Banka HesaplarıBağış Yap

I. Kardeş Aile Buluşması

I. Kardeş Aile Buluşması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın telgrafla katıldığı programa, ülkemizin tanınmış simalarından Araştırmacı Yazar Mustafa İslamoğlu, Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, Gazeteci yazar Sibel Eraslan,

KARDEŞ AİLELERİ  BİR ÇATI ALTINDA  BULUŞTURDUK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın telgrafla katıldığı programa, ülkemizin tanınmış simalarından  Araştırmacı Yazar Mustafa İslamoğlu, Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, Gazeteci yazar Sibel Eraslan, Yardımeli Derneği Başkanı Dr. Sadık Danışman, Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu Genel Müdürü Doç.Dr. Ayşen Gürcan, Gazze'den Ambargonun Kaldırılması Komisyonu Başkanı Cemal Hudari ve daha birçok ünlü isim konuşmacı olarak katıldılar.

HİLAL  TV’DEN NAKLEN YAYINLANAN PROGRAMA  EL-CEZİRE KANALI AYRINTILI ŞEKİLDE YER VERDİ.

Yardımeli  Derneği'nin "Kardeş Aile Projesi", 24 Mayıs Cumartesi saat 18:30'da Fırat Kültür Merkezinde gerçekleştirilen bir programla start aldı. Kalabalık ve coşkulu bir seyirci kitlesi tarafından takip edilen programın tamamı Hilal TV tarafından naklen yayınlanırken, El-Cezire kanalı da programa ayrıntılı bir şekilde yer verdi.  

MORAL VERMEYE GİTTİK, MORAL BULDUK.

Dernek Başkanı Dr. Sadık Danışman, dünyadaki açlık, yoksulluk ve adaletsizliklerle ilgili çarpıcı rakamlar vererek Yardımeli Derneğinin kuruluş misyonunu, Kardeş Aile Projesinin mahiyetini, projenin Filistin ayağının altyapısını hazırlamak için gidilen mülteci kampı ziyaretlerini anlattı. Danışman, ziyaretlerinin kamplarda yaşayan mültecilere moral vermek amacı taşıdığı halde kendilerinin moral bularak ve kararlılıkları artmış olarak Türkiye'ye döndüklerinden söz etti.

 ÜMİT  HİÇBİR ZAMAN TÜKENMEZ.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın programa gönderdiği telgrafın, seyircinin yoğun alkışları arasında okunmasından sonra söz alan Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak konuşmasında, dünyanın bütün açlarının ve mazlumlarının İslam’ın yetimleri olduğunu, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ümidin her zaman var olacağını söyledi. Gazeteci yazar Sibel Eraslan ise İslam toplumunda yetim meselesinin 1948 yılında başladığını, Bosna Savaşı sırasında ise en önemli sosyal sorunlardan birisi haline geldiğini belirtti. 

YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN ELELE VERMELİYİZ

Programda  Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu Genel Müdürü Doç.Dr. Ayşen Gürcan ailenin öneminden, korunması, güçlendirilmesi ve desteklenmesi gerektiğinden söz etti ve bu görevin sadece resmi yetkililere değil, toplumun tümüne ait olduğunu söyledi. Sivil Toplum Kuruluşları'nı temsilen söz alan İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Vekili Hüseyin Oruç ise bozulan dünyayı birilerinin düzeltmesi gerektiğini, adaletli ve yaşanabilir bir dünya için elele verip kardeş olmak gerektiğini söyledi. 

ÇOĞUNLUKLA YAŞLILAR, ÇOCUKLAR VE BEBEKLER ÖLÜYOR.

Programın sonraki bölümünde ise Kardeş Aile Programına katılmak için dünyanın çeşitli ülkelerinden İstanbul'a gelen, çoğu Yardımeli Derneğinin projeyi beraber yürüteceği kardeş kuruluşların başkanları söz aldılar. Filistin Ulaştırma Eski Bakanı ve Bağımsız Milletvekili, Gazze'den Ambargonun Kaldırılması Komisyonu Başkanı Cemal Hudari, Gazze'ye uygulanan ambargo ve saldırılar ile çocukların ve bebeklerin teker teker öldüğünü, atölyelerin tütmediğini, insanların işsiz olduğunu, kimsenin ne yapacağını bilmediğini, buna rağmen Gazze'nin sabrettiğini ve sabretmeye devam edeceğini söyledi.

 

YETİMLERDEN FATİHLER ÇIKARAN İSLAM ÜMMETİ ŞİMDİ YETİMLERİNE SAHİP ÇIKAMIYOR.

Kardeş Aile Programında ana konuşmacı olan Araştırmacı Yazar Mustafa İslamoğlu, ümmet olmanın anne olmak, kol kanat germek anlamına geldiğini, İslam Dünyası’nın ümmet olmaktan çıktığı anda artık insanlığa annelik yapamadığını, kol kanat geremediğini söyledi. Filistin direnişine hayran olduğunu, ümmetin Filistin'e ümit vereceği yerde, onların ümmete ümit verdiklerini, tüm İslam dünyası adına bir farz-ı kifayeyi yerine getirmek adına canlarını verdiklerini vurguladı. Geçmişte İslam Ümmetinin yetimlerden Fatihler çıkardığını, şimdi ise yetimlerine sahip çıkamadığını sözlerine ilave eden İslamoğlu, Türkiye'nin en önemli  ihraç maddesinin hayır olduğunu söyledi. İslamoğlu,  başta İHH İnsani Yardım Vakfı olmak üzere yurt dışına hayır ihraç eden derneklerin sayılarının her geçen gün artmasını dileyerek konuşmasına son verdi.

KARDEŞ AİLELER SAHNEDE KUCAKLAŞTILAR, HERKESİ  AĞLATTILAR.

Programın son bölümlerinde, Gazze'den, Filistin mülteci kamplarından ,Habeşistan'dan , Sakarya'dan, Hakkari'den gelen kardeş aileler ile İstanbul'daki kardeş aileleri sahnede buluşturuldu. Sahnede kucaklaşan aileler salonda bulunan herkese duygulu ve coşkulu anlar yaşattı.

Programda ayrıca, Minik Kalpler Korosu, "Bir Yetim Ağlıyor" ve "Yağmur Meleğinin Duası" isimli şarkılarını seslendirdi. Mülteci bir Çeçen Hanım yönetimindeki, çocuklardan oluşan Çeçen Halk Dansları Ekibinin son derece profesyonel bir şekilde yaptığı gösteri büyük alkış aldı.

Yardımeli Derneği'nin Kardeş Aile Programı, Yönetim Kurulu Üyesi Nermin Eryiğit'in teşekkür konuşması ve Yasin Aydoğan’ın yaptığı dua ile sona erdi.

Paylaş