Banka HesaplarıBağış Yap

Kardeş Diyarlara İyilik Taşıyoruz.

Kardeş Diyarlara İyilik Taşıyoruz.

Ramazan heyecanını, rahmet ve bereketini uzak ve yakın coğrafyalardaki kardeşlerimizle paylaşıyoruz. Bağışçılarımızın bize emanet ettiği infakları yeryüzü mazlumlarına ulaştırıyoruz.

Kardeşlik ve paylaşma ayı olan Ramazan günleri hızla geçiyor. Biz Ramazanın ilk gününden itibaren Yardımelleri olarak yeryüzüne dağıldık.  

İdlib mülteci kamplarına tırlar dolusu gıda kolisi taşıdık, Arakan mülteci kamplarına kumanyalar ulaştırdık, Filistin’e/Gazze’ye gittik ve kardeşlerimizin her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık, Somali yetimlerine ayni ve nakdi yardımlar taşıdık. Sudan’daki mazlumlara ulaştık… Yemenli çocuklara yiyecek ulaştırdık, Uganda ve Afrika’nın diğer bölgelerindeki kardeşlerimize bağışçılarımızın infaklarını ulaştırdık. Ramazanda yeni su kuyuları açtık, fidanlar diktik. Katarakttan dolayı ışığı kararmış gözlere ışık olduk. Tüm bu faaliyetleri sürdürmeye devam ediyoruz…

İşte Bangladeş-Arakan Kampları..

Bangladeş’te bulunan partner kurum Arakan kamplarında düzenli olarak yardım ve destekleri sürdürmektedir. Ramazan faaliyetleri kapsamında, Yardımeli Kayseri Temsilciliğinden Abdulhamit Bayırbaş’ın da iştirak ettiği çalışmalar, Arakanlıların kaldığı farklı kamplarda ve yetimhanelerde devam etti.

Arakan kamplarındaki ihtiyaç, sıkıntı ve problemler her geçen gün artarak devam etmekte. Kamp ortamının verdiği olumsuz şartların yanında, salgın hastalık tehlikesi de yaşamı bir kat daha zorlaştırmakta.

Kamplarda devam eden, kardeş aile projesi destekleri, yetim eğitim yardımları, gıda paketlerinin dağıtımı, su kuyularının açılması, yumurta tavuğu projesinin yürütülmesi, kıyafet, sağlık ve nakdi yardımlar düzenli bir şekilde devam etmektedir.

Ramazan ayı münasebetiyle, tüm bu faaliyetlere ilave olarak, farklı kamplarda gıda kolilerinin dağıtımı, sıcak iftariyelik yemek paketlerinin evlere ulaştırılması, uygun mekanlarda iftar sofralarının kurulması, yetimhanelerin ziyaret edilerek öğrencilere hediyelerin verilmesi Yardımeli ekipleri tarafından sürdürülmektedir.

İşte Suriye-Cerablus..

Suriye’de devam eden kirli savaşın mağduru yetim aileler için inşa ettiğimiz Yardımeli Cerablus Köyünde ikamet eden ailelere kardeş aile ödenekleri, Ramazan ayı kumanya ve gıda yardımları ile yetimlere oyuncak, kıyafet ve hediyeler götürme üzere, YK Üyesi Raif Çiçek, Genel Koor. Osman İlhan ve Yardımeli Kayseri Temsilciliğinden katılımcıların olduğu bir ekip Cerablus’a geçti. Köyde yaşayan ailelerle bir araya gelen heyet, ihtiyaçlar ve durumları hakkında bilgi aldı. Kızılay ekipleri ile koordineli yapılan faaliyetler gün içerisinde tamamlanarak, yurda dönüldü.

İşte Suriye İdlip..

Suriye savaşının mağdurlarının, sıcak bölgelerden kaçarak geldikleri ve yoğun bir şekilde bulunduğu İdlip kırsalında oluşturulan kamplarda yaşam mücadelesi veren insanlar, zorluklara direnmeye çalışmaktadırlar. Çadırlarda, düzensiz kamplarda hayat gerçekten çok zor. Başkan Yardımcımız Ali Osman Emrehan, YK üyesi Esma Demirbağ ve Hakan Mısırcı’dan oluşan Yardımeli heyeti, bölgeye ulaştırılan 2 tır dolusu gıda malzemesini iftar öncesi kamplarda hak sahiplerine ulaştırdılar. Çocuklara hediyeler ve oyuncaklarını takdim ettiler.

İşte Somali..

