Banka HesaplarıBağış Yap

HAYIRLI OLSUN

HAYIRLI OLSUN

Suriye’de yaşanan iç karışıklık ve mağduriyetler karşısında, savunmasız, masum sivil halkın hep yanlarında olduk.

Kendi vatanlarından , büyüdükleri topraklardan, oyun oynadıkları sokaklardan onları koparmadan;  yeni bir yuva hediye diyoruz….YARDIMELİ KARDEŞLİK KÖYÜ

9 yıl önce idi.  İç karışıklık ve kargaşanın başladığı Suriye topraklarında, mazlum, masum ve savunmasız sivil halk hayatta kalabilmek için hicret etmek zorunda kalmıştı. Türkiye Devleti, hükümeti ve vatandaşı ile, Suriye’den hicret eden sivil halka kapılarını, yüreğini sofralarını açtı. Kardeşlerinin bu zor günlerinde, onlara ensar olmak ve hayata tutunmalarını sağlamak için tüm güçleriyle seferber oldular.

ONLAR BİZİM KARDEŞLERİMİZ, NASIL TERKEDEBİLİRİZ Kİ…

Yardımeli Derneği olarak tüm imkanlarımızla, ilk günden itibaren Suriyeli kardeşlerimizin yanında olduk. Gerek Suriye tarafında zor şartlar altında yaşam mücadelesi verenlere, gerekse Türkiye’de misafir edilen kardeşlerimize umut olduk, uzanan yardımelleri olduk.

Halep, İdlib, Afrin ve Doğu Guta’nın zor zamanlarında gıda yüklü kamyonlar, kardeşlerimize acil gıdanın yanında, dualarımızı ve muhabbetimizi getirdi.

Farklı zamanlarda Oluşturulan sağlık konvoyları ile toplamda,  68 ambulans, 1 sahra hastanesi, 15 tır tıbbi malzeme ve sağlık gereçleri bölgeye ulaştırıldı.

Hatay’da bulunan Suriyeli muhacirlere yönelik, “Bir Nesil Yok olmasın” anlayışı ile, okul çağındaki  çocukların eğitimlerine devam edebilmeleri için ortam sağlandı ve 4 okulda 3200 öğrenci eğitimlerine devam etti.

Eğitim, sağlık, gıda, barınma, kıyafet ev yakacak yardımları, 81 ilimizde temsilciler ve gönüllüler eliyle, muhacirlere ulaştı, ulaşmaya devam etmektedir.

Ama kendi vatanlarına, büyüdükleri topraklara, hatıralarına geri dönme arzularını gözlerinden okumak mümkün.

Kendi vatanlarından , büyüdükleri topraklardan, oyun oynadıkları sokaklardan onları koparmadan;  yeni bir yuva hediye diyoruz….YARDIMELİ KARDEŞLİK KÖYÜ

Derneğimize tahsisi yapılan, 10 dönüm arsa üzerine inşa edilen Yardımeli Kardeşlik Köyü, 40 haneden oluşmakta olup, içerisinde cami, oyun alanları, yeşil alan ve çok amaçlı kullanılabilecek mekanların da bulunduğu kompleks bir yaşam alanı olmuştur. İlk temelin atılmasıyla birlikte 1 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanan Kardeşlik köyü, bizi birbirimizden ayırmak isteyenlere somut bir cevap olmuştur.

 

Yapılan operasyonlarla huzur ve barışın yeniden sağlandığı ve ailelerin yeniden yurtlarına kavuştuğu Cerablus’ta, yeni bir hayata başlamalarına katkı sağlayacak olan model ve modern konutlara yerleştirilen ailelere, ev eşyaları da Yardımeli Derneği tarafından hediye edildi.

Projenin Adı

Yardımeli Kardeşlik Köyü

Amaç

Suriye iç savaşında evi, yuvası yok olan yetim ailelere yaşanabilir konut hediye etmek. Vatanından, toprağından koparılmış Suriyeli aileleri, kendi topraklarında huzur ve barış içinde yeniden hayata tutunmalarına katkı sağlamak için modern ve model Yardımeli Kardeşlik Köyü kurmak.

Projenin Sahibi

YARDIMELİ ULUSLARARASI İNSANİ YARDIM DERNEĞİ

Merkezi İstanbul’da bulunan Dernek, 2007 yılında çalışmalarına başladı. Türkiye ile birlikte 50 farklı ülkede insani yardım faaliyeti icra etmektedir. 2014 yılından bu tarafa “Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsü kapsamında,  kardeşlik ve hayır köprüleri kurmaya devam etmektedir.

Proje Ortakları

Yardımeli Derneği Bağışçıları, Cerablus Yerel Meclisi - Cerablus İnsani Yardım Koordinasyon Merkezi

Proje Alanı

10.000 m2

Konut Türü

Prefabrik Yapı  -  40  Konut + Sosyal mekanlar

Konut M2

55 m2 (  2 oda  -  Banyo+wc+mutfak). Ailelere ihtiyaç duyulan ev eşyaları hediye edilecektir.

Sosyal Alan

Mescid – Okul-  İş atölyeleri  - Oyun alanları – Yeşil alan – Hobi bahçeleri-Yürüyüş alanı

Proje Süresi

1 yıl içinde tamamlanmıştır.

Proje Maliyeti

1.829.000,00 TL

Kullanım Hakkı

Oluşturulacak komisyon (Yardımeli Derneği ve Ceraplus Yerel Meclisi) tarafından belirlenen aileler, “Aile Barınma Sözleşmesi” kapsamında, sözleşme şartları çerçevesinde ücretsiz kullanacaklardır.

Denetim-Kontrol

Cerablus Yerel Meclisi, Yardımeli Kardeşlik Köyü’nün yönetiminden, kontrol, huzur ve düzenin sağlanmasından, proje ortakları adına sorumlu ve yetkilidir.

Suriye’nin Cerablus bölgesinde yaptığımız YARDIMELİ KARDEŞLİK KÖYÜ’nün inşa edilmesinde başta  bağışçılarımıza ve gönüllülerimize, katkılarını gördüğümüz Gaziantep Valiliğine, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne, Nizip Kaymakamlığına, Cerablus’ta görevli kamu kurum ve kuruluş temsilciliklerine, Cereblus Yerel Meclis Yetkililerine, Projeyi hayata geçiren yüklenici firma Maçan Yapı’ya şükranlarımızı sunarız.

04/12/2019 Tarihinde açılışı ve teslimi yapılacak olan YARDIMELİ CERABLUS KARDEŞLİK KÖYÜ’nün kardeşliğimizi pekiştirmesini, bölge halkına ve ülkemize  hayırlar getirmesini dileriz.

HAYIRLI OLSUN..

Paylaş