Banka HesaplarıBağış Yap

Katarak ameliyatı sonrası yüzler gülüyor

Katarak ameliyatı sonrası yüzler gülüyor

Somali, Afrika kıtasının en doğu ucunda, Afrika Boynuzu olarak ifade edilen coğrafi bölgede bulunan Müslüman bir ülke..

Uzun yıllardır istikrarın ve huzurun sağlanamadığı ülkede, iç çatışmalar, kabileler arası kavgalar ve kargaşa  devam etmektedir.

Takvim yaprakları 2010 yılının sıcak ve kurak yaz aylarını gösteriyordu. Kuraklık, açlık ve susuzluk nedeniyle bir insanlık dramı yaşanıyordu. Toplu ölümlerin gerçekleştiği, çaresizlik ve imkansızlık sebebiyle insanların ölüme terkedildiği bir durumdu Somali’de yaşanan. Neydi bu insanların suçu?

Somali’den yükselen bu çığlığa, insanların feryadına, çocukların gözyaşlarına, annelerin-babaların çağrılarına sessiz ve ilgisiz kalamazdık..

İşte o zaman başladı, Somali’deki kardeşlik yürüyüşümüz..

Yardımeli Derneği, açlık ve susuzluğun pençesinde yaşam mücadelesi veren insanlara ellerini uzatmış, gönlünü açmış ve gıda, sağlık, barınma, eğitim yardımlarını başlatmış ve günümüze kadar devam ettirmektedir. O günden bu güne,  bölgeye yapılan destek yardımlar neticesinde, Somali’deki gözle görülür olumlu değişim ve gelişim, insanların umutlarını yeniden yeşertmiş, hayata tutunmalarına imkan sağlamıştır. Türkiye Devlet-millet işbirliği ile, Somali’de kalıcı izler bırakmış, adeta yeniden ayağa kaldırmıştır.

Başkent Mogadişu’da bulunan Yardımeli Somali Koordinatörü ve yerel partner kurum aracılığı ile; Acil gıda yardımlarımız, kıyafet ve sağlık yardımlarımız, eğitim desteklerimiz, kardeş aile projesi kapsamında ailelere yapılan destekler, katarakt ameliyatları, süt keçisi destekleri, nakdi yardımlar, Ramazan Ayı yardımları, kurban organizasyonları kesintisiz devam etmektedir.

Ülkenin yaşadığı en zor günlerde, gerekli olan sağlık hizmetlerinin yaygın olmaması, ilaç ve tıbbi cihazların yetersizliği, doğum esnasında meydana gelen anne-bebek ölümlerinin fazlalığı, salgın hastalıkların değerlendirilmesi sonucu kararı verilen Yardımeli Hastanesi, ülkenin en önemli sağlık kuruluşlarının biri konumundadır. Kaliteli hizmet, temiz ve güvenli tedavi ortamı, her türlü tıbbi cihaz ve donanımının üst seviyede olması, kalifiye ve uzman sağlık personelinin bulunması Yardımeli Hastanesini cazibe merkezi haline getirmiştir. Özellikle yeni doğan yoğun bakım servislerinin varlığı, doğum esnasında sıkça rastlanan anne veya bebek ölümlerinin azalmasına neden olmuştur.

Bölgenin coğrafi şartları nedeniyle çok yaygın olan katarakt problemlerinin tedavisine yönelik olarak, katarakt ameliyatlarımız kesintisiz olarak devam etmektedir. Randevu usulüyle ve tamamen ücretsiz olan ameliyatlar sonucu binlerce kardeşimiz sağlığına kavuşmuştur. Somali’nin farklı bölgelerinden gelen ihtiyaç sahibi kişiler, bir ön muayeneden geçirilerek, belirlenen tarih ve saatte ameliyata alınmaktadır. Katarakt ameliyatı için gelen hastaların diğer bazı sağlık problemleri de Yardımeli Hastanesinde tedavi edilmektedir.

Kilometrelerce uzaklardaki kardeşlerimizi unutmayan ve onları destekleyen tüm bağışçılarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Paylaş