Somali, iç karışıklıkların bir türlü sonlandırılamadığı, mazlum sivil halkın mağdur edildiği imkansızlıklar ülkesi adeta. 12 yıldır Yardımeli faaliyetlerinin hiç aksamadığı, ekiplerimiz tarafından kardeş aile destekler, su kuyularının açılması, süt keçisi projesi destekleri, yetim eğitim destekleri, kıyafet ve gıda yardımları, katarakt operasyonları, sağlık yardımları, nakdi yardımlar hep devam etti. Yardımeli Somali Hastanesinde verilen sağlık hizmeti, uzman kadro, tıbbi cihaz donanımı ile birleşince; Somali halkına şifa, nesillere de umut olmaya devam ediyor. Başkan Yard. Nuri Çalışkan, Şefika Çalışkan ve Huriye Meral Değirmenci’den oluşan Yardımeli ekibi, Ramazan ayının ilk günlerinde emanetleri ulaştırmak üzere Somali’de idiler. Ülkede kesintisiz devan eden proje ve faaliyetlere yerinde şahitlik yaptılar ve Ramazan ayı yardımlarını hak sahiplerine ulaştırdılar. Yetimlere bayramlık kıyafet, oyuncak ve hediyelerini takdim ettiler.

İşte Sudan..

Son zamanlarda ülke, siyasi açıdan rahat bırakılmayarak iç karışıklığın vermiş olduğu güvensiz ortam ve istikrardan uzak yönetime rağmen, 13 yıldır devam eden faaliyetlerimiz hiç aksamadan devam ediyor. YK üyesi Zeynep Kola Çağış ve Tuğba Sert hanımefendiler, Ramazan yardımlarını hak sahiplerine ulaştırmak ve diğer çalışmalara nezaret etmek üzere bölgeye gittiler. Kumanya-Gıda paketlerinin dağıtımı, iftar sofralarının kurulması, su kuyularının açılması, yetimlere bayramlık hediyelerinin verilmesinin yanı sıra resmi kurumlar da ziyaret edilerek Yardımeli Derneğinin faaliyetleri hakkında istişarelerde bulundular.

İşte Uganda..

Son 3 yıldır yoğun bir şekilde faaliyette bulunduğumuz Uganda’da partner kurum aracılığı ile proje ve çalışmalar devam etmektedir. YK Üyesi Ömer Faruk Değirmenci ve Malatya Temsilcimiz Nihat Karadeniz’in birlikte gittikleri ülkede, su kuyularının açılması, Ramazan ayına mahsus yardımlar, iftar sofralarının kurulması, yetimlere bayramlık kıyafet ve hediyelerinin takdim edilmesine nezaret ettiler. Ülkenin farklı bölgelerinde kırsalda yaşayan insanlara birebir ulaşarak yardımlar dağıtılmıştır. İnşa edilen mescitlerde kurulan iftar sofraları, çevre köylerde yaşayan insanları bir araya getirmektedir.

İşte Lübnan..

Lübnan, kendi iç meselelerinden dolayı siyasi olarak bir karışıklığın içerisinde istikrarı sağlamaya çalışmaktadır. Özellikle Filistin Mülteci Kamplarına yönelik yardım faaliyetlerimiz 13 yıldır devam etmektedir. Yetimlere verilen destekler, kardeş aile projesi yardımları, eğitim ve sağlık yardımları süregelen faaliyetlerdir. Dernek üyesi Hüseyin Akgül, tüm bu faaliyetleri yerinde görmek ve Ramazan ayı yardımlarına nezaret etmek için bölgede idi. Kuman-gıda paketleri, yetimlere bayramlık hediyeler ve diğer emanetleri hak sahiplerine ulaştırdı. Yıllardır mülteci kamplarında zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren Filistinli mülteciler, ülkede ve çevre ülkelerde yaşanan kargaşa ve güvensiz ortamlardan çok fazla etkilenmektedirler. Zira kamplarda imkansızlık, çaresizlik ve yokluk her geçen artmakta ve hayatı zorlaştırmakta.

İşte Filistin-Gazze..

Açık hava hapishanesi konumunda olan Gazze’de 2,5 milyon insan çaresizlikle mücadele etmektedir. Derneğin kurulduğu ilk yıldan itibaren kesintisiz olarak Gazzeli kardeşlerimize desteklerimiz devam etmektedir. Yardımeli Gazze Ofisi 2019 ve 2021 yıllarında iki kez işgal devleti tarafından bombalandı ve yerle bir edildi. Her defasında Yardımeli Gazze Ofisi yeni bir bularak, faaliyetlerine devam etmiştir. Kardeş aile projesi destekleri, yetim eğitim yardımları, sağlık, kıyafet ve nakdi yardımlar aksamadan devam etmektedir. Ramazan ayı münasebetiyle, kumanya-gıda paketleri, iftariyelik sıcak yemek paketlerinin evlere dağıtılması, özellikle yetimler ve şehit aileleri ile birlikte paylaşılan iftar sofraları ve yetimlere bayramlık kıyafet ve hediyelerinin takdimi Ramazan ayı boyunca devam etmektedir.

İşte Moğolistan..

