Banka HesaplarıOnline Bağış

Hepimiz Kudus’üz, Kudüs Hepimizindir!

Hepimiz Kudus’üz, Kudüs Hepimizindir!

Kudüs bağımsız Filistin Devletinin başkentidir.

Kudüs’ün bağımsızlığı özgürlüğü sadece Filistinlilerin değil tüm ümmetin - İslam ülkelerinin görev ve sorumluluğudur.

ABD ve yandaşları, uluslar arası hukuku ve insan haklarını, BM tavsiye kararını, İİT kararını hiçe sayarak pervasızca bir adım atmıştır. Atılan bu adımın bölgede çok ağır sonuçları olacaktır. Bir an evvel hukuksuzca atılan bu adımdan geri dönülmelidir.

Kudüs, zulüm ve vahşetin gölgesinde yalnız bırakılan şehir,

İşgal, zulüm ve katliamların yanında, Direnişin ve mücadelenin hiç bitmediği şehir,

Kudüs, Mekke’nin, Medine’nin, Kurtuba’nın, Kahire’nin, Arakan’ın, İstanbul’un kardeşi,

Kudüs meselesi belli bir kesimin meselesi değildir.Kudüs meselesi hepimizin, ümmetin meselesidir.

Bölgede huzur ve barışın gelmesini istemeyenler, gerginlik ve zulüm ortamından nemalanan, Müslüman kanı dökmeye devam edeceğe benziyorlar.

İslam İşbirliği Teşkilatı, tüm İslam ülkeleri, STK lar elbirliği ile bu haksız uygulamaya karşı ortak hareket etmeli, gerekli tepkiler gösterilmeli ve özgür ve bağımsız Filistin Devletinin başkentinin Kudüs’e taşınması hususunda çalışmalar  yapılmalıdır. 

Ayrıca tüm İslam ülkeleri, Filistin Devletinin başkenti olan Kudüs’te Büyükelçiliklerini ivedilikle hizmete açmalıdırlar.

Bir Müslüman olarak şunu hatırlatmak isteriz; Kudüs bizim için yeryüzü coğrafyasındaki Mekke Medine’den sonra gelen can toprağımızdır. Her Müslüman bu değerde canını ve malını seve seve feda etmeye hazırdır. Bu böyle bilinmeli. Ancak bu aşamaya gelmeden uluslararası hukuk ve anlaşmalar, BM’nin alacağı ve almış olduğu kararlar, İİT’nin almış olduğu ve alacağı kararlar, Filistin’li kardeşlerimiz ile olan dayanışma, STK ların sivil insiyatif eylemleri  dünya kamuoyu tarafından çok iyi okumalı.

Bizler Kudüs’ten vazgeçmeyeceğiz. Bu bizim inanç ve tarih sorumluluğumuzdur ve her vicdan sahibi, özgürlük yanlısı insanların bu hususta saf tutacağından eminiz.

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını provakatif bir hareket olarak görüyor, bu haksız ve keyfi uygulamayı şiddetle protesto ediyor, kınıyor, reddediyoruz. 

Yapılan bu haksızlık ve zulümler karşısında susmayacağımızı ve tepkimizi her platformda göstereceğimizi, ne yapılması gerekiyorsa yapacağımızı bildirir kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

 

Dr. Sadık DANIŞMAN
Yardımeli Yönetim Kurulu Başk.

Paylaş