Banka HesaplarıBağış Yap

Hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor

Hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor

Vekaleten kurban bağışı 2018 çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

10 yıldır başarılı bir şekilde devam eden, vekalet yoluyla kurban kesim ve dağıtım organizasyonu kapsamında; bilgilendirme, istişare ve eğitim toplantıları devam ediyor.

Yönetim Kurulu üyeleri, sorumlu oldukları bölgelere bizzat giderek bölge-il temsilcileri ve kurban bağışı 2018 organizasyonunda görevli olarak gidecek ekiplerle bir araya geliyorlar.

Daha evvel, Doğu Anadolu Bölge toplantısı Dr. Sadık Danışman, Güneydoğu Anadolu Bölge toplantısı Recep Gökcan, İç Anadolu Bölge toplantısı Osman İlhan, Marmara Bölge toplantısı Bahri Bulut başkanlığında gerçekleştirildi; istişare ve bilgilendirmeler yapıldı.

Bu hafta sonu itibari ile Ege Bölge toplantısı Nejat Şendur, Akdeniz Bölge toplantısı Zehra Bayram başkanlığında yapıldı.
 


 

1 Kurban Fidan

Yapılan istişare ve bilgilendirme toplantılarında, kurbanın önemi ve toplumsal karşılığı üzerinde sıkça duruldu. Özellikle Afrika kurban bağışı ve organizasyonunun orada yaşayan insanlar için neler ifade ettiği üzerinde duruldu. Milyonlarca insan maalesef aç ve susuz yaşamaya çalışmakta. Yetersiz beslenme ve temiz suya ulaşamamanın  neticesinde hastalık ve ölümler peşi sıra gelmektedir. Senede bir kez belki et yiyecek olan insanları unutmamak ve etrafımıza da hatırlatmak gerekiyor.
 


 

Vekaleten kurban bağışı 2018 yılında yeni bir projeye vesile oldu. 1 kurban 1 fidan, projesi kurumuş, çorak topraklara hayat verecek, gelecek nesillere de umut olacak inş. Özellikle Afrika kurban bağışları bu yönü ile de önem kazanmaktadır. Vekaleti verilen ve kesilerek dağıtımı yapılan her kurban için bir meyve fidanı dikilecektir.
 


 

Hassasiyetlerden taviz yok…

  • Temsilcilerle ve görevli ekiplerle yapılan toplantılarda hassasiyetlerimizin altı bir kez daha çizildi :
  • Kurban kesim için gidilen ülkelerde HABİL’in kurbanı tercih edilecek
  • Kurban kesim alanının temiz olmasına ve hijyen şartlarına uygun olmasına dikkat edilecek
  • Kesilecek kurbanlık hayvanlara kesinlikle eziyet edilmeyecek, su, yemek ve bakımlarının yapılmasına özen gösterilecek.
  • Kurban payları dağıtılırken adil bir şekilde planlama yapılacak. Her aileye aynı kilo değil, ailenin nüfus sayısına göre taksimat yapılacaktır.
  • Kurban kesim ve dağıtımı esnasında kargaşa ve izdihama neden olabilecek davranışlardan kesinlikle uzak durulacak.
  • Mümkün olduğunca, ihtiyaç sahibi aileler ve kardeş aileler yerlerinde ziyaret edilecek, bayramlaşılacak.
     

Paylaş