Banka HesaplarıBağış Yap

Her kurbana bir fidan, Kardeşime armağan

Her kurbana bir fidan, Kardeşime armağan

Rabbimize hamd ediyoruz, bir Kurban Bayramına daha bizleri ulaştırdı. Yardımeli ailesi olarak bayramınızı terbi eder, ülkemizde ve yürek coğrafyamızın farklı bölgelerinde kan ve gözyaşının olmadığı bayramlarda buluşmayı niyaz ederiz.

Bu bayramda da, kurbanlarımızı kardeşlerimizle paylaşmak ve bayram sevincine onları da ortak etmek için tüm hazırlıklar tamamlanmıştır.

Yardımeli Derneği ülkemizde ve 35 ülkedeki temsilci ve ekipleri ile bu bayram da, en ücra yerlerde yardıma muhtaç insanların ve yetim ailelerin gönül kapılarını çalarak, onlara takdim edeceği kurban payları ile muhabbet ve hayır köprüleri kuracaktır. Derneğimize vekaleti verilerek emanet edilen kurbanlar, kurban sahibinin ismi okunarak, İslami usullere göre kesilip, dağıtılmaktadır. Kurban bağışkabulünün ulaştı bilgisi SMS ile bilgilendirildiği gibi, kurbanın kesildiği bilgisi sizlere SMS ile ulaştırılacaktır. Kurbanların kesilme videosu internet sitemizden size verilecek şifre ile sonradan izlenebilecek ve talebiniz doğrultusunda görüntüler CD olarak adresinize gönderilecektir.

 

KURBANLAR KARDEŞLİĞE, FİDANLAR İNSANLIĞA..

Türkiye’de ve 35 ülkede her yıl başarı ile gerçekleştirilen “Kurban Kesim ve Dağıtım Organizasyonu” kapsamında 2018 yılında başlatılan “1 Kurban 1 Fidan” kampanyası bu yıl da devam edecektir.

‘’Kıyametin kopacağını bilseniz, elinizdeki fidanı dikiniz.’’ Hadisi Şerif

Bu proje ile, kesilen her kurban için, önceden belirlenen bölgelerde meyve fidanları dikilecektir. Sıcak iklimin hüküm sürdüğü, kuraklığın ve yoksulluğun yaşandığı Afrika ülkeleri ve ülkemizde pilot bölgeler uygulama alanı olarak planlanmıştır. (Somali- Sudan-Türkiye-Moritanya) 2018 yılında bağışlanan her kurban için meyve fidanlarının dikimi tamamlanmıştır.

Kurban vekaletini Yardımeli Derneğine tevdi eden bağışçının kurban vekaleti ile birlikte bir de fide ağacını bağışlaması ile süreç başlar. Bağışçının talebine göre kesim ve dağıtımı yapılan her kurban için, Su Kuyusu açtığımız köy ve bölgelerde, yetkililerin belirlemiş olduğu yer ve bölgelerde meyve ağaçlarının dikimi yapılır. Ağaçların bakımı dernek yetkilisi, köy halkı ve muhtarlık (sorumlu kişi) ile beraber yürütülüp takip edilecektir. Bağışçının  kurbanının kesildiği ülkede ağaç dikim yok ise ağaç dikimi, belirlenen en uygun yerlerde-ülkelerde yapılacaktır. Türkiye’de dikim yapılacak köy, kasaba ve yerler önceden tespit ve talepler doğrultusunda belirlenecektir. 

Fidan dikimi yapılacak olan ülkelerde gerekli fizibilite çalışmaları yetkili zirai kurumlar ile birlikte yapılmakta, bölgenin iklim ve toprak şartlarına uygun meyve fidanları tespit edilmektedir. 

Kurban bedelleri üzerine 25 TL fidan parası ilave edilmiştir. Yardımeli Derneğine kurban vekaletini tevdi eden bağışçıya kurbanı ile birlikte bir ağaç dikimi seçeneği sunulacak. Bağışçı kabul veya red hakkına sahip olacaktır.  

 

Projenin Sağlayacağı Faydalar

 • Peygamber efendimizin rivayetinde geçen tavsiyesine icabet etmek
 • Projenin uygulandığı ülkedeki iklime olumlu katkıda bulunmak
 • Kurban paylaşımının, yaklaşımının yanı sıra sürdürülebilir bir katkı sağlamak
 • Ağaç sevgisinin, bakımının ve faydalarının nesillere aktarılmasını sağlamak
 • Çevrenin görseline katkı sağlamak
 • İhtiyaç sahiplerine ağaçların ürünleri ile ekonomik katkı sağlamak
 • Okul, cami, kuyu, hastane, yetimhane gibi kurumlar adına yetiştirilecek meyve bahçelerinin gelirini bu gibi kurumlara vakfetmek
 • Köy Yol kenarlarına ve köy ortak alanlarına dikilen ağaçların meyvelerinin geliri ile yolun bakım ve onarımına, köyün ihtiyaçlarına katkı sağlamak
 • Ağaçlandırılan alanlarda insanların güzel vakit geçirmelerini sağlamak

 

Nerelerde Kurban kesimi yapılacak?

Vekalet yoluyla kurban kesim ve dağıtım  organizasyonu Asya’dan Afrika’ya, Ortadoğu’dan Balkanlara ve Türk Cumhuriyetindeki ülkeleri kapsamaktadır. Kıtlık, doğal afet, savaşmağduru ve mültecilik gibi sorunlarla mücadele eden  insanların yanında olmak amacıyla, en ihtiyaçlı ülke ve bölgeler tespit edilerek, vekaleten kurban bağışı organizasyonu kapsamında yurtdışı kurban bağışı kabul edilmektedir. Fizibilite ve planlama çalışmaları günler öncesinden tamamlanan, yurtdışı vekaletle kurban bağışı organizasyonu için görevli ekipler de önceden belirlenmekte, gidilecek ülke hakkında bilgiler aktarılmakta, eğitimler verilmektedir.

Afganistan, Arnavutluk, Bangladeş, Arakan Kampları, Bosna, Bulgaristan, Çad, Etiyopya, Filistin, Gazze, Gana, Gürcistan, Irak, Halepçe, Küba, Kenya, Kosova, Lübnan, Makedonya, Mali, Moritanya, Nepal, Nijer, Pakistan, Somali, Sudan, Suriye, Cerablus, Tanzanya, Ürdün, Yemen, Doğu Türkistan, Mısır

 

Kurban Bedelleri

 • Asya - Afrika 650 TL
 • Türkiye, Suriye, Ortadoğu, Balkanlar 950 TL
 • Filistin Gazze 1500 TL

 

KURBAN - ONLİNE BAĞIŞ

Paylaş