Banka HesaplarıBağış Yap

Kazanımlarımızla Yola Devam

Kazanımlarımızla Yola Devam

Bir Ramazan Ayını daha geride bıraktık. Ramazan Ayının bize bıraktığı kazanımlarımız, bir ömür boyu yol arkadaşımız olur inşaallah.

Ayların sultanı yıllık bir muhasebe, öz eleştiri, arınma ve planlama zamanları aslında. Yaşadığımız günleri hesap ederek; yanlışlarımızı, eksiklerimizi, hatalarımızı ve yapmamız gerekirken yapmadıklarımızı bir gözden geçirme fırsatıdır. Ne kadar daha yaşayacağımızı bilemediğimiz günler için bir karar alma, yenilenme ve tövbe imkanı sağlar.

Bizler bu fırsatı ve önümüze sunulan bu imkanı ne kadar değerlendirebildik? Ramazan ayı içerisindeki kazanımlarımızı, aldığımız kararları ne kadar sürdürebileceğiz? Ömrümüzün geri kalanında yolumuzu aydınlatacak fenerleri ve yol azıklarını ne kadar kullanabileceğiz? Bu ve buna benzer sorulara vereceğimiz cevaplar, Ramazan Ayını ne kadar değerlendirdiğimizle alakalı olsa gerek. Verecek cevaplarımız yoksa, sadece aç kalmış, kilo vermiş ve mükellef sofraları konuşmuş olacağız.

Neler Yaptık ?

Bu sene biraz buruk girdik Ramazanı Şerife.. Deprem bölgelerindeki mağduriyetler, yaşanılan acılar karşısında yaraların bir an evvel sarılmasına yönelik gayretimiz bizi sürekli diri tuttu.

Yardımeli Ekipleri hep sahadaydı. Bölge temsilcilerimiz, kendileri bir deprem mağduru olmalarına, yakınlarını, dostlarını, komşularını kaybetmiş olmalarına rağmen; depremzede komşularına destek olmakta, yardımları ulaştırmakta birbirleri ile yarış ettiler.

Depremin ilk günlerinden itibaren bölgelerde olan Yardımeli ekipleri, acil gıda, çadır, soba, battaniye, kışlık kıyafet, çocuk kıyafetleri, çocuk maması, içme suyu, yakacak, halı-kilim, sağlık gereçleri ve hijyen paketlerinden oluşan yardım malzemelerini depremzede kardeşlerimize ulaştırdılar. Her gün çıkarılan sıcak yemek, çorba ve ikramlıklar, 1 mobil aşevi, 2 seyyar mutfak ve diğer küçük araçlarla enkaz başında çalışanlara, yakınlarını bekleyenlere, mahallelerde park ve bahçelerde bekleyenlere ikram edilmiştir.

7 farklı merkezde kurulan Konteyner Çamaşırhane ve Yaşam evleri, özellikle çadırkentlerde ve konteyner kentlerde yaşam mücadelesi veren kardeşlerimizin çamaşırlarını yıkamalarına imkan sağlamaktadır.

Alt yapı çalışmaları ve çamaşır makineleri ile kurutma makinelerinin  kurulumu tamamlanarak hizmete başlamıştır. Tamamen ücretsiz olan çamaşırhaneler, günün her saati hizmet vermektedir.

Ramazan Ayı İçerisinde :

İFTAR+SAHUR

52 500

ADET

KUMANYA

13 100

ADET

BAYRAMLIK KIYAFET

  5 200

ADET

NAKDİ YARDIM

  4 150

AİLE

YETİMLERE DESTEK

   1 252

ADET

MUHTELİF

     500

AİLE

Hatay’da Ramazan ayı boyunca 2 farklı yerde iftar sofraları kurulmuş olup her gün 500 kişilik ikramlarımız ulaştırılmıştır.

Adıyaman’da Kayseri Hilal Der ile birlikte kurulan iftar sofrası da her gün 500 kişiye hizmet etmiştir.

Farklı illerimizde verilen iftar, iftariyelikler ve sahurla birlikte 52500 iftar adet ikram edilmiştir.

Kumanya paketleri, gıda kolileri ve kumanya hediye kartları ekiplerimiz tarafından hem deprem bölgelerinde, hem de farklı illere göçen depremzede ailelere birebir ulaştırılmıştır. Temsilciliklerimizin bire bir ulaştırdığı kumanya paketleri ve hediye kartları toplamda 13100 adete ulaşmıştır.

Nakdi olarak gelen fitre, fidye ve zekatlar nakit olarak elden teslim edilmiş veya banka hesaplarına bayram öncesi ulaştırılmıştır. Fitre ve fidye  yardımlarımız 1400 aileye, nakdi yardımlarımız 2750 kardeş aileye elden ulaştırılmıştır.

Çocuklara ve özellikle yetimler, bayram öncesi “Bayramlık Kıyafet Hediyeleri” ve Hediye alış-veriş kartları ile sevindirilmiştir. Çocuklar mağazalara giderek istedikleri modeli, beğendikleri rengi üzerlerine deneyerek teslim almışlardır. Çeşitli oyuncak ve hediyelerle de çocuklara hoş sürprizler yapılmıştır. Bayram öncesi hediyeler ve bayram harçlıkları ile birlikte 5200 yavrumuz sevindirilmiştir.

Eğitimine devam eden 1252 yetime de ulaşılarak nakdi destek sağlanmıştır.

Farklı illere gelen depremzede ailelere ev eşyaları, oturma grupları ve mutfak gereçleri, Temsilcilerimiz tarafından karşılanmaya çalışılmıştır.

Deprem bölgelerinde faaliyetlerimiz kesintisiz devam edecektir inşallah.

Özellikle çocukların eğlenmeleri, oynamaları ve yaşadıkları travmayı unutmalarına yardımcı olmak amacıyla “Çocuk Eğlence ve Oyun Merkezi” Malatya’da konteyner kentte faaliyete geçmek üzere çalışmalar devam etmektedir.

Tüm bağışçılarımıza, destek verenlere, sahada görev alan tüm ekiplerimize mağdur ve muhtaçlar adına bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

Paylaş