Moğolistan özel ilgilendiğimiz bölgelerden biri. Müslüman nüfusun az olduğu ülkede, kırsalda bulunan kuran kursları ve Müslüman ailelere belirli aralıklarla yardımlarımız ulaştırılmakta. Ramazan münasebetiyle, hazırlanan kumanya paketleri ailelere teslim edildi, kurulan iftar sofralarında birlikte iftarlar açıldı. Dini eğitim alan öğrencilere de bayramlık hediyeler ve nakdi yardımlar yapıldı.

İşte Afganistan..

Uzun yıllardır işgal, savaş ve iş çatışmalar yüzünden bir türlü istikrarın sağlanamadığı ülkede, en fazla zarar gören yine çocuklar, kadınlar, yaşlılardan oluşan sivil halk. En temel insani ihtiyaç maddelerinin dahi kısıtlı olduğu; açlık, susuzluk, kıtlık ve hastalıkların artık toplu ölümleri getirdiği Afganistan’da her geçen gün şartlar zorlaşmakta. Yardımeli Samsun Temsilcimiz Yüksel Karakaya ve Yardımeli Şanlıurfa Temsilcimiz Mustafa Tosun, Ramazan yardımlarını ulaştırmak üzere bölgeye gittiler. Afganistan’da devam eden projeler ve faaliyetleri yerinde görüp, Ramazan ayı emanetlerini hak sahiplerine ulaştıracaklar. Yerel Partner kurum koordinasyonunda, kumanya-gıda paketleri, iftariyelikler dağıtıldı, iftar sofraları kuruldu ve çocuklara bayram hediyeleri, kıyafetler vererek sevindirdiler.

İşte Kosova

Kosova, hemen yanı başımızda ve tarihten gelen bağlarımızın hala belirgin olduğu, kültürü ve yaşam biçimi olarak izlerin korunduğu bir bölge. Özellikle kırsal kesimde ailelerin yaşadığı mekanlar, kıyafetleri Anadolu’daki şehirlerimizi hatırlatmakta. Ramazan dolayısıyla bölgeye giden YK üyesi M.Fatih İslamoğlu, hazırlanan kumanya paketlerini bire bir ailelere teslim etti. Kurulan iftar sofralarında birlikte oruçlar açıldı, dualar edildi. Çocuklara bayramlık hediyeleri takdim edildi.

İşte Arnavutluk

Arnavutluk faaliyetlerine şahitlik yapmak üzere, Kahramanmaraş Temsilcimiz Yıldırım Demir sefere çıktı. Puke müftüsü Gezim Kopani’nin koordinasyonunda hazırlanan gıda paketleri, oluşturulan ekiplerle farklı bölgelerde bire bir dağıtıldı. Kurulan iftar sofralarında oruçlar açıldı ve dualar, selamlar gönderildi.

İşte Pakistan..

Pakistan ile tarihten gelen dostluğun yanında, Derneğin ilk kurulduğu yıldan bu taraf faaliyetler ve projeler devam etmektedir. Kardeş aile proje destekleri, yetim eğitim yardımları, su kuyularının açılması, sağlık, gıda, kıyafet yardımları, ayni ve nakdi diğer yardımlar partner kurum aracılığı ile sürdürüldü. Pakistan’da inşa edilen Eyüp Sultan Köyünde ikamet eden ailelere kumanya paketleri, çocuklara bayramlık hediyeler takdim edildi.

İşte Yemen..

Yemen, yürek coğrafyamızın kanayan yaralarından biri. Vekalet savaşlarının sürdüğü ülkede, çocuklar, kadınlar ve yaşlılar en fazla mağdur olan kesimler. Açlık, susuzluk, yetersiz beslenme sonucu; salgın hastalık ve ölümler maalesef yayılmakta. Yemen partner kurum aracılığı ile belirli aralıklarla acil gıda, temiz içme suyuna ulaşabilmeleri adına açılan su kuyuları ve eğitim yardımları devam edegelmektedir. Ramazan ayı münasebetiyle hazırlanan gıda paketleri kırsalda masum halka dağıtılmakta, kurulan iftar sofralarında, oruçlar gözyaşının dinmesi için yapılan dualarla açılmakta. Yetimlerin bayramlık hediyeleri ve kıyafetleri de hak sahiplerine ulaştırıldı.

İyiliği diyar diyar, memleket memleket, insan insan taşımaya devam ediyoruz. Gönül gönül dua götürüp dua getiriyoruz.

Biz bütün bunları kardeşlik bilincine vakıf, iyiliği şiar edinmiş, kardeşinin derdini dert edinmiş bağışçılarımızın infaklarıyla yaptık.

Ramazanın önümüzdeki günlerinde de bağışçılarımızın destekleriyle daha çok kardeşimize ulaşmaya, iyiliği daha çok yaygınlaştırmaya, insan insan iyilik, gönül gönül dua taşımaya devam edeceğiz…

Biz Yardımeli’yiz: Yükümüz iyilik, muradımız kardeşliktir.

Paylaş