Banka HesaplarıBağış Yap

Kudüs Platformu Basın Açıklaması

Kudüs Platformu Basın Açıklaması

İstanbul Kudüs Platformu olarak, platforma dahil STK'lar, İstanbul Taksim’de düzenlenen basın toplantısı ile Kudüs konusundaki görüşlerini kamuoyu ile paylaştılar.

İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerinin toplantı yapacağı salonun hemen yanında, İstanbul Kudüs Platformuna dahil STK lar basın açıklaması yaptı.

Basın bildirisinin okunmsından sonra, grup olaysız bir şekilde dağıldı.

İşte o basın bildirisi :

Kudüs Davası, İslam Dünyasının Ortak Paydasıdır…

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İslam Dünyasında yaşanan hercümerci fırsat bilen Siyonistler Filistin topraklarını istila ettiler. 1948 yılında batılı emperyalistlerin himayesinde kurulan Siyonist işgal devleti o tarihten bu yana Filistin topraklarında hukuksuz şekilde yayıldı.

Günümüzde İslam coğrafyasının içinde bulunduğu güçsüzlük ve Müslümanların kendi aralarındaki çekişmeleri fırsat bilen Siyonistler Kudüs’ü meşru başkentleri yapmak için harekete geçtiler.

Bunun son yansıması olarak ABD başkanı Trump Kudüs’ü başkent olarak tanıma kararı aldı. Trump’un aldığı bu karar ABD yönetiminin İslam Dünyasını ne kadar önemsediğini ortaya koyuyor. Amerika’nın Kudüs’ü Siyonist İsrail’in başkenti olarak tanıması İslam âlemine karşı yapılmış büyük bir hakarettir. Aynı zamanda ABD’de bulunan Siyonist lobinin gücünü de ortaya koymaktadır.

Siyonist İsrail, Kudüs’ü başkenti olarak kabul ettirerek Filistin topraklarını tamamen ele geçirmek istiyor. Zaten Filistin’de bulunan Müslümanlara yaşam hakkı tanımayan İsrail, yıllardır Gazze’yi abluka altında tutuyor ve istediği zaman bombardımana tutuyor. Yine Mescid-i Aksa’yı kapatmak için türlü oyunlar tezgâhlıyor.

Kudüs, kutsal şehirlerimizin en önemlilerinden biridir. İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa Kudüs’te bulunmaktadır. Kudüs, tevhit peygamberlerinin şehridir. Orada Hz. İbrahim’in, Hz. Yusuf’un, Hz. Musa’nın, Hz. İsa’nın, Hz. Meryem’in silinmez izleri vardır.

Mescidi Aksa ve Kudüs sadece Filistinlilerin meselesi değildir. Peygamber Efendimizin (s.a.v) İsra ve Miraç mucizelerine şahitlik eden, Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'nın özgürlüğü yeryüzündeki tüm Müslümanların ortak sorumluluğudur.

Unutmamalıyız ki, Kudüs’ün Siyonistlerin esareti altında yaşaması Müslümanlar için büyük bir zillettir. Bu zilletten kurtulmak için Müslümanlar her şeyden önce kendi aralarındaki kısır çekişmeleri bir kenara bırakarak Kudüs’ün kurtuluşu için tek ses, tek yürek olup birbirleriyle kenetlenmelidir.

Ümmetin kaderi Kudüs’ün kaderiyle eş anlamlıdır. Mescidi Aksa'nın ve Kudüs’ün esaretten kurtuluşu İslam ümmetinin özgürleşmesi anlamına gelecektir. Bu yüzden sorumluluğumuz çok büyüktür. Bu büyük sorumluluğa yakışır bir mücadele azmi ve adanmışlığı göstermek boynumuzun borcudur.

Kudüs’ün kurtuluşu için yeryüzü istikbarından daha çok çalışıp, daha çok değer üretip, daha güçlü olmamız gerekiyor. Miskinlik içinde salt manada slogan atanlardan olmak Kudüs ve Mescidi Aksa davasına katkı sağlamayacaktır.

Kadın-erkek, genç-yaşlı bütün Müslümanlar Kudüs’ün özgürlüğünü kendisi için en önemli hedef olarak kabul etmeli ve bu uğurda çaba göstermelidir. Yeni yetişen nesillere Kudüs'ün ve Mescid-i Aksa'nın özgürlüğü mutlaka gerçekleştirilmesi gereken bir ideal olarak aşılanmalıdır. Müslümanlar bu kutsal amaca ulaşmak için var güçleriyle çalışmalı kısa ve uzun vadeli hedefler ortaya koymalıdır.

ABD’nin Kudüs’ü başkent olarak kabul etmesine yüksek bir perdeden tepki vermek tüm İslam Ülkelerinin ortak sorumluluğudur. Unutulmamalıdır ki Kudüs, tüm Müslümanların üzerinde ittifak ettikleri ortak bir değer, ortak bir paydadır.

Bunun için bu gün İstanbul’da bir araya gelen İslam Ülkeleri temsilcilerine acil olarak şu maddeleri yerine getirmelerini tavsiye ediyoruz.

  • 1. Kudüs, Filistin Devleti’nin başkenti olarak tanınmalıdır.
  • 2. İsrail bir işgal devletidir, derhal işgal ettiği topraklardan çıkarılmalıdır.
  • 3. ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması diplomatik nota ile kınanmalıdır.
  • 4. ABD bu kararından geri adım atana kadar diplomatik ilişkiler durdurulmalıdır.
  • 5. İslam ülkeleri ortak bir bildiri yayınlayarak bu karara karşı net bir tavır sergilemelidir.
  • 6. ABD’nin bu küstah adımını uluslararası arenada gündemleştirilmeli ve başka devletler tarafından da kınanması sağlanmalıdır. Çünkü Kudüs, Hıristiyanlarca da kutsal bir şehirdir.
  • 7. İİT üyesi ülkeler Kudüs Fonu oluşturmalıdır.
  • 8. İİT üyesi ülkeler kendi aralarındaki çatışmalara acilen son vermelidir.
  • 9. Başta ABD ve İsrail ürünlerine ambargo konulmalı ve bu ürünler kamu oyuna deşifre edilmelidir.


İSTANBUL KUDÜS PLATFORMU

Paylaş