Banka HesaplarıBağış Yap

İsrail'in Haydutluğu Karşılıksız Kalmamalı

İsrail'in Haydutluğu Karşılıksız Kalmamalı

Gazze'ye götürülmek üzere yükü adalet, merhamet ve insanlık onuru olan insani yardım gemisine yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz

 

 

1948  yılından beri  Siyonist İsrail’in işgali altındaki, her türlü doğal ihtiyaçtan mahrum bırakılmış, açlık ve sefaletle karşı karşıya getirilmiş  1.5 milyon mazlum Filistin halkına ulaştırılmak üzere İHH ‘nın öncülüğünde , yaklaşık 50 ülkeden  sivilin katılımıyla yola çıkan, tüm insanlığın ortak vicdani olan,  Gazze’ye götürülmek üzere yükü adalet, merhamet ve insanlık onuru olan  insani yardım gemisine yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. 

Bu insanlık dışı hain saldırıda hayatını kaybeden şehitlerimize  Allahtan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar, ailelerine sabırlar diliyoruz.

YARDIMELİ DERNEĞİ

 

 

İDSB KINAMASI

İslam Dünyası STK’ları Birliği (İDSB) Genel Sekreteri Necmi Sadıkoğlu, İsrail’in Gazze’ye insani yardım götüren filoya silahlı müdahale etmesinin ardından bir basın açıklaması yaparak Türkiye hükümetini ve uluslararası güçleri, yardım filosunu korumaya ve İsrail’i durdurmaya çağırdı.

“İsrail’in insani yardım gemilerine saldırısı insanlık dışıdır. İsrail sınırı bir kez daha aşmıştır. Bardak bir kez daha taşmıştır.” Diyen Sadıkoğlu, Türkiye hükümetine, İslam ülkelerine ve uluslararası karar alma mekanizmalarına acil müdahale çağrısı yaptı.

“İsrail Türk bayraklarının olduğu bir gemide kan akıtmıştır. 50 ülkeden 600 sivile karşı saldırıda bulunmuştur. İsrail 15 masumun hayatını kaybettiği, yüzü aşkın insanın yaralandığı bu saldırısıyla ebediyen kaybetmiştir! İsrail, uluslararası sularda haydutluk yapmıştır! En sert şekilde karşılık bulmalıdır!” diyen Sadıkoğlu, açıklamasında şu çağrılarda bulundu: 

 

1.    Bu olaydan sonra kınama kararları fayda vermemektedir. Uluslararası güçler fiili müdahale tedbirleri almalıdırlar.

2.    Türkiye hükümeti vatandaşlarına ve bayrağını taşıyan gemiye karşı yapılan bu saldırı karşısında gereken her türlü adımı atmalıdır. İsrail büyükelçisi derhal sınır dışı edilmeli, İsrail’deki Türk büyükelçisi hemen geri çekilmelidir.

3.    Uluslararası güçler İsrail’in yardım filosuna müdahalesine karşı sessizliğini bozmalı ve derhal müdahale etmelidirler. 

4.    İslam Konferansı Teşkilatı acilen toplantı düzenleyip acil eylem planı hazırlamalıdır.

5.    Uluslararası kamuoyu yapılan müdahaleye ve yardım filosunun engellenmesine karşı sessiz kalmamalı, tüm dünyada geniş çaplı ve her ölçekte protestolar düzenlenmelidir.

6.    İnsanlık vicdanı tarihinin en önemli imtihanlarından birisini yaşamaktadır. Tüm İslam dünyasını, insanlığı bu durum karşısında harekete geçmeye ve İsrail’e dur demeye çağırıyoruz

Paylaş