Banka HesaplarıBağış Yap

Hayır Köprüsünde Kurulan İftar Çadırları

Hayır Köprüsünde Kurulan İftar Çadırları

Yardımeli Derneği, 2007 Yılı Ramazan ayında, sizlerin desteği ile yardım ve iftar faaliyetlerini aralıksız sürdürdü. Gerek yurtiçi, gerekse yurtdışı organizasyonları ile onbinlerce mazlum, mağdur, mu

 

Yardımeli Derneği,  2007 Yılı Ramazan ayında, sizlerin desteği ile yardım ve iftar faaliyetlerini aralıksız sürdürdü. Gerek yurtiçi, gerekse yurtdışı organizasyonları ile onbinlerce mazlum, mağdur, muhtaç ve mahzun fakirin yüzünü güldürdü. Sizlerin desteği sayesinde  yüzlerce oruçlu, iftarda arzu ettikleri yiyecekleri yiyebilmenin mutluluğunu yaşadılar. Edirne’den Kars’a, Etiyopya’dan Filistin’e kadar tüm dünya coğrafyasını ellerimizin arasına aldık.

“Yaptıklarımız, yapacaklarımızın delilidir” prensibinden hareketle Yardımeli Derneği, 2008 yılı Ramazan ayında da, sizlerden destek bekliyor. Dünya yüzünde o kadar çok açlık çeken insan var ki, hali vakti yerinde bir insanın yatağında rahat uyuyabilmesi için “ben ne yapabilirim?” sorusunu kendine mutlaka sorması gerekiyor. “Sen dünyada ne yaptın?” sorusuna cevap verebilmeyi isteyen her Müslüman’ın, imkanlarını sonuna kadar zorlaması gerektiğini düşünüyoruz.

 

İFTAR SOFRASINDA FİLİSTİN’LİLERLE BULUŞMANIN ZEVKİ BAŞKAYDI.

Mescid-i Aksa’da düzenlediğimiz iftar programıyla mazlum Filistinlilerle aynı sofrada beraber olabilmenin mutluluğunu yaşadık.  İslam kardeşliğinin en yoğun yaşandığı Ramazan ayında Mescid-i Aksa’da gerçekleştirdiğimiz iftar buluşması, kardeşliğimizi pekiştirdi. Böylece biz, kardeş Filistin halkının yanında olduğumuzu bir kez daha vurguladık.

 

SUDANLILAR, YÜZYILLARDIR ORUÇLARINI SOKAK ORTASINA KURULAN SOFRALARDA AÇIYOR.

Sudanlılar, iftar saatlerinde yemeklerini paylaşmak için sokak ortasına sofra kuruyor. Komşular tarafından da desteklenen sofraya yoldan geçenler davet ediliyor.Evlerine yetişemeyenler, her köşe başında bir iftar sofrası olduğu için sıkıntı yaşamıyor. Yardımeli Derneği de iftar sofrasını, Sudanlıların bu güzel adetlerini devam ettirmek gayeleriyle yoldan geçen herkesin iştirak edebileceği bir alanda kurdu. Ezanın okumasıyla birlikte iftar yapan kalabalık, iftarın ardından vakit kaybetmeden akşam namazı için saf tuttu.

 

IRAKLI’YA RAMAZAN’DA DAVUL VE SABAH NAMAZI  YASAK.

Ziyaretimiz esnasında Irak’taki Ramazan atmosferini yaşama fırsatı bulduk. Sokağa çıkma yasağı yüzünden Ramazan davulları çalınamıyor, insanlar sabah namazlarına gidemiyorlar. Camilerde ikindi vakti hadis sohbetleri oluyor. İftara yaklaşınca sohbetler yerini Kur’an tilavetine bırakıyor. Teravih namazı hatimle kılınıyor. Iraklı Müslümanlar, geçtiğimiz Ramazan ayını işgal altında yaşadılar. Gönderilen yardımların hem maddi faydası, hem de  manevi desteği hissediliyor

YARDIM ELİMİZ, NECAŞİ’NİN YETİMLERİNE KADAR UZANDI.

Tarihte bilinen ismi Habeşistan olan, Afrika’nın fakir ülkesi Etiyopya’daki yetimler ile ihtiyaç sahiplerinin de geçtiğimiz Ramazan ayında yüzleri güldü.  Ramazana buruk giren, uzun yıllardır iç savaş, açlık, kuraklık ve fakirlikle mücadele eden 70 milyonluk ülkede, insanlar hala bir lokma ekmeğe muhtaç bir halde yaşam mücadelesi veriyor.  Karşılaştığımız yaşlı ya da genç insanlar ellerini ağızlarına götürerek yiyecek istediklerini söylemeye çalışıyorlar. Köylerden başkente göç eden insanlar başkent sokaklarında karınlarını doyurmak için dileniyor, geceleyin ise kaldırım taşlarını başlarına yastık yapıp uyumaya çalışıyorlar.

Paylaş