Banka HesaplarıBağış Yap

Her kurbana bir fidan, Kardeşime armağan

Her kurbana bir fidan, Kardeşime armağan

Günler hızla birbirini kovaladı ve Mübarek Kurban Bayramına sayılı günler kaldı.

İnsanlık olarak yaşadığımız bu pandemi günlerinde şunu bir kez daha anladık ki; insanoğlu aciz bir varlıktır ve birbirine muhtaçtır. Bu süreci millet olarak kardeşlik, paylaşma ve dayanışmanın birleştirici gücü ile, en az hasarla atlattık hamdolsun.

Bu bayramda da, kurbanlarımızı kardeşlerimizle paylaşmak ve bayram sevincine onları da ortak etmek için yutr içi ve yurt dışında tüm hazırlıklar tamamlanmıştır.
 


Yardımeli Derneği ülkemizde ve 35 bölgedeki temsilci ve ekipleri ile bu bayram da, en ücra yerlerde yardıma muhtaç insanların ve yetim ailelerin gönül kapılarını çalarak, onlara takdim edeceği kurban payları ile muhabbet ve hayır köprüleri kuracaktır. Derneğimize vekaleti verilerek emanet edilen kurbanlar, kurban sahibinin ismi okunarak, İslami usullere göre kesilip, dağıtılmaktadır. Kurban bağış kabulünün ulaştı bilgisi SMS ile bilgilendirildiği gibi, kurbanın kesildiği bilgisi sizlere SMS ile ulaştırılacaktır. Kurbanların kesilme videosu internet sitemizden kurban sahibine verilecek şifre ile sonradan izlenebilecek ve kurban sahibinin talebi doğrultusunda görüntüler CD olarak adresine gönderilecektir.
 


Pandemi nedeniyle bir dizi tedbir alınmıştır

Tüm dünyayı etkileyen covit 19 salgını nedeniyle kurban kesim ve dağıtım organizasyonunun yapılacağı tüm bölgelerde gerekli tedbirler alınmıştır. Özellikle Dernek Başkanımız Dr. Sadık Danışman imzalı, uygulanacak tedbirlere ilişkin yazılı talimatlar bölgelere tebliğ edilmiştir. Özellikle kesim alanlarının temizlik ve hijyen hususunda azami dikkat ve hassasiyet gösterilecektir. Kesim anında kullanılan alet ve malzemeler, kesim öncesi dezenfekte edilecek, kesim alanındaki kasaplar ve görevliler maskeli olacak, mümkünse ateşleri ölçülecek ve ellerini sık sık dezenfekte edeceklerdir. Kesim alanlarına kalabalık gruplar alınmayacak, ihtiyaç sahipleri kesim alanlarının uzağında bekletilecektir. Kesim ve parçalamadan sonra, hazırlanan kurban payları, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması esnasında mesafe ve maske kurallarına dikkat edilerek, kalabalık ve izdihama neden olacak bir dağıtımdan şiddetle kaçınılacaktır.
 


Çocuklar kıyafetlerini bekliyorlar..

Çocuklar için bayramda alınan yeni kıyafetlerin sevinci daha bir başka… Yıllar sonra bile hatırında kalan, sevincini hala heyecanla anlatmasına neden olan “ Bayramlık Kıyafetler”..

Yetimleri, bayramlık kıyafet alamayan aileleri sevindirmek; bayram coşkusuna ve sevincine dahil etmek için “Bayramlık Kıyafet” hediye ediyoruz. Bayram öncesi Yardımeli ekipleri tarafından tespitleri yapılan yetimler, gruplar halinde mağazalara götürülerek, kendi istedikleri kıyafetleri almaları sağlanıyor. Kendi bedenine uygun, dilediği modeli, beğendiği rengi çocuklarımız kendileri seçiyor. Onların sevinmeleri karşısında bizler de mutlu oluyoruz. Zira gülücük en çok onların yüzüne yakışıyor… Bayramlık Kıyafet Hediyesi 125 TL
 


Türkiye’de ve 35 ülkede her yıl başarı ile gerçekleştirilen “ Kurban Kesim ve Dağıtım Organizasyonu” kapsamında 2018 yılında başlatılan “1 Kurban 1 Fidan” kampanyası bu yıl da devam edecektir.

