Banka HesaplarıBağış Yap

Komşusu açken tok yatanlar…

Komşusu açken tok yatanlar…

Dünya nüfusu her geçen gün artmakta. 8 milyara yaklaşan dünya nüfusu, bazı sıkıntıları da beraberinde getirmiştir.

Dünya nimetlerinin adaletsiz dağılımı ve paylaşımı neticesinde, bir kısım insanlar  kıtlık, kuraklık ve açlıkla mücadele ederken, azınlıkta olan diğer bir kesim israfta sınır tanımadan, obezite ve kilo problemleri ile uğraşmaktadır.

16 Ekim Dünya Gıda Günü münasebetiyle bir dizi açıklamalar ve etkinlikler yapılacaktır. Bu programların içeriğine bakıldığında açlık ve kıtlıkla mücadeleden ziyade, gıda güvenliği ve obezite konuları ön plana çıkarılacaktır maalesef.
 


 

Oysa bugün dünya nüfusunun tamamını doyuracak kadar gıda ve imkanlar mevcut olduğu halde , yaklaşık 815 Milyon ( %11) kişi açlıkla karşı karşıyadır. Ve aynı zamanda dünya üzerinde 641 Milyon yetişkin obeziteden muzdariptir. Dünya genelinde israf edilen , çöpe atılan nimetlerin az bir kısmı dahi , açlık ve kıtlık çeken ülkelerdeki insanların ihtiyacını karşılamaya yetecek miktardadır.
 


 

Yardımeli Derneği, çalışmalarında ve projelerinde , açlık ve kıtlıkla mücadelenin yanında ; aklı ve kalbine yönelik bilinç  ve eğitim çalışmaları da gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda, faaliyet gösterilen bölgelerde kalıcı projeler de geliştirerek,  örneklik oluşturulmakta ve  yok olan umutların yeniden yeşermesine  katkı sağlamaktadır.

Dur demek bizim elimizde…

Yapılan ve uygulanan bu zulme seyirci kalmak, bu duruma sebep olanlarla aynı akıbeti paylaşmak demektir.

O halde ; çare sende , çare bizde.

İsrafa karşı , haksızlık ve adil olmayan paylaşımlara karşı yapabileceklerini erteleme.

Haydi bir yerlerden başlayalım.

Mesela en yakınımızdan… 

Paylaş