Banka HesaplarıBağış Yap

Kardeşlik Buluşmaları (KONFERANSLAR)

Kardeşlik Buluşmaları (KONFERANSLAR)

Yardımeli Derneği 2010 yılı içerisinde 'KARDEŞLİK BULUŞMALARI' adı altında düzenleyeceği konferanslar serisine, Adıyaman Gölbaşı , Şanlıurfa ve Batman'da gerçekleştirdiği programlarla start verdi

 

Yardımeli Derneği 2010 yılı içerisinde  ‘KARDEŞLİK BULUŞMALARI’ adı altında düzenleyeceği konferanslar serisine, Adıyaman –Gölbaşı , Şanlıurfa ve Batman’da  gerçekleştirdiği programlarla start verdi. Mustafa İslamoğlu Hocamızın konuşmacı olarak katıldığı ve ‘KARDEŞLİK BİLİNCİ’  konulu konferanslara , bölge halkının yoğun ilgi ve alaka gösterdi. Bölgedeki STK  temsilcileri ile birlikte organize edilen programlarda salonlar katılımcılara yetmediğinden birçok kişi   salon dışında  dinlemek zorunda kaldı.Katılımcıların yoğun ilgi ve teveccühleri , bu tür programların ihtiyacını  ve gerekliliğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. İnsanların karnı ile  birlikte kafasını ve kalbini de doyurmayı kendine ilke edinen YARDIMELİ , bu tür programları önümüzdeki  aylarda , farklı bölge ve şehirlerde de gerçekleştirecektir.

Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde de Peygamberimizi anlama ve örnek almaya  dair örnekler verildi.

Bu yoğun programa Derneğimizi temsilen dernek Başkanımız Dr.Sadık Danışman, Yönetim Kurulu Üyemiz Abdullah Topgül, Genel Müdürümüz Erdoğan Karacakaya ve Emre Tiryaki, Akabe Vakfı Müdürlerinden Bahri Bulut iştirak ettiler.

Yardımeli tarafından katılımcılara , kitap ve kumbara hediye olarak  verildi. Mustafa İslamoğlu hocamızın Tavsiyeler  adlı kitabı, Yardımeli tarafından Kürtçeye çevrilerek, katılımcılara dağıtıldı.

ADIYAMAN-GÖLBAŞI

Gölbaşı Kardelen Derneği ile ortaklaşa gerçekleştirilen program, Kuranı Kerim tilaveti ile başladı. Dernek Başkanımız Sn.Dr.Sadık Danışman , Gazze’den ,Habeşistan’dan, Filistin mülteci kamplarından, Sudan’dan, Azerbaycan’dan, Bosna’dan, Pakistan’dan  gönderilen selam ve duaları  izleyicilerle paylaşarak konuşmalarına başladı. Daha sonra, Yardımelinin  kuruluş amaçlarını, ilkelerini ve hedeflerini  anlattı. Gerçekleştirilen projelerden başlıklar halinde kısaca bahsetti. Özellikle  Kardeş Aile projesine  vurgu yaparak, projenin geldiği konum hakkında bilgi verdi. Katılımcıları kardeş aile projesine destek olmaya davet eden dernek başkanımız,  ilgi ve alakalarından dolayı da onlara teşekkür etti.

Mustafa İslamoğlu hocamız,  kardeşliğe ve tevhide en büyük zararın asabiyet olduğuna  vurgu yaptı :  ‘ İlk asabiyeti öne çıkaran, ilk asabiyetçi kimdir, bilir misiniz? ŞEYTAN. O kendisince bir kıyas yapmıştır. Ve ateşin topraktan üstün olduğunu ileri sürmüştür. Kendisi ateşten yaratıldığından,  topraktan yaratılan insana karşı daha hayırlı olduğu sonucuna varmıştır. Dikkat edin,  asabiyet belasına bulaşan herkes , şeytanın gönüllü birer neferidir, ona hizmet etmektedir. Şeytan asabiyetin piridir. Herşeyin , mesleğin bir piri vardır ya, şeytan da asabiyetin piridir. Asabiyetçilik yapan herkes , şeytanın bu hareketine katkı sağladıkları için ona hizmet etmektedirler.

