Banka HesaplarıBağış Yap

II.Kardeş Aile Buluşması

II.Kardeş Aile Buluşması

Yardımeli Derneğinin düzenlediği 2. Uluslarası Kardeş Aile Buluşması, Türkiye'den ve dünyanın 15 ülkesinden ve Türkiye'nin farklı bölgelerinden onlarca kardeş aile ve STK temsilcisinin katılımıyla

Yardımeli Derneğinin düzenlediği 2. Uluslarası Kardeş Aile Buluşması, Türkiye’den ve dünyanın 15 ülkesinden ve Türkiye^’nin farklı bölgelerinden  onlarca kardeş aile ve STK temsilcisinin katılımıyla 13 Haziran Pazar günü Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti. Gazze olaylarının damgasını vurduğu programda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da bir konuşma yaptı. Mustafa İslamoğlu,   Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve teşkilat başkanı Ekrem Erdem,Ak Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu, Başbakanlık Aile Araştır. Genel Müdürü Doç.Dr. Ayşen Gürcan, Halit Meşal’in kızkardeşi  Müfide Meşal, Aliya İzzetbegoviç’in kızı, pek çok ülkenin  temsilcileri ve üst düzey bürokratların katıldığı program, Mavi Marmara Gemisi yolcularından sanatçı Ömer Karaoğlu’nun mini konseriyle sona erdi.

 

 Program, alan ve veren el kardeş ailelerin sahnede kucaklaşmasıyla  başladı. İzleyicileri yoğun bir şekilde etkisi altına alan bu duygusal başlangıçtan sonra, Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam eden programın açılış konuşmasını, Yardımeli Derneği başkanı Dr. Sadık Danışman yaptı. Yardımeli Derneği’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Danışman, 2008 yılında başlanılan Kardeş Aile Projesi’nin  dünyanın 15 ülkesinde 6.000 rakamına ulaştığını belirtti. Mavi Marmara şehitleri için rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar dileyen Danışman, İHH Başkanı Bülent Yıldırım’ın çalışmalarından da övgü dolu sözlerle bahsetti.

 

Programın ilk konuşmacısı Emine Erdoğan, “Kendilerini sessiz kalmadıkları için eleştirenler olsa da yapılan haksızlıkları her zaman haykıracaklarını, zulme asla sessiz kalmayacaklarını, Yardımeli ve benzeri derneklerin sınırları aşma noktasında önemli bir işleve sahip olduklarını” söyledi. Erdoğan, gerek salona girişinde, gerekse konuşmasının öncesinde ve sonrasında seyircilerden büyük alkış aldı.

 

Pakistan’da 340 okulun eğitim ve iaşesiyle ilgilenen Read Foundation Başkanı Mahmud Ahmet Han ise “Tüm ümmetin şu an Türkiye’ye baktığını, ümmetin parlak geleceğinin Türkiye’ye bağlı olduğunu, Recep Tayyip Erdoğan’ın sadece Türkiye’nin değil Pakistan’ın da lideri olduğunu” söyledi. Kardeş Aile Projesi’nin ümmet arasında birleştirici bir rol oynadığını sözlerine ekleyen Mahmud Ahmed, Mustafa İslamoğlu da dahil olmak üzere Türkiye’deki liderlerin fikirleriyle kendilerine öncülük etmelerinden duyduğu minnettarlığı da belirtti. Çok heyecanlı ve mutlu olduğu gözlemlenen, konuşmasını büyük bir coşkuyla yapan Ahmed Han; Mustafa İslamoğlu ve Sadık Danışman’ın 2005 Keşmir depreminden sonra Keşmir’in ıssız ve sarp dağalarına yürüyerek çıktıklarını, onlar gibi insanların özverileriyle bugün Muzafferabad’ın tam bir “Türk Şehri” görünümünde olduğunu ifade etti.

 

Eski adı Habeşistan olan, 1 milyon metrekare yüzölçümüne ve Nijerya ve Mısır’dan sonra 85 milyonla Afrika’nın üçüncü yüksek müslüman nüfusuna sahip ülkesi Etyopya’dan katılan STK temsilcisi, Peygamber Efendimizin “adaletli kral” olarak tanımladığı Necaşi’nin ilk müslümanlara kucak açmasından bahsetti ve Osmanlının gidişiyle, dünyanın pek çok coğrafyasının olduğu gibi kendi ülkesinin de boynunun büküldüğünü söyledi.

