Banka HesaplarıBağış Yap

Kağıthane de Kardeşlik Sınır Tanımadı

Kağıthane de Kardeşlik Sınır Tanımadı

Yardımeli Derneği ve Hasbahçe Derneği'nin birlikte düzenlediği "Kardeş Aile Programı" 5 Mayıs 2012 Cumartesi Kâğıthane nikâh salonunda gerçekleşti.

Yardımeli Derneği ve Hasbahçe Derneği'nin birlikte düzenlediği “Kardeş Aile Programı” 5 Mayıs 2012 Cumartesi Kâğıthane nikâh salonunda gerçekleşti.

Yardımeli Derneği Genel Müdürü Erdoğan Karacakaya’nın sunumunu üstlendiği program, Feyzullah Akyol Hocanın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra kürsüye gelen Hasbahçe Derneği Başkanı Recep Gökcan ise yaptığı konuşmada; “bugün ümmetin bir parçalanmışlık içinde olduğunu, bu parçalanmışlığı aşmanın ise yeniden ümmet ruhunu diriltmek ve İslam kardeşliğini en güzel şekilde yaşamakla aşılabileceğine” vurgu yaptı. Recep Gökcan’ın konuşmasından sonra kürsüye gelen Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman ise, “Bugün dünyamızda güce ve sömürgeciliğe dayalı bir medeniyet var. Sömürgeciliğin farklı farklı boyutları var. Bir bakıyorsunuz bir firmanın yıllık geliri Afrika’da on ülkenin gayrisafi milli hâsılasından daha yüksek.  Peki, bunu nasıl gidereceğiz? Eğer ülkemiz yaşadığımız dünyamızda hakka ve adalete dayalı bir medeniyet inşa edilirse inanın ki,  bu dengesizlikler bu dünyada yaşanmamış olur. Bizler Yardımeli olarak ümmet coğrafyasında, insanlık coğrafyasında nerede bir mazlum, mağdur ve muhtaç varsa din, dil, ırk, bölge farkı gözetmeksizin yardımlarına koşuyoruz. Mazluma, mağdura ve muhtaçlara yardım etmek hem insanlık hem de Müslümanlık görevimizdir. Bu nedenle dünyanın dört bir yanında sizlerin de destekleriyle ve katkılarıyla Kardeş Aile Projesini başarıyla yürütüyoruz” dedi.

Dünyanın değişik bölgelerinden gelen “Kardeş Aile Mektupları” ise dinleyenlere duygusal anlar yaşattı.

Akabe Vakfı Genel Müdürü Nasuhi Günay ise bir selamlama konuşması yaptı.

Akabe Vakfı Üst Kurul Başkanı Selçuk Karakaş ise yaptığı konuşmada: “İnsanoğlu, Rabbiyle imzaladığı kulluk sözleşmesini bireysel olarak ifa etmeye muktedir değildir. Bu sebeple gerek ferdi, gerekse içtimai hayatını idame ettirebilmek için hemcinsleriyle birlikte ve diğer tüm yaratılmışlarla uyum içinde sürdürebileceği bir sosyal sistem kurmak mecburiyetindedir. Vahye uygun olarak dünya ve ahiret bütünlüğünü gözeten bir sosyal hayatı inşa etmeyi başardığında insanoğlu, ebedî mutluluğa hak kazanmış olacaktır” dedi.

Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ise yaptığı konuşmada “Yardımeli Derneğini yaptığı faaliyetleriyle yakından tanıdığını ve bizzat bu faaliyetlerin içinde bulunduğunu, insan yetiştirme projesi hususunda Yardımeli Derneğinin yaptığı hayırlı hizmetlere ve projelere vurgu yaptı.  

Sudanlı öğrencilerin Necip Fazıl Kısak Kürek’ten okuduğu “Sakarya Türküsü” ise izleyicilerden büyük beğeni topladı.

Büyük bir merakla beklenen Engin Noyan ise yaptığı konuşmada: “Peygamberimizin (s.a.v.) yürüyen bir Kur’an olduğunu, bugün bizlerin de Rasûlullah (s.a.v.)’ı örnek almamız gerektiğini, çünkü Rasûlullah (s.a.v.)’ın bizler için en büyük örnek olduğunu vurguladı.

Kur’an’ın en büyük hidayet kaynağı ve yol gösterici olduğunu; aklın vahyin emrinde olması gerektiğini, günümüz insanının Kur’an’la tanışması/öğrenmesi ve bunu hayatlarına yansıtmaları gerektiğini belirtti.

Noyan, sözlerine devamla: “Taklidi bırakıp büyük bir şuurla Kur’an’a dönmemiz ve O’nu büyük bir samimiyetle ve bilinçli bir şekilde yaşamamız gerektiğini” ifade etti.

Günümüz insanının seküler/dünyevî, maddeci bir bakış açısına sahip olduğunu, Müminler için gerçek yurdun ahiret yurdu olduğuna dikkat çekerek “Müminlerin her daim Allah’ı zikrederek, Allah’ın bak dediği yerden bakarak, hayatının her anını buna göre düzenlemesi; Müminin her daim iyi niyet ve feraset sahibi olması gerektiğini” söyledi.

Noyan,  “Müminlerin birbirlerini sevmede bir vücut gibi olmalarını, Doğu’daki bir Müslüman’ın ayağına batan dikenden Batı’daki Müslüman’ın da aynı acıyı hissetmesini, Müminlerin her hususta kardeşlik hukukuna dikkat etmeleri gerektiğini” belirtti.

Program, plaket takdimi ve iyi niyet dilekleri ile sona erdi.

Paylaş