Banka HesaplarıBağış Yap

Kardeşler 'Kardeşlik Aşkına' Adana'da Buluştu

Kardeşler 'Kardeşlik Aşkına' Adana'da Buluştu

Yardımeli Derneği ve Adana Hilal-Der'in birlikte organize ettiği "Kardeşlik Aşkına" programı Adana Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu'nda gerçekleştirildi...

 

Yardımeli Derneği ve Adana Hilal-Der’in birlikte organize ettiği ‘Kardeşlik Aşkına’ programı Adana Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda Hilal-Der Başkanı Mustafa Tavlı dernek faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Daha sonra kürsüye gelen Akabe Vakfı Genel Müdürü Nasuhi Günay vakfın misyon ve vizyonu hakkında kısa bir konuşma yaptı. Yardımeli Derneğinin yurtiçi ve yurtdışında yaptığı faaliyetlerden ve projelerden oluşan tanıtım sinevizyonunun ardından sahneye gelen Yardımeli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sadık Danışman, katılımcılara ve programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmalarına başladı. Yardımeli’nin kuruluş serüvenini kısaca anlatan Danışman, projeleri ve faaliyetleri başlıklar halinde aktardı. Renk, ırk, dil, din, mezhep ve coğrafya ayırımı yapmadan doğal afetlerde, savaş ve mültecilikte, açlık ve yoksullukta mağdur insanlara ulaşmayı görev bildiklerini anlatan Danışman, 2008 yılında Kardeşlik Sınır Tanımaz ilkesi ile Kardeş Aile Programını başlattıklarını ve bugüne kadar 3000’i Gazze’de olmak üzere 6000’i aşkın kardeş aileyi buluşturduklarını anlattı.

Gün içerisinde yağan yağmura rağmen, yoğun bir katılımın olduğu programın ana konuşmacısı Mustafa İslamoğlu hocamız, modern dünyadaki çatışmaların sonlandırılmasında adres olarak İslam kardeşliğini gösterdi. İslamoğlu hocamız, kardeşliği varlık kardeşliği, insan kardeşliği ve İslam kardeşliği olmak üzere üç kategoride ele aldı.  

Var olma paydasındaki kardeşliğin toprak, su, yer, gök, kurt, kuş, ezcümle tüm varlığın kardeşliği olarak açıklayan İslamoğlu hocamız, farklı kavimlere mensubiyeti Allah’ın tanışalım diye bize bir nimet olarak verdiğini anlattı. Hz. Ali’nin Mısır Valisi Malik bin Eşter’e yazdığı ahitnamede “insanlar ya insanlıkta kardeşin ya da dinde eşindir” diye yazdığını hatırlatan İslamoğlu, insan kardeşliği projesini Müslümanlardan başka gerçekleştirecek herhangi bir kesim olmadığının altını çizdi.

Ancak, Müslümanların önce kendi evlerinin içini düzeltmesi gerektiğine dikkat çeken Mustafa İslamoğlu hocamız, insanlık kardeşliğini tesis etmenin yolunun, öncelikle İslam kardeşliğini tesis etmekten geçtiğini vurguladı. İslam kardeşliğini ‘tevhid ve adalet için kardeşlik’ olarak özetleyen İslamoğlu hocamız, tevhidi sosyal vahdet, vahdeti de akidevi sosyal tevhit olarak tanımladı.  

İslam kardeşliğinin kardeşlik hukukunu, kardeşlik ahlâkını, sevgiyi, eşitliği ve dayanışmayı emrettiğini anlatan İslamoğlu hocamız, yine İslam kardeşliğinin ırkçılığı, asabiyeti, farklılığı yok etmeyi, zulmü, tahakkümü, nefret ve öfkeyi yasakladığının da altını çizdi.

Daha sonra Gazze İslam Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Cemal el-Hudari, Gazze’den kardeş ailelerin gönderdiği hediyeleri Mustafa İslamoğlu hocaya, Dr. Sadık Danışman’a ve veren el kardeş ailelere takdim etti. Gazze’de güzel günlerin yakın olduğu müjdesini veren Hudari, çok yakın bir zamanda Batı Şeria ile Gazze’nin birleştirilerek ambargonun kaldırılması yönünde dua ve destek taleplerini yineledi.

Yardımeli Derneği ile Adana Hilal-Der’in birlikte organize ettiği ‘Kardeşlik Aşkına’ programı Adnan Aydın ve Mikail’in seslendirdiği eserlerle son buldu.

Programdan Görüntüler

Paylaş