Benim kavmim, benim ırkım, benim mezhebim,meşrebim, partim, cemaatim, grubum, benim  hizbim  en iyidir, en hayırlıdır demeye başlandı mı insan, diğerlerini dışlamakta, yok saymaktadır. Ve şeytana hizmetkarlığa başlamış demektir.Gelin bu oyuna gelmeyelim. Selahattin Eyyubi iel Fatih Sultan Mehmeti birbirinden ayırmayalım. Selahattin Eyyubi Kürt idi, Kudüsün fatihi idi; Fatih Sultan Mehmet Türk idi İstanbul’un fatihi idi. Onların birbirleri ile hiçbir sorunu yoktu. Biz niye sorun edelim ki.’ Müminler ancak kardeştirler.’  Mustafa İslamoğlu 1992  yılında ,Ankara’da bir seminerde ,  kimsenin bu konuları konuşmaya dahi cesaret edemediği dönemlerde, Kürt Sorununa İslami Çözümler adlı bir tebliğ sundu. Ve tebliğ sonucunda Kürtçülük yaptığı iddiasıyla  ağır cezada yargılandı ve  1,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Oysa o tebliğde söyledikleri ve anlattıkları, Kuran’dan başka, vahiyden başka bir şey değildi. Kendi ifadesi ile : ‘’ Hakim söylediklerin suçtur dediğinde : Hakim Bey, Hakim Bey söylediklerim eğer suçsa, onu bana değil Allah’a söyleyin, Allah’ı cezalandırın gücünüz yetiyorsa dedim. Çünkü söylediklerimi Allah emretmiş, ve ben müslümanım o halde O’nun dediklerini yapmak zorundayım. Eğer yapmaz isim, dilsiz şeytandan farkım kalmaz. ‘’ 

ŞANLIURFA

Şanlıurfa Öncüler Derneği ile ortaklaşa organize edilen program Kuranı Kerim tilaveti ile başladı. Dernek Başkanımız Dr. Sadık Danışman,  derneğimiz kuruluş nedenlerini, ilkelerini, projelerini ve hedeflerini anlattı. Kardeş aile projemizden örnekler vererek , projenin şu an geldiği durumdan bahsetti. İşçilerin birleşerek bir kardeş aldıklarından, bir sınıf öğrencilerin birleşerek harçlıkların biriktirdikleri ile bir kardeş aldıklarından bahsetmesi, salonda duygulu anların yaşanmasına neden oldu.

Mustafa İslamoğlu hocamız, dağların , denizlerin, taşların, ağaçların da bizim kardeşlerimiz olduğunu, onları cansız varlıklar gibi görmezden gelemeyeceğimizin özellikle altını çizdi.  ‘’ Ve buraya gelirken geçtiğimiz Fırat nehrine selam verdim biliyor musunuz? Çünkü o benim kardeşim. Eğer kardeşimiz olmasaydı, Musa’nın yanında yer alıp Firavun’u boğar mıydı ? Eğer  ateş kardeşimiz olmasaydı, İbrahim’e serin ve selamet olur muydu? Eğer ağaçlar kardeşimiz olamasaydı Musa’nın asası  büyücülerin büyüsünü bozar mıydı? Bütün bunlara kardeşlerimiz gibi muamele etmeli ve  davranmalıyız. İnsanları harcayamayız,  çöpe atamayız. Çünkü , insanın üzerinde Allah’ın emeği vardır. Eşrefi mahluk olarak yaratılan insan,  mükemmel varlık, nasıl harcarız onu.. Eğer bir şeyi harcamak istiyorsan, çöpe atmak istiyorsan, kendi yaptığın , kendi emeğinin geçtiği bir şeyi harca, çöpe at. Nasıl sen Allah’ın özene bezene yarattığı insanı harcayabilirsin ki. Allah’ın emeğini yok sayabilirsin ki?Bir ağaç yetiştiriyoruz, bir çiçek yetiştiriyoruz da , kuruduğunda ve ya kırıldığında sanki içimizden bir şeyler kırılıyor. Çünkü emek harcadık. O halde insanları harcamaya , çöpe atmaya  bizim hiç hiç hakkımız yok.’’ 

BATMAN

Batman’daki program, merkezi Diyarbakır’da bulunan Hayat-Der derneği ile ortaklaşa  gerçekleştirildi. Kuranı Kerim tilaveti ile başlayan programda, Dernek Başkanımız , dernek faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgi verdi. 13 Haziran 2010 Pazar günü yapılacak  Uluslar arası Kardeş Aile Buluşmaları hakkında bilgi verdi ve tüm katılımcıları programa davet etti.

Mustafa İslamoğlu hocamız da,  Müslümanların birbirlerine karşı olan tahammülsüzlüklerine dikkat çekti.’’ Gölünde herkese yer var, Ama herkese. Müslüman kardeşine yer yok. Çünkü, o kendi mezhebinden, kendi tarikatından, kendi cemaatinden değil.  O yüzden Müslüman kardeşini kabullenemiyor.Her gün namazda okuduğumuz  Fatiha suresin Rabbimiz bize bir şeyi sürekli tekrarlatıyor. BİZLERE hidayet ver, BİZLERİ dosdoğru yola ulaştır….Buna rağmen BİZ ifadesini, bizim mezhep, bizim parti, bizim cemaat, bizim grup olarak anlıyorsak o namazımız namaz olmamıştır. Eğer namazda böyle söylüyor, namazdan sonra farlı davranıyorsak, BİZ’ in hakkını vermiyorsak , kıldığımız namazlara dikkat edelim. İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.  İnsanları Allah’ın birer ayeti gibi okudunuz mu hiç. ? Size nazil olan bir ayet muamelesi yaptınız mı? Allah’ın ayetine gösterdiğiniz hürmet ve saygıyı gösterdiniz mi hiç.? Onu tanımaya , anlamaya çalıştınız mı hiç?

Paylaş