Banka HesaplarıBağış Yap

Hepimize geçmiş olsun

Hepimize geçmiş olsun

Merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olarak açıklanan ama 10 ili etkileyen 7.4 büyüklüğündeki deprem tüm yurdu teyakkuza geçirdi.

Türkiye’de meydana gelen en büyük şiddetli depremin yaralarını sarmak ve acılarını paylaşmak hepimize düşüyor. Allah daha beterlerinden muhafaza eylesin.

İlk saatlerden itibaren çalışmalar başladı

Depremin meydana geldiği ilk saatlerden itibaren başlayan telefon irtibatları ile bölgelerden sıcak bilgiler alınmaya çalışıldı. Genel merkez tarafından söz konusu bölgelerde bulunan  temsilcilikler ve gönüllü ekiplerle irtibata geçilerek, durum tespiti ve yapılabilecekler istişare edildi.

Gerek deprem bölgelerinde gerekse çevre illerde bulunan Yardımeli ekipleri, bir koordinasyonla deprem bölgelerine yönlendirildi. Yerinde yapılacak yeni tespitler ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak, çalışmalar devam edecektir.

“Hasarın büyük olmasından endişe ediyoruz..”

Acil durum koordinasyonun başında bizzat çalışmaları yönlendiren Dernek Başkanımız Dr. Sadık DANIŞMAN, bölgelerde bulunan temsilcilere tek tek ulaşıldığını ifade ederek şunları söyledi; “ Deprem bölgelerinde bulunan temsilci ve gönüllü arkadaşlarımıza sabahtan bu tarafa  tek tek ulaşmaya çalıştık. Çok şükür çoğuna ulaştık ve iyi haberlerini aldık. Ama depremin çok büyük olduğunu, uzun sürdüğünü ve çok korktuklarını ifade ettiler. Ayrıca ilerleyen saatlerde depremin boyutunun daha da ortaya çıkacağını ve hasarın ve kayıpların büyüklüğünden endişe ettiklerini ifade ettiler. Hem deprem bölgesindeki ekiplerimiz hem de çevre illerdeki ekiplerimiz durum tespiti ve ihtiyaçların belirlenmesi ve yardım çalışmaları kapsamında hareket halindedirler. Genel Merkezimizde kurulan Acil Durum Masası da gelen bilgileri değerlendirerek çalışmaları koordine etmektedir. İhtiyaç listelerini ve yapılan çalışmaları bağışçılarımız paylaşacak ve bu acının da üstesinden geleceğiz inş. Kan ihtiyacı olabileceğine dair kan bağışı çağrısı yapıldı. Yetkili makamların ve kurumların açıklamalarının dikkate alınması ve ona göre hareket edilmesi bu aşamada çok önemli. Yaraların sarılması ve acıların paylaşılması hususunda elimizdeki tüm imkanları kullanarak kardeşlerimizin yanında olacağız.”  dedi.

İlk tespitlerde ihtiyaç listesi

Bölgede bulunan ekiplerimizin ve yetkili kurumların ilk etapta bildirdikleri ihtiyaç listesi şunlar : Battaniye, tulum, bebek kıyafeti, atkı, bere, yorgan, ısıtıcı, çocuk bezi, temiz içme suyu, gıda paketleri, sıcak yemek..

Ayrıca, enkaz altında kurtarılanların ihtiyaç duyabileceği kan ihtiyacı için kan bağışı çağrısı da yapılmıştır.

Depremden etkilenen illerde acil yardımları ulaştırmak üzere, Sivas Temsilciliğimiz Diyarbakır’a, Van Temsilciliğimiz Adıyaman’a, Samsun Temsilciliğimiz Malatya’ya Kırıkkale Temsilciliğimiz Osmaniye’ye, Kayseri Temsilciliğimiz Kahramanmaraş’a, Konya Temsilciliğimiz Adana’ya Mardin Temsilciliğimiz Şanlıurfa’ya, Bartın Temsilciliğimiz Kilis’e doğru harekete geçti.

Depremzedelere sıcak yemek, battaniye ve diğer yardımların ulaştırılması amacıyla yola çıkan ekiplerimiz, AFAD ve resmi kurumların koordinasyonunda çalışmalara destek olacak.

Bölgelerde yürütülecek çalışmalara eşlik etmek ve koordinasyonu sağlamak üzere genel merkezden başkanımız, yönetim kurulu üyelerimiz de afet bölgelerine doğru harekete geçti. Ayrıca bir adet mobil aşevimiz de depremzedelere sıcak yemek hizmeti sağlamak üzere İstanbul’dan bölgeye sevk edildi.

 

Paylaş