 

Bosna Hersek eski cumhurbaşkanı ve sembol lideri Aliya İzzetbegoviç’in kızı Sabina da konuşmacılar arasındaydı. Sabina Hanım konuşmasına  Bosna savaşındaki yardımlarından dolayı Türk halkına teşekkür etme fırsatı bulduğu için kendisini davet edenlere minnettar olduğunu belirterek sözlerine başladı ve şöyle devam etti: “Savaştan önce vatanım, eski Yugoslavya’nın 6 eyaletinden birisiydi. Sloganımız kardeşlik ve birliktelikti. Savaş sırasında kardeşlikle hayat tutunduk, birlik ve beraberlikle hayatta kalmayı başardık” Konuşmasında babası Aliya İzzetbegoviç’le ilgili anılarına da yer veren Sabina Hanım yardım derneklerinin yardımlarını insan onuruna yakışır bir şekilde yapmaları gerektiğini söyledi: “İnsanlar almaktan çok vermeyi tercih eder. Başkalarına gururlarını incitmeden yardım etmek zordur. Ama mükafatı çok büyüktür. Her iyi davranışın mutlaka bir ödülü vardır. İyilik ve ödülü, aynen obje ve gölgesi gibi birbirinden ayırd edilemez. Ödülü göremiyorsanız yanlış yoldasınız demektir.Bir köpek yavrusunu doyuran çocuğa bir bakın: Onun ödülünü gözlerindeki parıltıda göreceksiniz.” Dedi.

 

Suriye Hayriyye Bakanı Halid El Seyda konuşmasına Gazze gemisi şehitleri için taziyelerini sunarak başladı. Seyda konuşmasına Türk halkı ile Filistin halkının tek bir halk olduğunun artık ortaya çıktığını söyleyerek sözlerine devam etti ve Türkiye’nin İsrail Devleti Türk mahkemelerinde yargılanana kadar duruşunu devam ettirmesin istedi.

 

Kardeş Aile Programı, Sabina Hanımı müteakiben, Gazze gemisinde yer alan ve İsrail hapishanelerinde bir kaç gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan işgal altındaki toprakların İslami hareket önderlerinden Mescid-i Aksa eski imamı Kudüs Muhafızı Şeyh Raid Salah’ın programa gönderdiği VTRnin yayınıyla devam etti. Şeyh Salah, Türk halkına hem taziyelerini sunup hem de onları tebrik etti. C. Allah’ın Fatih Sultan Mehmet’e nasıl İstanbul’un fethini nasip ettiyse Mescid-i Aksa’nın yeniden hakimiyetinin sağlanmasının Türklerin eliyle gerçekleşeceğine inandığını sözlerine ekledi. Filistinlilerin yeryüzünün İsmail misali kurbanları olduğunu söyleyerek insanları dünyanın her tarafındaki yetimlere kol kanat germeye, onlara anne, baba, kardeş aile olmaya davet etti.

 

Programa iştirak eden, Raid Salah’ın yardımcısı Şeyh Kemal Hatib ise şehitleri olan bir milletin yaşayan bir millet olduğunu; o yüzden Türk halkına taziyelerini değil, tebriklerini iletmek istediğini söyledi.

 

