sevindik…

*2022 kışında 4.233 çift bot, 2.814 kışlık mont ve 7.094 torba yakacak ihtiyaç sahibi kardeşlerimize teslim edilmiştir.

Paylaş