Banka HesaplarıBağış Yap

İdlib için yollardayız…

İdlib için yollardayız…

İdlib’te bombalardan ve saldırılardan canını kurtarmak adına yollara düşen kadın, çocuk ve yaşlıların, dramı her geçen gün katlanarak artmakta maalesef.

Taraflarca güvenli bölge ilan edilmesinden sonra, adeta diğer bölgelerden yoğun göç alan İdlib, şimdi rejim güçlerinin uçaklarından atılan bombaların hedefinde. Savunmasız sivil halk, çareyi Türkiye sınırına doğru göç etmekte buldu. Taraflarca yapılan ateşkes ilanı da, sadece 72 saat sürdü. Rejim güçleri, Halep ile Lazkiye’yi bağlayan ve Halep, Hama, Humus ile Şam üzerinden Ürdün’e uzanan stratejik M otoyolunu da hedef aldılar. Hava saldırıları ve bombalardan sonra, uzun zamandır hazırlandığı kara harekatına da başladı.
 


2019 yılının başından bu taraf Türkiye sınırına 1 milyon 300 bin sivil göç etmek zorunda kaldı. Sadece son 2,5 ayda 382 bin kişi sınıra yakın bölgelerde oluşturulan kamplara geldi.

Neler yapabilirim?

Suriye’deki bu insanlık dramının başladığı ilk günden itibaren, Yardımeli tüm imkanlarını kullanarak, Suriyeli kardeşlerimize yardımcı olmaya çalıştı.

Türkiye sınırına yakın bölgeye göç eden insanlar için acil gıda, soğuktan koruyacak kıyafet ve ihtiyaç maddeleri hazırlanarak, kamp bölgesine ulaştırılması devam etmektedir.
 


Yardımeli Ankara Şubesi öncülüğünde oluşturulan yardım konvoyu Yardımeli Ankara Şube Başkanı Dr.Mehmet Sılay, Yardımeli Hatay İl Temsilcisi İdris Alp, Ankara Şube Sorumlusu Nuri Bahar ve gönüllülerin katılı ile Cilvegözü sınır kapısından bölgeye gönderildi. Yardımeli ankara şube başkanı Dr.Mehmet Sılay sınırda yaptığı açıklamada şunları söyledi:” Sınırın öbür tarafında gerçekten bir dram yaşanıyor. İnsanlar sadece yanlarında taşıyabildikleri eşyalarını alabilmişler ve gelmişler. Yiyecek yok, giyecek yok, hiçbir şey yok. Çamur var, soğuk var, yağmur var, açlık var maalesef. Bizler seferberlik ilan ettik ve yardımellerimizi bölgeden eksik etmeyeceğiz. Şu an ilk etapta oluşturulan yardım konvoyumuzda un çuvalları vardır. Bu unlar ekmek yapilarak İdlip/Harbanas, İdlip/Zarzor'da Senabil Kampı, İdlip/Hırbıtı Couz'da Zof Kampları (Kardeşlik Kampı, Ensar Kampı, Cinan Kampı ve Vefa Kampı) nda dağıtilacaktır. Konvoylarımız devam edecektir. Destek, katkı ve dularımızı eksik etmemeliyiz.” Dedi.
 


Acil yardım çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir. Gıda, kışlık kıyafet, bot, çizme ve diğer ihtiyaç maddelerinden oluşan yardım tırlarımızın hazırlığı ve izinler alındıktan sonra bölgeye ulaştırılacak.

Paylaş