Mustafa İslamoğlu hocamız, 2. Uluslararası Kardeş Aile Buluşması programında yaptığı konuşmada ilk kardeş aile uygulamasını Peygamber Efendimizin gerçekleştirdiğini, kardeşliği yeniden tesis etme çabalarının onun yolundan gitmek anlamına geldiğini söyledi.Türkiye’nin belki mal veya teknoloji ihracında bir numara olmadığını, ama hayır ve adalet ihracında bir numara olması gerektiğini vurgulayan İslamoğlu, mazlumlar olduğu sürece mazlumların yaralarını saracak birilerinin de olması gerektiğini sözlerine ekledi. “Gittiğimiz her coğrafyada bizden önce gitmiş kardeşlerimizin izleriyle karşılaşıyoruz. Keşmir’de gittiğimiz çıkılması mümkün görünmeyen tepede 2 Türk şehidinin yattığını öğrendik. Yapılan çalışmalar öncülerin ruhlarını şad ediyor. “ Ümmet kelimesinin “umm” ana kelimeinden geldiğini söyleyen İslamoğlu sözlerine şöyle devam etti:” Anadolu umm olursa ummet ummet olur. Bizim insanımıza “ben anayım” diye haykırmak, iyilik bayrağını elden ele, coğrafyalardan coğrafyalara taşımak yaraşır. Yeryüzünün mağdurlarına felaketler olmadan, zalimler vurmadan ulaşalım. Kardeş aile projesini sıcak yaraların, sıcak acıların projesi olmaktan çıkarıp, sürekli, düzenl, kalıcı bir proje haline getirelim. Bizim adımıza birilierinin Gazze’ye, Keşmir’e, yeryüzünün yaralı coğrafyalarına yardım oluşturması, bizim için sorumluluklarımızı üstümüzden kaldıran   bir şansıtr,  bir fırsattır; bu nimetin farkına varalım.”

 

Seyircilerden büyük alkış alan Mustafa İslamoğlu’nun konuşmasından sonra, Yardımeli Gazze temsilcilerinin aracılık ettiği Gazze limanından yapılan canlı bağlantıda, Gazze Üniversitesi mütevelli heyeti ve ambargonun kaldırılması komisyonu başkanı Cemal El Hudari, Gazze sosyal işler bakanı Ahmed El Kürdi ve 3 kardeş aile hazır bulundu. Ancak; “Biz Gazze halkı olarak günlerce bu limanda büyük bir özlemle Türk gemilerini bekledik. Ama buraya gemiler değil, şehitlerin kanları ulaştı ve Türk halkının mesajını bizlere iletti.”diyen El Kürdi’nin konuşmasından sonra bağlantı kesildiği için diğer konuklarla görüşülemedi.

 

Alkışlar arasında sahneye çıkan   Halid Meşal’in kızkardeşi Müfide Hanım yaptığı coşku dolu konuşmasına, ümmetin derdini kendine dert edindiği için Türk halkına teşekkür ederek başladı. Müfide Hanım, 2. Abdulhamit örneğini vererek, bunun Türk halkından beklenmeyecek bir davranış olmadığını söyledi.”Siz hürriyet aşkı ile yola çıkmış, kendini feda etmiş insanlar topluluğusunuz. Bu güzel topluluğa selam olsun.” Diyerek sözlerine devam eden Müfide Hanım, konuşmasında kendisinin de içinde yer aldığı Zeytin Vakfının yetim ve şehid ailelerine yönelik çalışmalarına da yer verdi. .

 

Suriye’deki en büyük sivil toplum örgütü olan Filistin’e Dönüş Derneği temsilcisi Velid Hasan, şehidlerin tutuşturduğu meşalenin Filistine dönülene kadar sönmeyeceğini söyledi.”Kıymetli kanlarınız cennette, amel defterlerinizde sizleri beklemektedir. Suriye’de 500 bin Filistinli kardeşiniz ise vatanlarına dönmeyi özlemle beklemektedir. Yalnız olduğumuzu düşünüyhorduk ama kahraman Recep Tayyip Erdoğan:”Bütün dünya sırtını dönse de biz Filistin Halkının yanındayız.” Deyince yalnız olmadığımızı anladık.”

 

Sudan’dan gelen misafirler adına konuşan Ali Muhammed Baki, bugün bu programa şehitlerimizi tebrik için geldiklerini söyledi. Baki, Yardmeli derneğinin 2 elin birbirine geçerek bir kalp oluşturduğu logosunun kendisine “İşte kardeşim. Bu benim elim. Elimi tut ve beraberce hayra ulaşalım”. Duygu ve düşüncesini çağrıştırdığından bahsetti.  “Her geceden sonra sabah vardır. Çok yakında şükür secdelerine kapanacağımız günler gelecek “diyen  Baki, “Allahım. Üzerimize sabır yağdır ve en yakın zamanda fetihler ver.” Diye dua etti.

 

Programa Güney Afrika Cumhuriyetinden katılan, Zimbabve-Mozambik sınırındaki çok yoksul bir bölgede gönüllü eğitim çalışmaları yapan Alman Müslüman Safiye Hanım, müslümanların bir araya toplanmasının kendisini çok mutlu ettiğini söyleyerek sözlerine başladı. “İstanbul’daki kardeşlerimle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 25 yıl önce müslüman oldum ve Yaratıcı nasıl bir ise, ümmetin de bir olduğunu, tek bir yürek olduğunu öğrendim.İslam dünyası olarak yaşadığımız problemleri ayrı ayrı olduğumuz için yaşadığımıza, “Allah’ın ipine sıkı sıkı sarılın; ve dağılıp parçalanmayın.” Ayetine sımsıkı bağlanmamız gerektiğine inanıyorum. ” Salonda derin bir muhabbetin varlığını gözlemlediğini söyleyen Safiye Hanım, bu muhabbetin sadece İslam ümmetine mahsusu olduğunu, başka topluluklarda bulunmadığını vurguladı. Safiye Hanım; İslam toplumunun sevdiği, kendisine en değerli şeylerden infak ettiği sürece gerçek iyiliğe ulaşacağını söyledi. “İslam sadece müslümanlar için değil, müslüman olmayanlar için de rahmettir. İnşallah birliğe tekrar ulaşacağız ve İslam ümmetinin birliğine kavuşması barış ve adaleti yeryüzünde hakim kılarak tüm dünya için en büyük kazanım olacaktır.” Konuşmasında Kelime-i Tevhid’e yer veren ve salondan gelen istek üzerine bunu tekrarlayan Safiye Hanım’ın sukunet ve tevazu dolu konuşması, izleyicilerin büyük beğenisini kazanarak salondan coşkulu alkışlar aldı.

 

Saat 18:30’da başlayan programda saat 23:30’a doğru sahne alabilen Mavi Marmara Gazisi sanatçı Ömer Karaoğlu, “yıkılan köprülerin yeniden  inşasının vaktinin geldiğini, Kardeş Aile çalışmasının asıl misyonunun köprüleri tamir etmek olduğunu” söyledi. Geç saat olmasına rağmen salonun dinamizminin azalmadığı programda, sevilen sanatçının   klasik haline gelmiş, en sevilen şarkıları, hep bir ağızdan coşkulu bir şekilde söylendi.

 

Konuşmacılara üzerinde “Müminler ancak kardeştirler.” Ayetinin yazılı olduğu bir plaket

ve çiçek takdiminin yapıldığı programda, çeşitli ülkelerden katılımcılar da Yardımeli Derneği başkanı Sadık Danışman’a plaket ve hediye takdim ettiler. Konuşmacılara plaket takdim edenler arasında AKP genel başkan yardımcısı Ekrem Erdem,  Mustafa İslamoğlu, Akabe VAKFI Genel Müdürü Hasan Hafızoğlu, Hilal TV genel müdürü Adnan İnanç, Yardımeli kurucularından Prof.Dr. Nihat Bengisu,  Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı başkanı Av. Necati Ceylan, Yardımeli Ankara temsicisi Şükrü Can, Başbakanlık Aile Araştırmaları genel müdürü Doç.Dr. Ayşe Gürcan, Mustafa İslamoğlu’nun eşi Yasemin İslamoğlu ve Sadık Danışman’ın eşi Müzeyyen Danışman da bulunmaktaydı. Mustafa Efe’nin sınduğu programa Gurbet Atalay  sunumlarıyla katkıda bulundu. Programda Doğu Türkistandan gelen kardeş aile çocuklarının hazırladığı bir folklor gösterisi de yer aldı. Gösterinin sonunda çocukların çıkardığı Doğu Türkistan bayrağı, izleyicilerden büyük tezahurat aldı.

Programa katılan tüm izleyicilere içinde Filistin atkısı, Yardımeli Derneği bülteni, Mustafa İslamoğlu’nun kardeşlik bilinci başlıklı sohbet Cdsi ve Yardımeli kumbarasının bulunduğu birer çanta hediye edildi.

Paylaş