Banka HesaplarıBağış Yap

Kendileri Küçük Yürekleri Büyük

Kendileri Küçük Yürekleri Büyük

Pakistan'da kendileri gibi çocuk olan lakin açlığın ve yoksulluğun pençesinde yaşam mücadelesi veren kardeşlerine yardım amacıyla, harçlıklar?ndan keserek biriktirdikleri kumbaralarını dernek genel

İlkadım Derneği Çocuk Kulübü derneğimize anlamlı bir ziyarette bulundu. Pakistan’da kendileri gibi çocuk olan lakin açlığın ve yoksulluğun pençesinde yaşam mücadelesi veren  kardeşlerine yardım amacıyla, harçlıklarından keserek biriktirdikleri kumbaralarını dernek genel merkezimize gelerek, Yardımeli Genel Müdürü Erdoğan Karacakaya’ya teslim eden miniklerin bir hayli neşeli oldukları gözlendi.

Yardımeli Genel Müdürü Erdoğan Karacakaya, çocuklara hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi :‘’ Sizlerin vermiş olduğu bu kumbaraların değeri ölçülemeyecek kadar büyüktür. Belki içinden çok az miktarlar çıkacaktır. Ama  , bu az miktarlar derneğimizin gelirleri içerisindeki yeri başkadır. Bu kumbaralar bizim çalışmalarımızın ve faaliyetlerimizin bereketidir, mayasıdır, duasıdır. O yüzden değeri  çok büyüktür. Sevgili çocuklar, her zaman büyükler örnek olmaz, öğüt vermez. Bazen küçükler de büyüklerine öğüt verir, örnek olur.  Sizler bu davranışınızla biz büyüklere örnek oldunuz , sizleri kutluyorum. Sizlerden şunu istirham ediyorum: İçinde bulunduğunuz imkanların değerini ve kıymetini iyi bilin. Bu nimetler için Allah’a şükredin, teşekkür edin. Unutmayın ki , bu nimetleri ve imkanları bulamayan, bir lokma ekmeğe muhtaç insanlar var, çocuklar dünyada. Bunları hatırlayın ve hiçbir nimeti israf etmeyin, boşa harcamayın. Diğer bir konu da bol bol kitap okuyun. Okuma alışkanlığı kazandığınız anda , kitap okumadığınız zamanlarda rahat edemeyeceksiniz. Ve okuduklarınızı anlamaya, uygulamaya çalışın. ‘’

Çocuklar da söz alarak, bu kumbaraları büyük bir heyecan içinde biriktirdiklerini, şu an burada bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını, Pakistan’daki kardeşlerinin de kendileri gibi çocuk olduğunu, bu nedenle yaşamaya, oynamaya, karınlarını doyurmaya, iyi bir eğitim almaya onların da hakları olduğunu dile getirdiler. Ayrıca kendilerine bu imkanı verdiği için dernek yetkililerine teşekkür ettiler.

Gelen bu anlamlı yardımlar Pakistan'da kurulacak olan EYÜP SULTAN KÖYÜ için çok değerli birer tuğla olacaktır. Yüzyılın büyük felaketlerinden birine maruz kalan Kardeş Ülke Pakistan’da,  evleri yıkılan, boşaltmak zorunda kalan  insanlara, yaşanabilir, modern, örnek bir köy  kurulacak inşallah. Eyüp Sultan Hazretleri’nin yaşı konusunda farklı rivayetler mevcuttur. 86 ve 91  yaşlarında olduğu söylenmektedir. Yardımeli Derneği, 91’i baz alarak, Eyüp Sultan Hazretlerinin yaşına hürmeten  ilk etapta 91  haneden oluşan örnek bir köy inşa etmeyi planlamaktadır. Eyüp Sultan Köyü’nün  içerisinde mescid, okul, sağlık ocağı, çocuk parkı, çeşme,  meslek edindirmeye yönelik bay ve bayanlar için  iş atölyeleri ve hayvan barınakları da  yer alacaktır. Bölge insanı yaşadığı  topraklardan, alışmış olduğu mekanlardan ve alışkanlıklarından  uzaklaştırılmadan;  yıkılan evlerine tekrar dönmeleri sağlanacaktır.  Evler 55-60 m2, bölgenin şartlarına uygun ( yığma tuğla- betonarme), içinin eşyaları, etrafında küçük bir bahçesi ve hayvan barınağı olacak şekilde inşa edilecektir. 

Bu köye 'bir tuğla da benim katkım olsun' diyen hayırsever dostların katkılarını bekliyoruz.

Yapılan teşekkür konuşmalarının ardından İlkadım Derneği yöneticilerine plaket verildi. Sıraya giren çocuklar,kumbaralarını birer birer teslim ettiler. Daha sonra çocuklar,  verilen hediye ve ikramla birlikte uğurlandılar.

Paylaş