Banka HesaplarıBağış Yap

İsrail Yine Gazze'yi Vurdu

İsrail Yine Gazze'yi Vurdu

Filistinli sağlık kaynakları, İsrail ordusunun dün öğleden sonra başlattığı ve gece boyunca süren hava saldırılarında, ikisi askerî sorumlu Kudüs Tugayları'nın 10 üyesi ile Halk Direniş Komitesi'nin 2 sorumlusunun şehit edildiğini belirtti.

Gazze Şeridi'ne dünden beri(09. 03. 2012) düzenlenen İsrail'in hava saldırılarında 12 Filistinli öldü, 20 kişi de yaralandı.

Yardımeli Gazze Ofisi, olay anından itibaren bölgedeki gelişmeleri yakından takip etmektedir. Gazze ofis müdürümüzün bildirdiğine göre, Filistinli sağlık kaynakları, İsrail ordusunun dün öğleden sonra başlattığı ve gece boyunca süren hava saldırılarında, ikisi askerî sorumlu Kudüs Tugayları'nın 10 üyesi ile Halk Direniş Komitesi'nin 2 sorumlusunun şehit edildiğini belirtti.

ŞEHİT AİLELERİ UZANACAK YARDIMELİ’Nİ BEKLİYOR

Yardımeli Gazze Ofisi şehit ve yaralı aileleri ziyaret edecek. Ailelerin durumlarını yakından tesbit edip ihtiyaç sahibi ailelere Yardımeli’ni uzatıp Gazze’de uyguladığı Kardeş Aile Projesi kapsamında Kardeş Aile yapmak üzere çalışmalara başladı. Gazze’den şehit ailelerinden veya yaralı ailelerden Kardeş Aile edinmek isterseniz Derneğimizle irtibata geçebilirsiniz.

Halk Direniş Komitesi ölenlerden birinin, örgütün genel sekreteri Zuheyr el Keysi olduğunu açıkladı. Diğer öldürülen Halk Direniş Komitesi üyesinin ise Mahmud Halani olduğunu bildirdi.

İsrail ordusundan bir sözcü, Hava Kuvvetleri’nin Gazze’de “faaliyet” içinde olduğunu doğruladı, ancak ellerinde detaylı bilgi olmadığını ifade etti.

Halk Direniş Komitesi genel sekreteri Zuheyr el Keysi ve yardımcısı Mahmud Hanani’nin öldürülmesiyle başlayan saldırılarda, birisi gazeteci olmak üzere 20 Gazzeli de yaralandı.

İsrail uçakları, dün gece Rafah şehrinde İzzeddin El Kassam Tugayları’na ait bir eğitim kambı ve güvenlik binasına iki ayrı saldırı uyguladı.

Bu arada, İsrail askeri kaynakları, dün Cuma akşamında itibaren Gazze’den İsrail Güneyine yaklaşık 80 roket atıldığını açıkladı. Bu saldırılar biri ağır en az dört İsraillinin yaralanmasına neden oldu.

Kudüs Tugayları, dünden İsrail saldırıları ardından şu ana kadar 86 tane roket attığını açıkladı.

Halk Direniş Komitesi, yazılı bir açıklamada İsrail bu barbarlığına bir ilk cevap olarak Aşkelon ve Asdod bölgelerine onlarca roket attığını bildirdi. Halk Direniş Komitesi sözcüsü, Gazze’ye bu yapılan saldırılar, şehit olanlar, yaralananlar, yıkılan ve tahrip olan binalar bizlerin direnişini ve umudunu kırmaktan ziyade, daha da güçlendireceğini söyledi. Örgüt cihat ve direniş yoluna devam edeceğini söyledi.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları yazılı bir açıklamasında, Halk Direniş Komitesi örgütünün genel sekreteri Zuheyr El Keysi’nin öldürülmesi boş geçmeyeceğini açıklayıp. Şehitlerin kanı İsrail’e bir lanet olarak geleceğini ifade etti.

Bugün cumartesi sabah (10.03.2012), İsrail ordusunun başkanı general Beni Gantz, İsrail Güneyindeki son gelişmeleri değerlendirmek üzere İsrail ordusunun önemli generallerle birlikte toplantı yaptığı bildirildi.

Gazze Şeridi'ne dünden beri düzenlenen İsrail'in hava saldırılarında öldürülen şehitler isimleri: Zuheyr El Keysi (46), Mahmud Hanani, Muhammed Harara (23), Ubeyd El Garabli (24), Hazem Guregi, Şadi El Sigeli (26), Fayık Saad, Mutasım Haccac, Ahmed Haccac, Mahmujd Necm, Muhammed El Muğari, Muhammed El Ğamri (26)

Filistin Gazze’deki Mısır büyükelçisi Yassir Osman, Ortadoğu Haber Ajansına yapmış olduğu açıklamada “Mısır, İsrail’in Gazze’ye uygulamış olduğu saldırılarını kınıyor. Mısır, İsrail’in ateşkesi bozduğunu reddediyor” diye açıklayıp Mısır bu saldırıların acil şekilde bitsin istediğini ifade etti. Mısır, tüm tarafları tekrar ateşkese dönmeğe davet etti.

Dün İsrail saldırıları başlangıcıyla birlikte Gazze’de elektrik kesintisi Gazze’nin geniş bölgelerinde halen devam ediyor. Gazze’de günde elektrik sadece 6 saat sağlanabilmektedir. 1 ayı aşkın yakıt sorunu devam ediyor. Sağlık Bakanlığı sözcüleri, hastanelerde sağlık açısından büyük problemler yaşanmaktadır.( Yardımeli Gazze Ofisi -2012)

Paylaş