Banka HesaplarıBağış Yap

Kurban vekaleti nasıl verilir?

Kurban vekaleti nasıl verilir?

Kurban vekaleti nasıl verilir?

Kurban vekaleti, Derneğimizin bankalarda bulunan hesaplarına, porta çeki hesabına, kredi kartı ile; merkez, şube, temsilcilik ve şehrin meydanlarında kurulan tanıtım stantlarımıza elden makbuz karşılığı ile veya  www.yardimeli.org.tr adresinden online bağış ile verilmektedir.
 

Pandemi kapsamında alınan tedbirler nelerdir?

Pandemi nedeniyle gerekli önleyici tedbirler alınmaktadır. Yurt dışında, ofis, temsilcilik ve partner kurumların olduğu yerlerde organizasyon yapılacaktır. Türkiye’den zorunlu olmadıkça görevli gönderilmeyecektir. Kesim alanlarında hijyen ve mesafe tedbirlerine dikkat edilecektir. Kesim ve dağıtım esnasında kapalı mekanlarda  kalabalık ortamların oluşmasına  kesinlikle müsaade edilmeyecektir.
 

Kurbanım nerede kesilecek?

Kurban Bayramı öncesi yapılan hazırlık ve planlama aşamasında, bölgelerin ihtiyaç durumuna göre planlamalar yapılmakta ve kurban kesilecek bölgeler ilan edilmektedir. Bağışçı, ilan edilen bu bölgelerden herhangi birini seçebilir veya serbest bırakabilir. Bağışçının yaptığı yer tercihine göre kurbanı o bölgede kesilir, serbest olarak bağışlanan kurban ihtiyaç durumuna göre aynı kategorideki bir bölgede kesilir.
 

Kurbanlar ne zaman satın alınıyor?

Kurbanların kesileceği bölgelerdeki Yardımeli ekipleri, merkezden gelen planlama çerçevesinde kurban alımlarını önceden yapmaktadırlar. Kurban olma vasfına haiz hayvanlar arasından özenle seçilmekte ve muhafaza altına alınmaktadır. Bölge için gelen kurban vekalet sayısı  fazlalaştığında, merkezden gelen talimat ile yeni alımlar yapılmaktadır.
 

Görevli ekiplerin sorumlukları nelerdir?

Merkezden belirlenen görevli-gönüllü ekipler, bayramdan birkaç gün önce bölgelere intikal ederler. Kurbanları, kesim alanlarını ve dağıtım yerlerini kontrol ederler. Derneğin hassasiyetleri de gözetilerek yapılan denetim ve inceleme sonucu kurbanları değiştirme, kesim alanlarını düzenleme ve dağıtım planlamasını yapmaya yetkilidirler.
 

Kurbanlar ne zaman kesilmektedir?

Yardımeli ekipleri, bayramın 1.günü bayram namazı sonrası kurbanların başında hisse sahiplerinin ismini okuyarak, islami usullere uygun olarak kurbanların kesilmesini sağlar. Kurbanların kesilmesinden sonra parçalanması ve poşetlerde dağıtıma hazır hale getirilmesinden sonra dağıtımlar yapılır.
 

Fidanlar ne zaman dikiliyor?

Derneğe vekaleti verilen ve kesilen her kurban için Afrika ve Türkiye’de belirlenen bölgelerde meyve fidanları dikilmektedir. Fidanlar, dikilen bölgenin toprak yapısına göre seçilip, iklim şartlarının uygun olduğu dikim zamanlarında dikilmektedir. Bölgenin iklim şartları gözetilerek, fidan dikimine en uygun zamanda dikimler yapılır.
 

Hisse sahibine bilgilendirme nasıl yapılır?

Kurban vekaleti Dernek sistemine kaydedildikten sonra, vekaletin ulaştığına dair bilgilendirme hisse sahibinin cep telefonuna SMS mesajı ile gönderilir. Bölgelerde bulunan ekiplerden gelen kesildi haberinden sonra, yine hisse sahibine kurbanın kesildiğine dair bilgilendirme (SMS) mesajı ile gönderilir.
 

Kurbanın kesim görüntülerini temin etmek mümkün mü?

Kurban kesilen her bölgede, hisse sahiplerinin isimleri tek tek okunarak kesilmekte ve sesli-görüntülü video kaydı ve görseller ekiplerimizce temin edilmektedir. Hisse sahiplerine verilen şifre ile internet sitemizden daha sonra görüntüler izlenebilmektedir. Talep eden hisse sahiplerine, kurban kesim görüntüleri CD şeklinde posta yoluyla bildirilen adreslerine gönderilmektedir.
 

KURBAN VEKALETİ VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş