Banka HesaplarıBağış Yap

Komşumuz üşürken biz ne yapıyoruz…

Komşumuz üşürken biz ne yapıyoruz…

Sevgili Rasulümüzden bir rivayet vardır, hatırlayalım: “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.”

Ya komşusu üşürken, bacası tütmeyen evde otururken ya da dışarıda giyeceği kışlık kıyafeti olmadığı için üşüyen, hastalanan çocuklara şahid oluyorken yapmamız gereken bir şeyler yok mu?

81 ilimizde Yardımeli Temsilcileri evlere tek tek giderek, aileleri ziyaret etmekte ve ihtiyaç tespitlerini yaparak yardımcı olmaya çalışmaktadırlar. Ailelerin yaşadıkları ortamlar ve şartlar birebir gözlenmekte ve durum tespitleri yapılmaktadır. Bazı ailelere kömür yardımı için gidildiğinde, sobasının olmadığı görülmüş, gereği yapılmıştır.
 


Yapılan yardımların ve hediye edilen kışlık kıyafetlerin, ihtiyacı karşılama noktasında çok titiz davranan Yardımeli Temsilcileri, çocukları mağazalara götürerek, beğendikleri kıyafetleri almalarına, bedenlerine uygun renkleri seçmelerine fırsat vermektedirler. Kömür, soba ve diğer tespiti yapılan ev eşyaları, ailelerin kapılarına kadar Yardımeli Temsilcileri tarafından ulaştırılmakta ve teslim edilmektedir.
 


Kimsesizlerin “Kimse”si: Temsilcilerimiz

Evlerde ziyaret edilen ailelerle irtibat kesilmemekte, sürekli iletişim kurularak tüm sıkıntılarında ve zorluklarında yanlarında olmaya gayret edilmektedir. Bazen sohbet etmeye, dertleşmeye bile ihtiyacı olan kişilerin olduğu ve bu ailelerle düzenli ziyaretler yapılarak adeta bir terapi bile uygulanmaktadır. Hasta olup, evinden çıkamayan insanlar, Yardımeli Temsilcileri tarafından hastaneye götürülmekte, günlerce hastanede refakatçi olarak ilgilenilmektedirler. 
 


Kapıların ardında, farklı dramlar, tarifsiz acılar ve hüzünlü hikayeler ile karşılaşmak mümkün. Dışarıdan bakmakla bu tablo kendini çok belli etmeyebilir. Ama kapılar çalınıp, yaşadıkları ortamda ziyaret edilen ailelerin içler acısı yaşam mücadelelerine şahid olabilirsiniz. 

O halde var mısınız, bugün sokağımızda, mahallemizde ihtiyaç sahibi bir ailenin kapısını çalmaya, onlarla oturup sohbet etmeye, yapabildiğiniz kadarı ile yardımcı olmaya…Daha sonrasında zaten, bu imkanı ve fırsatı bahşeden Allah’a hamd etmenin yollarını arayacaksınız.

Haydi bismillah…. 

Paylaş