2018 yılında başlatılan “ 1 Kurban 1 Fidan “ projesi kapsamında her yıl dikilen fidanlar, artık yeşermeye, filizlenmeye başlamıştır.

“Kıyametin kopacağını bilseniz, elinizdeki fidanı dikiniz’’ Hadisi Şerif

Bu proje ile, kesilen her kurban için, önceden belirlenen bölgelerde meyve fidanları dikilmeye devam edecektir. Sıcak iklimin hüküm sürdüğü, kuraklığın ve yoksulluğun yaşandığı Afrika ülkeleri ve ülkemizde pilot bölgeler uygulama alanı olarak planlanmıştır. (Somali- Sudan-Türkiye-Moritanya)
 


Kurban vekaletini Yardımeli Derneğine tevdi eden bağışçının kurban vekaleti ile birlikte bir de fide ağacını bağışlaması ile süreç başlar. Bağışçının talebine göre kesim ve dağıtımı yapılan her kurban için, Su Kuyusu açtığımız köy ve bölgelerde, yetkililerin belirlemiş olduğu yer ve bölgelerde meyve ağaçlarının dikimi yapılır. Ağaçların bakımı dernek yetkilisi, köy halkı ve muhtarlık (sorumlu kişi) ile beraber yürütülüp takip edilecektir. Bağışçının kurbanının kesildiği ülkede ağaç dikim yok ise ağaç dikimi, belirlenen en uygun yerlerde-ülkelerde yapılmaktadır. Türkiye’de dikim yapılan köy, kasaba ve yerler önceden tespit ve talepler doğrultusunda belirlenmektedir.
 


Fidan dikimi yapılacak olan ülkelerde gerekli fizibilite çalışmaları yetkili zirai kurumlar ile birlikte yapılmakta, bölgenin iklim ve toprak şartlarına uygun meyve fidanları tespit edilmektedir.

Yardımeli Derneğine kurban vekaletini tevdi eden bağışçıya kurbanı ile birlikte bir ağaç dikimi seçeneği sunulacak. Bağışçı kabul veya red hakkına sahip olacaktır.

Projenin Sağlayacağı Faydalar:

  • Peygamber efendimizin rivayetinde geçen tavsiyesine icabet etmek
  • Projenin uygulandığı ülkedeki iklime olumlu katkıda bulunmak
  • Kurban paylaşımının, yaklaşımının yanı sıra sürdürülebilir bir katkı sağlamak
  • Ağaç sevgisinin, bakımının ve faydalarının nesillere aktarılmasını sağlamak
  • Çevrenin görseline katkı sağlamak
  • İhtiyaç sahiplerine ağaçların ürünleri ile ekonomik katkı sağlamak
  • Okul, cami, kuyu, hastane, yetimhane gibi kurumlar adına yetiştirilecek meyve bahçelerinin gelirini bu gibi kurumlara vakfetmek
  • Köy Yol kenarlarına ve köy ortak alanlarına dikilen ağaçların meyvelerinin geliri ile yolun bakım ve onarımına, köyün ihtiyaçlarına katkı sağlamak
  • Ağaçlandırılan alanlarda insanların güzel vakit geçirmelerini sağlamakNerelerde Kurban kesimi yapılacak?

Bu yıl pandemi nedeniyle, bazı bölgelerdeki kurban kesim ve dağıtım organizasyonunu iptal etmek zorunda kaldık. Zira covit 19 nedeniyle ekipleri bölgelere göndermedik. Yurt dışı ofislerimizin ve yerel partner kurumlarımızın olduğu bölgelerde, ekipler oluşturarak hazırlıklar yapılmıştır.

Bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim-dağıtımı yapılacak bölgeler

AFRİKA: Çad, Etiyopya, Kenya, Moritanya, Somali, Sudan, Uganda, Eritre

ASYA: Afganistan, Bangladeş-Arakan Kampları, Pakistan, Kazakistan, Moğolistan, Gürcistan, Yemen

BALKANLAR: Bosna, Bulgaristan, Kosova

ORTADOĞU: Filistin-Gazze, Irak, Lübnan, Suriye-Cerablus

TÜRKİYE: İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Bartın, Batman, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Sakarya, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Van

 

KURBAN - ONLİNE BAĞIŞ

Paylaş